فرانسه در پاسخ به ترامپ: برای اظهار نظر درباره جمهوری اسلامی نیاز به هیچ مجوزی نداریم

0
131

پاریس یک روز پس از هشدار توییتری ترامپ به ماکرون در باره گفتگو با جمهوری اسلامی در پاسخ به این پیام تاکید کرد که برای اظهار نظر در باره ایران نیاز به «هیچ مجوزی» ندارد.

ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه روز جمعه با تاکید بر اینکه کشورش برای پرداختن به موضوعات مرتبط با جمهوری اسلامی و اظهار نظر در باره این کشور نیاز به هیچ مجوزی ندارد به صراحت نسبت به انتقاد های روز گذشته رئیس جمهوری آمریکا در این خصوص واکنش نشان داد.

رئیس دستگاه دیپلماسی فرانسه در ادامه تصریح کرد: «فرانسه با لحاظ حق حاکمیت درباره جمهوری اسلامی سخن می گوید. فرانسه به شدت در جهت صلح و امنیت در منطقه متعهد است و تلاش می کند، فرانسه همچنین تلاش دارد تا زمینه کاستن از تنش ها را فراهم کند و برای این کار به هیچ مجوزی نیاز ندارد.»

آقای لودریان در بیانیه ای که از سوی وزارت امور خارجه فرانسه برای همین منظور منتشر شده تاکید می کند که کشورش «همچنان به توافق هسته ای وین متعهد و همچون دیگر طرف های این توافق بین المللی به استثنای آمریکا به امضای خود پایبند است.»

ژان ایو لودریان، در ادامه ضمن اعلام پایبندی کشورش به مفاد برنامه جامع اقدام مشترک، برجام از جمهوری اسلامی خواسته است که به تعهدات خود در چارچوب این توافقنامه بازگردد.

در این بیانیه همچنین تاکید شده است: «تشدید تنش های موجود ابتکار عمل های سیاسی را برای فراهم کردن شرایط لازم جهت گفتگو طلب می کند. این همان چیزی است که رئیس جمهور ماکرون در کمال صراحت و شفافیت با شرکا و هم پیمانان به خصوص طرف های اروپایی امضاء کننده برجام در حال انجام آن است. او بی شک مقامات آمریکایی را در جریان این تلاش ها قرار می دهد. کلیه تلاش های لازم بایست برای جلوگیری از تبدیل وضعیت پر تنش کنونی به یک رویارویی خطرناک در پیش گرفته شود.»

به گزارش یورونیوز؛ دونالد ترامپ، رئیس جمهوری فرانسه روز پنجشنبه با انتشار توییتی هشدار گونه خطاب به امانوئل ماکرون نوشت که «هیچ‌کس حق صحبت با جمهوری اسلامی از جانب آمریکا را ندارد.» رئیس جمهوری آمریکا در این پیام های توییتری تاکید کرده بود که تهران به شدت به دنبال گفتگو با واشنگتن است اما پیام های متناقض از سوی آنهایی که ادعای نمایندگی از آمریکا را دارند دریافت می کند.