علی علیزاده: چرا از حزب الله حمایت می‌کنم؟

0
532

«علی علیزاده» تحلیلگر بی بی سی فارسی در باۀ حضور خود در راهپیمایی روز قدس در لندن توضیحاتی داد.

علیزاده در یادداشتی با عنوان «چرا از حزب الله حمایت می‌کنم؟» در فیسبوک خود نوشت:

حزب الله از منظر جهانی: دولتهای غربی میگویند حزب الله لبنان گروهی تروریستی است. دروغ میگویند. آنها همان دولتهایی هستند که برای منافعشان زمانی از طالبان و القاعده و داعش و جندالله به صورت علنی یا مخفی دفاع کرده اند. حزب الله از درخشان ترین نیروهای آزادیبخش ملی جهان سوم در تاریخ معاصر است. هم ردیف مبارزان استقلال الجزایر و ویت کنگها. در این جای جهان که رهبران عرب یکی یکی مقابل امتداد استعمار غربی در منطقه یعنی اسراییل شکست خوردند یا تسلیم شدند، حزب الله تنها نیرویی است که در هفتاد سال گذشته اسراییل را عقب راند و زمینهای مردم بومی را برای آنها بازپس گرفت. شکستی که مانع از زیاده‌خواهی و توسعه‌طلبی‌های ذاتی اسراییل نه تنها در لبنان که در کل منطقه شد. حزب الله تنها نیرویی است که پس از عقب راندن اسراییل به پشت مرزها در سال ۲۰۰۰، در جنگ ۳۳ روزه سال ۲۰۰۶ برای دومین بار مجهزترین ارتش خاورمیانه با زرادخانه اتمیش که از پشتیبانی مطلق اطلاعاتی و تکنولوژیک آمریکا هم برخوردار است را تحقیر و صلح را برای دوره‌ای طولانی به اسراییل تحمیل کرد.

مواضع مترقی‌خواهانه و باز فرهنگی حزب الله لبنان و همینطور تعهدش به دموکراسی داخلی لبنان (با همه ظلمی که قانون اساسی این کشور در مورد شیعیان روا داشته) و همزیستی روادارانه اش با مسیحیان و سنیها و این نیرو را از همه گروه های دیگر اسلامگرا مجزا و آن را الگویی برای حرکتهای رهایی بخش و استعمارستیز میکند.
حزب الله از منظر ایرانی: در سالهای اخیر رسانه‌های دولتهای غربی و رقبای منطقه این باور کاذب را به افکار عمومی تلقین کرده‌اند که حکومت ایران تنها به دلایل ایدئولوژیک بودجه مردمش را در لبنان خرج حزب الله میکند. قطع حمایت از حزب الله جزو شرایط دولت آمریکا برای توقف فشارهای امنیتی و تحریمهای اقتصادی بوده است. مقامات ایران از توضیح غیرایدئولوژیک چرایی رابطه با حزب الله طفره رفته‌اند و منتقدان با استفاده از این خلا و سکوت به دروغ فریاد زده اند چراغی که به منزل رواست به مسجد حرام است.

ارتباط ایران با دریای مدیترانه، نزدیکی به مرز اسراییل که توموری خارجی در بدن خاورمیانه و حکومتی توسعه گرا و غیرقابل پیش بینی است ، داشتن متحدی قایل اعتماد در میانه جهان عرب که همانطور که جنگ هشت ساله نشان داد مقایل ایران متحد میشوند، هیچ یک دلایلی ایدئولوژیک نیست. ایجاد عمق استراتژیکی است که حتی حکومت غربگرای پهلوی را هم به حمایت از شیعیان لبنان واداشته بود.

منتقدان و مخالفان به صراحت دروغ میگویند. امنیتی که حزب الله برای ایران و منطقه آورده بیش از تمام تسلیحات چند صد میلیاردی عربستان و قطر و امارات است. کل هزینه ایران برای حزب الله در سی و پنج سال گذشته به اندازه یک هفته خرید تسلیحاتی یک سال عربستان هم نیست. آرزوی هر حکومتی داشتن متحدی چون حزب الله است. اما حکومتها میدانند بدون اعتقادات منتشر شده از انقلاب اسلامی پنجاه و هفت، با هزار میلیارد دلار هم نمیتوان جوانانی مثل حزب الله لبنان را بعنوان متحد داشت. آنها میخواهند از طریق افکار عمومی قطع حمایت از حزب الله را به حکومت ایران تحمیل کنند چرا که هم اسراییل میتواند به چپاول دوباره زمینهای لبنان و سوریه بپردازد و هم بدون بازوی حزب الله مرزهای غربی ایران بیدفاع میشود.

رابطه ایرانیان و شیعیان لبنان رابطه‌ای پانصد ساله و از مطمئن و محکم‌ترین روابط منطقه‌ای ایران است. حزب الله لبنان هم در این سالها نشان داده نزدیکترین و قابل اعتمادترین نیرو به دولت-ملت ایرانی است. اگر نبود و اگر این ارتباط تنها تاکتیکی و موقت هم بود سرمایه گذاری ایران در چند دهه گذشته عملگراترین سرمایه گذاری یک دولت-ملت در زمینه امنیت ملی خود میبود. چه رسد به حزب اللهی که نه حتی فرزندخوانده که فرزند ایران و بخشی از خانواده ماست.
حزب الله بعد از سوریه: سال ٢٠٠٨٨ سید حسن نصرالله محبوبترین شخصیت جهان عرب بود. در این سالهای فتنه دولتهای غربی و عربستان و ترکیه و قطر در سوریه حزب الله بیشترین هزینه را با جان جوانان زیبا و رعنایش و آبرو و اعتبار نامش در منطقه داد. ایمان دارم خاکستر فتنه سوریه که فروبنشنید، مردم عادی کوچه و خیابان شهرهای عربی باز پی میبرند که حزب الله نه نیرویی تفرقه برانگیز، که تنها نیروی واقعی مقاومت برابر اسراییل است.

در بریتانیا حمل و اهتزار پرچم حزب الله براساس قوانین ضد تروریسم قابل مجازات است. رسانه های عمومی هم احتمالا طرفداری علنی از حزب الله را با حذف از عرصه عمومی تنبیه کنند. عکس. روز قدس در لندن. یکشنبه بیست و هشتم خرداد نود و شش

مطلب قبلیدیدار رضا پهلوی و سناتور مک کین، خود شیفتگی یا خود باختگی؛ فرامرز دادرس، کارشناس اطلاعاتی
مطلب بعدیدو دلیل زیباکلام در رد تشابه سازی روحانی و بنی صدر
پوریا نژادویسی
فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد برنامه برنامه سازی تلویزیون از دانشکده صدا و سیما. کارمند سابق معاونت سیاسی سازمان صدا و سیما ( اداره کلّ اخبار و اطلاعات ) تهیه کننده و کارگردان برنامه‌هایی‌ چون : دختران فراری پارک ملت- مجموعه عاشوراییان- ماجرای ورود گوشت‌های آلوده به کشور- هویت- رنگ و نقش- سیمای خانواده؛ قسمت خانواده و جوان- سازنده اولین فیلم آموزشی در خصوص نحوه چگونگی‌ رأی گیری برای ستاد انتخابات وزارت کشور- فیلم مستند دیدار سفیر کشور ژاپن در ایران از شهر همدان- مجری و خبرنگار مراکز ؛ تهران ؛ کیش ؛ همدان ؛ فارس- مسول پوشش خبری زلزله بم در سال۱۳۸۲- سر تیم خبری جلسات هیات دولت- سر تیم خبری جلسات بیت رهبری- سر تیم خبری سفرهای هیات دولت- عضو تیم خبری سفرهای رهبری- یکی‌ از عکاسان پروژه محرمانه قرار گاه سازندگی خاتم الانبیا در سایت ( قرب نوح )- همکار در برنامه‌های مختلف با عناوین دیگر چون : مشاور ؛ یکی‌ از کارگردانان هنری ؛مشاور مجری طرح ؛ نماینده حراست ؛ ناظر کیفی و پخش و ... **- عضو شورای عالی‌ تحقیق و مبارزه با مواد مخدر در وزارت کشور - عضو هسته مرکزی گزینش کلّ کشور - دبیر کنگره وزرای شهید هیات دولت در ریاست جمهوری - نماینده بنیاد شهید در ستاد کلّ نیروهای مسلح ( سماجا ) ديگر مسئوليت های پوريا نژاد ويسی از اين قرار است: - همکاری با نشريه گل آقا - همکاری کوتاه مدت با روزنامه کيهان در سال ۱۳۷۸ - تهيه کننده ی برنامه پرسش و پاسخ با دختران فراری پارک ملت، که از بخش خبری شبکه دوم تلويزيون جمهوری اسلامی پخش شد - سازنده ی اولين فيلم آموزشی انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا - دبير کنگره ی وزراء شهيد هيئت دولت - عضويت در گروه تحقيق مبارزه با مواد مخدر استاندری همدان - نماينده ی فرماندار همدان در اولين دوره ی انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا در سال ۱۳۷۷ - سازنده ی فيلم مستند آشورا برای معاونت سياسی استانداری همدان - تهيه کننده و مجری برنامه ی خبری با عنوان "دانشجويان انقلاب چرا؟" برای بنياد حفظ آثار ارزشهای دفاع مقدس - مجری صدا و سيمای استان همدان، تهران و کيش در سال های ۱۳۸۱ تا ۱۳۸۲ - مسئول پيگيری جلسه ی سخنرانی حسين لقمانيان در همدان - يکی از همکاران مطبوعاتی در رابطه با سفر خامنه ای به همدان - مدير بازرگانی روزنامه ی اعتماد در همدان و ...