علی‌اکبر ولایتی، مشاور خامنه ای: ایران فوردو و اراک را تعطیل نمی‌کند

0
107

رییس مرکز مطالعات استراتژیک مجمع گفت: ایران با تاکید بر حق استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای، فوردو و اراک را تعطیل نکرده و سانتریفیوژها را هم کم نمی‌کند؛ با این حال در مذاکرات هسته‌ای با ۱+۵ هم‌چنان حضور خواهد داشت.

به گزارش ایسنا، علی‌اکبر ولایتی، مشاور خامنه ای عصر دوشنبه در نشست خبری مشترک با یوشیجی نوگامی، رییس موسسه مطالعات بین‌المللی ژاپن در پاسخ به سوال خبرنگاران در رابطه با صحبت‌های اخیر وندی شرمن، معاون وزیر خارجه آمریکا و موضع‌گیری‌های متفاوت او گفت: صحبت‌های او کاملا از موضع ضعف بود و تناقض‌های بسیاری با آن چه که در مذاکرات وین انجام دادند و آن چه در نزد رسانه‌ها و سفرشان به مناطق اشغالی داشتند، وجود داشت. البته برخی از صحبت‌های شرمن تکراری بود و موضع‌گیری‌های او هم شناخته شده و بدون پشتوانه‌ای است.

وی ادامه داد: از زمانی که مذاکرات بین ایران و ۱+۵ آغاز شد، تمام ناظران منطقه‌یی و بین‌المللی شاهد بودند که آمریکا با اصرار به دنبال از سرگیری مذاکرات و حل مساله هسته‌ای ایران بود، البته آن‌ها تمایل داشتند مسائل طبق خواسته آن‌ها جلو برود و حل شود. این در حالی است که جمهوری اسلامی ایران در مقابل زیاده‌خواهی‌های آمریکایی‌ها ایستاد و شاهد بودیم که آن چه در ژنو مورد تفاهم واقع شد، با صحبت‌ها و مواضع وزیر خارجه آمریکا و رییس جمهور این کشور کاملا متفاوت بود و این امر نشان می‌دهد که آن‌ها نیاز دارند در افکار عمومی به نوعی خود را برنده مذاکرات جلوه بدهند و از موضع ابرقدرتی که دیگر پشتوانه سابق را ندارد جلو برود.

این مشاور در امور بین‌الملل با اشاره به تناقض رفتار برخی از مسوولان آمریکایی پس از مذاکرات هسته‌ای ایران با ۱+۵ تاکید کرد: آمریکا در افغانستان و عراق نشان داد که توان ایستادگی در برابر ملت‌ها را ندارد. هم‌چنین مقتدر بودن با تظاهر به اقتدار تفاوت دارد و علاوه بر این نکته مهم این است که جمهوری اسلامی ایران از ابتدای مذاکرات تا کنون تغییر مذاکرات نداده و در همان چارچوبی که مقام معظم رهبری تعیین کرده، مذاکره کنندگان ما حرکت کردند و هیچ امتیازی خارج از آن چه که قاعده مذاکرات و چارچوب تعیین شده آن مشخص کرده بود، ندادند و نخواهند داد.

ولایتی تاکید کرد: حق استفاده صلح‌آمیز از انرژی اتمی چیزی است که ایران بر آن تاکید دارد و قاطعانه می‌گویم که ایران سانتریفیوژها را کم نخواهد کرد، آب سنگین اراک را تعطیل نکرده و فوردو را تعطیل نخواهد کرد و در عین حال مذاکرات را ادامه خواهد داد و هیچ‌گاه نسبت به مذاکرات رویگردان نبوده و با توجه به تلاشی که مذاکره‌کنندگان ما صورت می‌دهند، هم‌چنین کارآمدی ظریف و همکاران او باعث می‌شود که بی‌تردید، روند مذاکرات مورد قبول نظام پیش برود و ما امیدوار هستیم با امید خدا توفیق‌های لازم را به دست بیاورند و همان‌طور که می‌بینید بیش از آن که تبلیغات آمریکایی‌ها بر کشورهای دیگر برای همکاری با ایران موثر باشد، آشکار شدن مواضع هسته‌ای ایران موجب شده است تا کشورهای اروپایی، فرانسه، آلمان، روسیه، چین و امروز هم ژاپن برای از سرگیری مذاکرات و همکاری‌های اقتصادی و دیگر همکاری‌ها به ایران بیایند و این نکته‌ای است که به آمریکایی‌ها نشان می‌دهد که دیگر وضعیت ایران مثل سابق بازنخواهد گشت، حتی اگر فرازونشیب‌هایی را در روابط با سایر کشورها داشته باشیم.