فرانسه از اسد، قاتل مردم سوریه خواست سرش را پائین بیاندازد

0
170

ژان-ایو لودریان، وزیر امور خارجۀ فرانسه، در جریان سفرش به واشنگتن به اظهارات بشار اسد علیه فرانسه پاسخ داد و گفت : “کسی که وقتش را صرف قتل عام ملت اش کرده باید سرش را قدری پائین بیاندازد.” وزیر امور خارجۀ فرانسه سپس تأکید کرد: “بشار اسد که بود و نبودش به روسیه و ایران وابسته است، در وضعیتی نیست که بتواند موضع سیاسی اتخاذ کند.”

 دیروز دوشنبه رهبر رژیم سوریه، فرانسه را به حمایت از تروریسم متهم کرد و گفت که این کشور حق ندارد دربارۀ صلح در سوریه صحبت یا در امور داخلی این کشور دخالت کند و یا ارزیابی ای در مورد کنفرانس صلح سوریه ارایه دهد. بشار اسد در سخنانش همچنین فرانسه را پرچم دارد حمایت از تروریسم در سوریه خواند.

پنجشنبه گذشته هشتیمن سری از مذاکرات صلح سوریه در ژنو بدون نتیجه خاتمه یافت و علاوه بر فرانسه، سازمان ملل نیز رژیم دمشق را مسئول شکست مذاکرات معرفی کرد.

در واکنش به اتهامات بشار اسد، ژان-ایو لودریان، وزیر امور خارجۀ فرانسه در جریان سفرش به واشنگتن گفت : “اولاً بشار اسد که وجودش وابسته به روسیه و ایران است در وضعیتی به نظر نمی رسد که بتواند موضع سیاسی اتخاذ کند. ثانیاً کسی که اول از همه جهادیون داعش را از زندان هایش آزاد کرد، نمی تواند به دیگران درس بدهد. و ثالثاً کسی که وقتش را صرف کشتار مردم اش کرده، باید سرش را قدری پائین بیاندازد.”

در اظهاراتی جداگانه، امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه، اظهارات رئیس جمهوری سوریه را غیرقابل قبول خواند و افزود که “نام یگانه دشمن مردم سوریه بشار اسد است.”

 در اظهارت دیروزش وزیر امور خارجۀ فرانسه همچنین گفت که کشورش در آغاز در چارچوب ائتلاف بین المللی به مبارزه علیه داعش پیوست و همین ائتلاف پیروزی بر داعش را ممکن کرد. لودریان سپس تصریح کرده است که داعش هنوز جنگ را کاملاً نباخته و در نتیجه مبارزه با این گروه ادامه دارد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه؛ یکشنبه گذشته، رئیس جمهوری فرانسه، امانوئل ماکرون، در مصاحبه ای تلویزیونی گفت که به دلیل پشتیبانی روسیه و جمهوری اسلامی از بشار اسد و نقش این دو کشور در پیروزی علیه داعش نمی توان گفتگو با بشار اسد را رد کرد، هر چند رهبر رژیم دمشق باید در مورد جنایاتش سرش را قدری پائین بیاندازد.