فرانسه خواستار تعویق انتخابات فیفا شد ؛ روسیه از آمریکا انتقاد کرد

0
140

بدنبال بازداشت هفت تن از اعضای ارشد فدراسیون بین المللی فوتبال، فیفا، در سوئیس، لوران فابیوس، وزیر خارجه فرانسه، خواستار به تعویق افتادن انتخابات برای تعیین رئیس فیفا شد. در حالیکه انتظار می رود، ژوزف بلاتر، رئیس کنونی فیفا، باردیگر بعنوان رئیس این نهاد انتخاب گردد، روسیه اتهام فساد مالی به اعضای ارشد فیفا از سوی آمریکا را، تلاشی برای جلوگیری از انتخاب مجدد آقای بلاتر توصیف کرده است.
قرار است کنگره فیفا برای انتخاب رئیس آن فردا جمعه برگزار گردد اما دامنه اتهامات وارده به این نهاد ورزشی از سوی دستگاه قضایی آمریکا باعث شده است که لوران فابیوس، وزیر خارجه فرانسه روز پنجشنبه خواستار به تعویق افتادن انتخابات فیفا گردد.

  آقای فابیوس امروز گفت سالهاست که اتهامات مالی در عرصه فوتبال مطرح شده و بهتر آن است که اندک زمانی صرف بررسی درستی یا نادرستی این اتهامات گردد.

 فابیوس تاکید کرد که او از موضع یوفا، اتحادیه فوتبال اروپا، برای به تعویق افتادن انتخابات فیفا حمایت می کند.

در یک واکنش دیگر، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، امروز شدیدا از اقدام قضایی آمریکا علیه مقام های فیفا انتقاد کرد و آنرا تلاشی برای جلوگیری از انتخاب مجدد ژوزف بلاتر به ریاست این نهاد خواند.

پوتین در یک کنفرانس خبری در مسکو گفت همه بیاد دارند که آقای بلاتر، چگونه تحت فشار قرار داشت تا مانع دادن میزبانی مسابقات جام جهانی فوتبال ٢٠١٨ به روسیه گردد.

رئیس جمهور روسیه اقدام آمریکا برای تحقیق درباره فساد در فوتبال و استرداد مقام های متهم شده فیفا به این کشور را، تلاشی برای تحمیل سیستم قضایی آمریکا بر کشورهای دیگر خواند.

بر اساس گزارشها، در جنجال کنونی فساد مالی در فیفا، ٩ تن از مقام های ارشد فیفا و۵ تن از مدیران شرکتهای تبلیغاتی وابسته به این نهاد در مظان اتهام قرار گرفته اند. اتهامات وارده به این افراد رشوه خواری، پولشویی، و تقلب عنوان شده است.

گزارش شده است که در چارچوب بازداشت های دیروز، تحقیقات در مورد چگونگی اعطای میزبانی مسابقات جام های فوتبال ٢٠١٨ و ٢٠٢٢ به روسیه و قطر آغاز شده است.

در حالیکه بازداشت مقام های ارشد فیفا پرسش هایی را در باره سرنوشت ژوزف بلاتر رئیس فیفا بوجود آورده، سویس اعلام کرده است که تحقیقات و اتهامات کنونی، شامل حال آقای بلاتر نمی گردد.