فرانسه خواستار ملاقات فوری با فریبا عادلخواه در زندان اوین شد

0
264

وزارت امور خارجۀ فرانسه دستگیری فریبا عادلخواه پژوهشگر فرانسوی ایرانی تبار را توسط حکومت دیکتاتوری اسلامی جمهوری اسلامی تأئید کرد و خواستار ملاقات فوری با وی شد. ژان-فرانسوا بایر، پژوهشگر فرانسوی، گفته است که خانم عادلخواه در پنجم ژوئن گذشته دستگیر شده و در زندان اوین است.

سخنگوی وزارت امور خارجۀ فرانسه، خانم آنیس فن در مول، گفته است که این کشور خواستار اطلاع دربارۀ وضعیت خانم عادلخواه، شرایط دستگیری وی و همچنین دسترسی نامبرده به خدمات کنسولی شده، ولی “تاکنون هیچ پاسخ رضایت بخشی از سوی مقامات جمهوری اسلامی دریافت نکرده است.”

وزارت امور خارجۀ فرانسه از مقامات جمهوری اسلامی خواسته است که دربارۀ وضعیت خانم عادلخواه روشنگری کرده و دسترسی وی به خدمات کنسولی را در اسرع وقت تسهیل سازند.

خانم فریبا عادلخواه پژوهشگر مرکز مطالعات بین المللی  دانشکدۀ علوم سیاسی پاریس است و دکترای خود را در رشتۀ انسانشناسی از “مدرسۀ مطالعات عالی علوم اجتماعی پاریس” کسب کرده و با شماری از نشریات علمی از جمله Iranian Studies و نشریۀ فرانسوی “جهان های مسلمان و مدیترانه” همکاری می کند. فریبا عادلخواه مطالعات متعددی دربارۀ ایران و افغانستان منتشر کرده است.

منابع آگاه به رادیو بین المللی فرانسه (بخش فارسی) گفته اند که خانم فریبا عادلخواه در شهر قم دستگیر شده است. خود خانم عادلخواه در یکی از آخرین مصاحبه هایش گفته بود که وی سرگرم تحقیق دربارۀ حوزه های علمیه قم است. برخی رسانه های جمهوری اسلامی نوشته اند که خانم فریبا عادلخواه ماه گذشته توسط سپاه پاسداران به اتهام جاسوسی دستگیر شده است.

علی ربیعی، سخنگوی دولت جمهوری اسلامی، روز دوشنبه پانزدهم ژوئیه اعلام کرد که از دستگیری خانم فریبا عادلخواه اطلاعی ندارد.

با این حال، ژان-فرانسوا بایر، پژوهشگر فرانسوی، گفته است که قرار بوده خانم عادلخواه در بیست و پنجم ژوئن گذشته به پاریس بازگردد و از آنجا که وی به فرانسه مراجعت نکرد وزارت امور خارجۀ این کشور و سفارتخانۀ آن در تهران از دستگیری و بازداشت خانم عادلخواه با اطلاع شدند.

ژان-فرانسوا بایر سپس افزوده است که به درخواست دولت فرانسه همکاران پژوهشگر خانم عادلخواه دربارۀ دستگیری و بازداشت وی اظهار نظر علنی نکردند زیرا در این خصوص گفتگوهای سیاسی در عالیترین سطوح میان مقامات دو کشور در جریان بوده است.

ژان-فرانسو بایر سپس افزوده است که خانم عادلخواه در زندان اوین با خانواده اش ملاقات کرده و با او بدرفتاری نشده است، هر چند نگرانی در مورد وضعیت وی به قوت باقی است، زیرا، خانم عادلخواه از نظر جسمانی ضعیف است و معلوم نیست که دستگیری و بازداشت غیرقابل قبول وی چه مدت به درازا بکشد.

به گزارش رادیوفرانسه؛ پژوهشگر فرانسوی سپس تأکید کرده است که خانوادۀ خانم عادلخواه در ایران زندگی می کند و پژوهشگر ایرانی تبار همواره از محکوم کردن رژیم اسلامی ایران خودداری کرده است و همین باعث شده که مهاجران ایرانی برخی اوقات دربارۀ او پیشدواری کنند.