عفو بین‌الملل: «ایران و عربستان سعودی» بیشترین شمار اعدام‌ها را در سال ۲۰۱۵ داشته‌اند

0
114

سازمان عفو بین‌الملل روز چهارشنبه در تازه‌ترین گزارش سالانه خود، با ابراز نگرانى از افزایش بى سابقه اعدام ها در سال گذشته، اعلام کرد تعداد اعدام‌ها در سال گذشته میلادی بیش از ۵۰ درصد نسبت به سال ۲۰۱۴ افزایش داشته است. برپایه این گزارش، این تعداد اعدام از سال ۱۹۸۹ تاکنون بی‌سابقه بوده است.
در گزارش سالانه سازمان عفو بین‌الملل، شمار اعدام‌ها در سال گذشته میلادى، یک هزار و۶۳۴ مورد در جهان بوده است که این تعداد در مقایسه با سال ۲۰۱۴ دست کم ۵۴ درصد افزایش یافته است.

کشورهاى ایران، عربستان سعودى و پاکستان، بیشترین شمار اعدام ها را در سال گذشته داشته اند. این گزارش شامل شمار اعدام ها در ٢۵ کشور جهان است. سازمان عفو بین‌الملل تاکید مى کند: در سه کشور یاد شده ٨٩ درصد اعدام ها انجام شده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه به نقل از عفو بین‌الملل، مقامات ایران، شمار افراد اعدام شده، در سال گذشته، را دست کم ٩٩٧ مورد اعلام کرده اند.این در حالی است که در سال ۲۰۱۴ تعداد اعدام ها در ایران ۷۴۳ نفر بود. این تعداد اعدام در پاکستان، ٣٢۶ مورد، در عربستان سعودى ١۵٨ و در ایالات متحده امریکا ٢٨ مورد بوده است. برپایه این گزارش، چین تعداد اعدام هاى خود را اعلام نکرده است اما این سازمان حقوق بشری تاکید مى کند که این کشور در کنار کشورهاى در صدر این جدول قرار دارد.

عفو بین الملل در ادامه تصریح کرده است تعدادی از اعدام شدگان در ایران کسانی بودند که به هنگام ارتکاب جرم کمتر از ۱۸ سال سن داشته اند، که از نظر قوانین بین المللی کودک محسوب می شوند. ایران از جمله کشورهاى امضاکننده کنوانسیون بین المللى منع اعدام کودکان است.

سازمان عفو بین‌الملل تاکید مى کند: افزایش شمار اعدام‌ها در سال گذشته در جهان بسیار نگران کننده است. این نهاد جهانى مدافع حقوق بشر، ضمن ابراز نگرانى عمیق از افزایش فزاینده شمار اعدام‌ها و انجام محاکمات ناعادلانه، به ویژه در کشورهاى ایران، پاکستان و عربستان سعودى، خواستار توقف هر چه سریعتر این “قتل‌عام”ها شده است.