فائزه هاشمی: فروپاشی محتوایی نظام رخ داده

0
381

فائزه هاشمی، نماینده سابق مجلس و فعال سیاسی گفته است، نظام جمهوری اسلامی دچار فروپاشی محتوایی شده است و اگر فروپاشی فیزیکی تاکنون رخ نداده، به دلیل این است که مردم نگران‌اند بعد از جمهوری اسلامی چه کسی بر سر کار خواهد آمد.

به گزارش رادیو فردا مصاحبه فائزه هاشمی با فرشته صائمی، از روزنامه «مستقل» روز پنجشنبه ششم دیماه منتشر شده است.

فائزه هاشمی مشکلات پیش آمده فعلی برای ایران را نه ناشی از برجام٬ بلکه به دلیل «سیاست خارجی» جمهوری اسلامی می‌داند.

خانم هاشمی در پاسخ به پرسشی در خصوص «نگرانی ها از فروپاشی» گفته است: «از دیدگاه من فروپاشی محتوایی اتفاق افتاده است و تنها فروپاشی ظاهری و فیزیکی اتفاق نیفتاده است و خیلی احتمال می‌دهم که این اتفاق بیافتد، درست یا نادرست پایه های حکومت مستحکم اند، عمدتا از طریق ارعاب و … و وحشت هایی که ایجاد می‌کنند.»

وی با این حال می‌گوید، حکومت جمهوری اسلامی مانند سال ۱۳۸۸ باخشونت با معترضین داخل خیابان برخورد نمی‌کند، ولی با این حال پرونده‌هایی که تشکیل می‌شود، دادگا‌ه‌ها، محکومیت های شدید مانند اخراج از کار وتحصیل صادر می‌کنند.

وی در ادامه اضافه کرده است:« در حال حاضر هر قشری را که می بینید بالاخره یک عده از فعالین آن حوزه داخل زندان هستند. از کارگران گرفته تا معلمان، کامیون داران، فعالین حوزه زنان و محیط زیست، دانشجویان، … و فعالین اقتصادی و آدم های مختلفی که یا داخل زندان هستند و یا حکم دارند که باید به زندان بروند.»

خانم هاشمی گفته است:«با توجه به این فشار بالا و برخوردهایی که صورت می گیرد و وجود این نگرانی که اگر اینها بروند بعد چه می شود، امکان فروپاشی فیزیکی کم است ولی از لحاط محتوایی این فروپاشی اتفاق افتاده چرا که هر جا را می‌بینی فشل است. هر جا دست می گذاری خالی از مدیریت و تدبیر است. همه چیز رها است، فکری برای حل مشکلات نمی شود یا اگر می شود به جای بهتر شدن بدتر می شود، آثار بهبود دیده نمی شود.»

فائزه هاشمی دومین دختر اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس پیشین مجمع تشخیص مصلحت نظام،پس از انتخابات سال ۸۸ نیز شش ماه زندانی شد.

همچنین دو سال پیش دادگاهی در تهران فائزه هاشمی را دلیل مصاحبه درباره حساب‌های بانکی «شخصی» رئیس قوه قضاییه به شش ماه زندان محکوم کرد.

ابهام درباره شرکت در انتخابات

خانم فائزه هاشمی در بخش دیگری از این مصاحبه در خصوص شرکت در انتخابات آینده ریاست جمهوری گفته است:«خودم هم دچار ابهام هستم، آیا باز هم باید برویم رأی بدهیم؟ آیا باز هم فعالیت کنیم؟ موانعی که اصلاح طلبان داشته‌اند و عملکرد خود این اصلاح طلبان هم چندان تعریفی نبوده است. چه فایده دارد که انتخاب یک چیز باشد و انتصاب ها و روش کار با این رأی سازگاری نداشته باشد. از سال ۱۳۹۲ به این طرف از این رأی نتیجه عملی گرفته ایم؟!»

وی در ادامه به حمایت اصلاح طلبان از دولت حسن روحانی پرداخته و گفته است: دولت آقای روحانی یک دولت برآمده از جریان اصلاح طلبی است اما دردولت دوم وی از معیارهای اصلاح طلبی و مطالبات رأی دهندگانش دور شده است.

خانم هاشمی اضافه کرده است: آقای روحانی ممکن است بگوید من هیچ وقت اصلاح طلب نبودم که البته درست می‌گوید. ایشان جزء اصول گرایان ارزیابی می شوند، ولی « به هر حال وظیفه دارد به اهداف اصلاح طلبی متعهد باشد.»

فائزه هاشمی در ادامه این مصاحبه تصریح کرده است که فقط جریان «ملی مذهبی» را تنها جریان اصلاح طلب در ایران می‌داند چرا که « از همان ابتدای انقلاب بر روی اصول خود و تفکرات پیشرفته‌ای که داشتند، ایستادند و به خاطر ماندن در قدرت همانگونه که این گروه حذف شدند و بسیاری دیگر از جمله آقای منتظری، کوتاه نیامدند.»

مطلب قبلیعلم الهدی: باید برای فتنه سال آینده آماده باشیم
مطلب بعدیعکس دیده‌نشده از آیت‌الله منتظری و مهندس بازرگان
پوریا نژادویسی
فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد برنامه برنامه سازی تلویزیون از دانشکده صدا و سیما. کارمند سابق معاونت سیاسی سازمان صدا و سیما ( اداره کلّ اخبار و اطلاعات ) تهیه کننده و کارگردان برنامه‌هایی‌ چون : دختران فراری پارک ملت- مجموعه عاشوراییان- ماجرای ورود گوشت‌های آلوده به کشور- هویت- رنگ و نقش- سیمای خانواده؛ قسمت خانواده و جوان- سازنده اولین فیلم آموزشی در خصوص نحوه چگونگی‌ رأی گیری برای ستاد انتخابات وزارت کشور- فیلم مستند دیدار سفیر کشور ژاپن در ایران از شهر همدان- مجری و خبرنگار مراکز ؛ تهران ؛ کیش ؛ همدان ؛ فارس- مسول پوشش خبری زلزله بم در سال۱۳۸۲- سر تیم خبری جلسات هیات دولت- سر تیم خبری جلسات بیت رهبری- سر تیم خبری سفرهای هیات دولت- عضو تیم خبری سفرهای رهبری- یکی‌ از عکاسان پروژه محرمانه قرار گاه سازندگی خاتم الانبیا در سایت ( قرب نوح )- همکار در برنامه‌های مختلف با عناوین دیگر چون : مشاور ؛ یکی‌ از کارگردانان هنری ؛مشاور مجری طرح ؛ نماینده حراست ؛ ناظر کیفی و پخش و ... **- عضو شورای عالی‌ تحقیق و مبارزه با مواد مخدر در وزارت کشور - عضو هسته مرکزی گزینش کلّ کشور - دبیر کنگره وزرای شهید هیات دولت در ریاست جمهوری - نماینده بنیاد شهید در ستاد کلّ نیروهای مسلح ( سماجا ) ديگر مسئوليت های پوريا نژاد ويسی از اين قرار است: - همکاری با نشريه گل آقا - همکاری کوتاه مدت با روزنامه کيهان در سال ۱۳۷۸ - تهيه کننده ی برنامه پرسش و پاسخ با دختران فراری پارک ملت، که از بخش خبری شبکه دوم تلويزيون جمهوری اسلامی پخش شد - سازنده ی اولين فيلم آموزشی انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا - دبير کنگره ی وزراء شهيد هيئت دولت - عضويت در گروه تحقيق مبارزه با مواد مخدر استاندری همدان - نماينده ی فرماندار همدان در اولين دوره ی انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا در سال ۱۳۷۷ - سازنده ی فيلم مستند آشورا برای معاونت سياسی استانداری همدان - تهيه کننده و مجری برنامه ی خبری با عنوان "دانشجويان انقلاب چرا؟" برای بنياد حفظ آثار ارزشهای دفاع مقدس - مجری صدا و سيمای استان همدان، تهران و کيش در سال های ۱۳۸۱ تا ۱۳۸۲ - مسئول پيگيری جلسه ی سخنرانی حسين لقمانيان در همدان - يکی از همکاران مطبوعاتی در رابطه با سفر خامنه ای به همدان - مدير بازرگانی روزنامه ی اعتماد در همدان و ...