فاکس نیوز: صندوق‌های بازنشستگی همه نیروهای مسلح جمهوری اسلامی در آستانه فروپاشی کامل قرار دارند

0
90

کانال تلویزیونی فاکس نیوز روز جمعه بر اساس اسنادی که «توسط مقامات شورای امنیت ملی [ایالات متحده] بررسی شده و نسخه‌ای از آن نیز در اختیار فاکس نیوز قرار گرفته است» گزارش داد که از مجموع ۱۸ صندوق بازنشستگی موجود در ایران، ۱۷ صندوق، ‌از جمله صندوق‌‌های بازنشستگی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی، از لحاظ مالی ورشکسته هستند و در آستانه فروپاشی کامل قرار دارند.

فروپاشی مالی صندوق‌‌های بازنشستگی جمهوری اسلامی در سراسر این کشور ریشه در تحریم‌‌های فلج‌‌کننده اعمال شده توسط دولت پرزیدنت ترامپ علیه جمهوری اسلامی در راستای کارزار فشار حداکثری بر جمهوری اسلامی جهت انجام مذاکره مجدد بر سر توافق هسته‌ای، دارد.

به گزارش فاکس نیوز در حدود ۸۰ درصد از صندوق‌‌های بازنشستگی دولت جمهوری اسلامی به یارانه‌‌های دولتی متکی هستند؛ یارانه‌‌هایی که به گواهی اسناد مذکور نه تنها برای صندوق‌‌های بازنشستگی، بلکه برای فراورده‌‌های خوراکی، دارو، و سوخت نیز پشتوانه‌‌ای ناپایدار محسوب می‌‌شوند.

به گزارش صدای آمریکا؛ فاکس نیوز بدون اشاره به منبع یا هرگونه جزئیات دیگر درباره این اسناد که توسط کاخ سفید بررسی شده است، می‌‌گوید که افزون بر این، نشانه‌‌هایی از بحرانی فزاینده در بازار املاک و مسکن ایران به چشم می‌‌خورد و در این اسناد از چالش‌‌های اقتصادی به هم پیوسته ایران با عنوان «خانه پوشالی» یاد شده است.