فرانسه جمهوری اسلامی را به ایفای نقش سازنده در مذاکرات بعدی برجام تشویق کرد

0
40

ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه روز شنبه از جمهوری اسلامی خواست تا در مذاکرات وین که قرار است در روزهای آینده و برای بررسی بازگشت ایالات متحده به برجام انجام شود، رویکردی سازنده داشته باشد. آقای لودریان همچنین جمهوری اسلامی را به پرهیز از نقض بیشتر تعهدات هسته‌ای دعوت کرد.

ایالات متحده آمریکا روز جمعه اعلام کرد نماینده این کشور در مذاکرات وین که قرار است از روز سه‌شنبه آغاز شود شرکت خواهد کرد. با وجود آنکه جمهوری اسلامی گفته است نیازی به مذاکره مستقیم میان تهران و و اشنگتن در این مرحله از مذاکرات وجود ندارد، اما برخورد جمهوری اسلامی با نتایج مذاکرات از راه دور کمیسیون برجام در روز جمعه، مثبت به نظر می‌رسد.

مذاکرات وین با حضور نمایندگان جمهوری اسلامی و گروه ۴+۱ و با منظور احیای برجام صورت خواهد گرفت.

براساس بیانیه منتشر شده از سوی وزارت امور خارجه فرانسه آقای لودریان روز شنبه و در جریان یک تماس تلفنی با همتای خود محمدجواد ظریف در دولت جمهوری اسلامی با ابراز خرسندی از از سرگیری مذاکرات بر سر پرونده هسته‌ای جمهوری اسلامی، از جمهوری اسلامی خواست تا در گفت‌وگوهای وین با رویکردی سازنده حضور یابد «تا در هفته‌های آینده کنش‌های مورد نیاز برای بازگشت کامل به تعهدات برجام شناسایی شود.»

فرانسه در جریان مذاکرات سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ که به انعقاد و اجرایی شدن برجام منجر شد، یکی از سخت‌گیرترین طرف‌های جمهوری اسلامی بود. در نزدیک به ۱۵ سال گذشته، سه رئیس جمهوری اخیر فرانسه روابط بسیار نزدیکی با کشورهای شورای همکاری خلیج فارس، از جمله عربستان سعودی و همچین اسرائیل داشته اند.

در بیانیه وزارت امور خارجه فرانسه آمده است این کشور «با رویکردی پراگماتیک و همزمان مطالبه‌گرانه در مذاکرات» وین حضور خواهد یافت.

یورونیوز نوشت؛ در سال‌های گذشته فرانسه پیش از آلمان و بریتانیا خواستار عبور از برجام به منظور انعقاد یک قرارداد جامع‌تر برای مهار برنامه هسته‌ای و بلندپروازی‌های موشکی و رفتار منطقه‌ای جمهوری اسلامی شده بود. حکومت ایران و به‌ویژه شخص علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، تدوین یک توافق جدید را عملا غیرممکن توصیف می‌کنند.