علی و حبیب افشاری در زندان ارومیه اعدام شدند

0
208

خانواده علی و حبیب افشاری دو زندانی سیاسی محکوم به اعدام گفته‌اند که خبر اجرای حکم اعدام این دو برادر از سوی اطلاعات به صورت تلفنی به آنها داده شده است.
به گزارش خبرنامه ملّی ایرانیان طبق اخبار دریافتی از کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، سامان نسیم (پژاک) به همراه یونس آقایات (آقایان از پیروان اهل حق «علوی»)، حبیب‌الله افشاری (کومله)، علی افشاری (کومله)، سیروان نژاوی (پژاک) و ابراهیم شاپوری (عیسی‌پور، پژاک) زندانیان محبوس در بند ۱۲ زندان مرکزی ارومیه، دو روز پیش به مکان نامعلومی منتقل شدند. با توجه به قطعی بودن احکام آنها، احتمال اجرای حکم اعدام این شش زندانی، از سوی منابع مختلف و برخی از فعالان حقوق بشری مطرح شد.
گفته شده برادران افشاری سپیده‌دم دیروز پنج‌شنبه ۳۰ بهمن‌ماه ۱۳۹۳، به چوبه دار آویخته شده‌اند.
کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی در پی تماس با خانواده افشاری، از اجرای قطعی حکم صادره اعدام برای دو عضو این خانواده، طی تماسی تلفنی از جانب اطلاعات با خانواده آنها اطلاع یافت.
ماموران اطلاعات به خانواده افشاری گفته‌اند: «کوملهبدون ایجاد سرو صدا و حاشیه مراسم سوگواری را برگزار کنید.»
هنوز از محل و زمان دقیق اجرای حکم، خبری منتشر نشده است. این در حالی است که برخی از منابع گفته‌اند که این حکم در اداره اطلاعات ارومیه اجرا شده است.
هنوز پیکر این دو برادر اعدام ‌شده، به خانواده‌های آنها تحویل داده نشده است.
اطلاعات کامل این دو زندانی اعدام شده در پی می‌آید.

علی و حبیب افشاری
علی افشاری متولد سال ۱٣۵۹، به همراه برادرش حبیبالله افشاری متولد ۱٣۶۷، اهل روستای گوگجلو حبیبله از توابع شهر مهاباد هستند که در اوایل سال ۱٣۹۰، توسط سپاه پاسداران و نیروهای وزارت اطلاعات در شهرهای بوکان و مهاباد بازداشت شدند.
آن‌ها پس از ۷۵ روز بازجویی‌های مداوم پس از تحمل شکنجه‌های جسمی و روانی در بازداشتگاهای اداره اطلاعات مهاباد و ارومیه، ابتدا به زندان مرکزی ارومیه منتقل شده و سپس در دی‌ماه ۱٣۹۰، از سوی دادگاه انقلاب مهاباد، به اتهام محاربه از طریق فعالیت تبلیغی و عضویت در کومله یکی از احزاب کُرد مخالف حکومت، به اعدام محکوم شدند. حکمی که در شهریور‌ماه ۱٣۹۰، در شعبه ٣۲ دیوان عالی کشور تایید شد.
علی و حبیب افشاری، دو برادر زندانی محکوم به اعدام، حدود دو سال پس از صدور حکم اعدام، در ۲۷ فروردین‌ماه ۱٣۹٣، طی نامه‌هایی به ریاست دادگاه انقلاب شهرستان مهاباد، خواهان بررسی مجدد پرونده خود شدند؛ اما شعبه ۳۲ دیوان عالی کشور، مجددا حکم اعدام آن‌ها تایید و روز سه‌شنبه دوم اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۳، از سوی دایره اجرای احکام زندان ارومیه، به صورت رسمی به آن‌ها ابلاغ شد.