فرآیند مومیایی کردن در مصر باستان

0
619

نتایج تحقیقات جدید نشان می‌دهد قدمت فرآیند مومیایی کردن اجساد در مصر باستان از قدمت سلطنت مصر باستان نیز بیشتر است.

نتایج تجزیه و تحلیل روی یک مومیایی ماقبل تاریخی حاکی از آن است که مصریان باستان حدود پنج هزار و ۶۰۰ سال پیش شروع به مومیایی کردن مردگان خود کرده‌اند که هزار و ۵۰۰ سال پیش‌تر از آنچه تاکنون گمان می‌شد، است.

دانشمندان با انجام آزمایش روی قدیمی‌ترین مومیایی جهان به این نتیجه رسیده‌اند که مصریان باستان زودتر از آنچه تاکنون گمان می‌شد، اجساد را مومیایی می‌کردند. قدمت این مومیایی به ۳۷۰۰ تا ۳۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح بازمی‌گردد و قدیمی‌ترین جسد مومیایی‌شده انسان است. این مومیایی که «S. 293» نام دارد، در موزه تورین ایتالیا نگهداری می‌شود.

یافته‌های اخیر خبر از پیشینه طول و دراز فرآیند کلاسیک مومیایی کردن در مصر باستان می‌دهد، فرآیندی که بعدها به یکی از ستون‌های نمادین و اصلی فرهنگ مصر تبدیل شد.

مومیایی S. 293 از سال ۱۹۰۰ در موزه تورین نگهداری می‌شود اما تا پیش از این هیچ مطالعه دقیقی روی آن صورت نگرفته بود.

دانشمندان گمان می‌کردند که مومیایی S. 293 به دلیل گرما، خشکی و شوری بیایان‌های مصر، به صورت طبیعی مومیایی شده است و هیچ دخالت انسانی در این فرآیند طبیعی وجود نداشته است.

اما در سال ۲۰۱۴ یک تیم تحقیقاتی با بررسی باندهای پارچه‌ای پیچیده‌شده دور این مومیایی متوجه حضور مواد شیمیایی روی آنها شد. برای اثبات این موضوع لازم بود که روی خود مومیایی آزمایش‌هایی صورت بگیرد.

نتایج آنالیزهای شیمیایی حاکی از وجود مواد شیمیایی روی این مومیایی بود. این ماده شیمیایی از روغن گیاهی، ضمغ درخت کاج، عصاره یک گیاه معطر و صمغ یک گیاه ساخته شده بود.

این ماده حاوی مواد ضدباکتری نیز بود که ماده مشابه آن در اجسادی که ۲۵۰۰ سال بعد (دوره‌ای که مومیایی کردن اجساد در اوج خود بود) در مصر مومیایی شده‌اند نیز دیده می‌شود.

به گزارش آنا از ساینس آلرت،  همچنین نتایج تجزیه و تحلیل‌ها روی باندهای پارچه‌ای این مومیایی نشان می‌دهد که محل دفن آن در جنوب مصر بوده است.