عضوی از خانواده سامان نسیم زندانی محکوم به اعدام: حکم ۳۰ بهمن ماه اجرا می شود

0
126

یکی از اعضای خانواده سامان نسیم، زندانی ۲۰ ساله ای که به اتهام محاربه از طریق عضویت در گروه پژاک محکوم به اعدام است گفت مسولان زندان مرکزی ارومیه به او اعلام کرده اند که حکم اعدامش در روز ۳۰ بهمن ماه اجرا خواهد شد. همچنین خانواده این زندانی از طریق وکیل او از اجرای حکم در این روز مطلع شده اند.

این عضو خانواده  گفت وکیل فرزندشان از آنها خواسته است تا برای آخرین ملاقات با او در روزهای باقی مانده به زندان بروند. این عضو خانواده با اظهار اینکه در حال حاضر خانواده این زندانی نگران اجرای حکم در پایان این ماه هستند،گفت تنها امید خانواده این زندانی برای توقف اجرای حکم اعدام او، اعتراض های نهادهای بین المللی حقوق بشر و مدافعان حقوق بشر است.

به گزارش خبرنامه ملی ایرانیان از کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران؛ سامان نسیم، متولد شهریور سال ۱۳۷۳ و اهل شهر مریوان از استان کردستان، در ۲۶ تیرماه سال ۱۳۹۰ در زمانیکه ۱۷ سال سن داشته در درگیری نیروهای سپاه پاسداران با تعدادی از نیروهای پژاک در مرز سردشت بازداشت شد. او به مدت دو ماه در سلول انفرادی حفاظت اطلاعات سپاه در ارومیه تحت بازجویی و شکنجه قرار گرفت و بعدتر به زندان مهاباد منتقل شد.

او در نهایت به اتهام محاربه از طریق عضویت در گروه پژاک (گروه شبه نظامی در کردستان و مخالف جهوری اسلامی) از سوی دادگاه انقلاب مهاباد به اعدام محکوم شد و این حکم از سوی دادگاه تجدید نظر استان آذربایجان غربی و شعبه ۳۲ دیوان عالی کشور در آذر ماه سال ۱۳۹۲ عینا تایید شد.

این عضو خانواده سامان نسیم با اشاره به اینکه او دوران بازجویی در سن ۱۷ سالگی تحت شکنجه شدید قرار گرفته است گفت:«وقتی خانواده اش برای اولین بار به ملاقات او رفتند، دیدند که ناخن های دست و پای او کشیده شده بود. ماموران سپاه به این زندانی و خانواده اش گفته بودند اگر جلوی دروبین تلویزیون اعتراف کنند سامان آزاد خواهد شد اما بعد از مصاحبه از خود سامان، مادر و برادرش در مقابل دروبین و انتشار مصاحبه و برگزاری دادگاه او آزاد نشد.»

این عضو خانواده همچنین با تاکید بر اینکه سامان نسیم در زمان بازداشت ۱۷سال سن داشته و زیر سن قانونی (۱۸ سال) بوده، گفت او نباید اعدام شود.

به گفته این عضو خانواده، سامان نسیم همچنین یکی از زندانیان زندان مرکزی ارومیه است که به همراه ۲۹ زندانی سیاسی دیگر از روز پنج شنبه ۲۹ آبان ماه در اعتراض به عدم اجرای اصل تفکیک جرایم زندانیان در این زندان اقدام به اعتصاب غذای ۳۳ روزه کرده بود. مسولان زندان در آن مدت و بعد از آن بارها زندانیان را به تبعید و اجرای حکم های اعدام شان تهدید کرده اند.

مطلب قبلیقطار جشنواره سی و سوم به ایستگاه پایانی رسید
مطلب بعدیکشف مومیایی مرموز ۲۰۰ ساله
پوریا نژادویسی
فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد برنامه برنامه سازی تلویزیون از دانشکده صدا و سیما. کارمند سابق معاونت سیاسی سازمان صدا و سیما ( اداره کلّ اخبار و اطلاعات ) تهیه کننده و کارگردان برنامه‌هایی‌ چون : دختران فراری پارک ملت- مجموعه عاشوراییان- ماجرای ورود گوشت‌های آلوده به کشور- هویت- رنگ و نقش- سیمای خانواده؛ قسمت خانواده و جوان- سازنده اولین فیلم آموزشی در خصوص نحوه چگونگی‌ رأی گیری برای ستاد انتخابات وزارت کشور- فیلم مستند دیدار سفیر کشور ژاپن در ایران از شهر همدان- مجری و خبرنگار مراکز ؛ تهران ؛ کیش ؛ همدان ؛ فارس- مسول پوشش خبری زلزله بم در سال۱۳۸۲- سر تیم خبری جلسات هیات دولت- سر تیم خبری جلسات بیت رهبری- سر تیم خبری سفرهای هیات دولت- عضو تیم خبری سفرهای رهبری- یکی‌ از عکاسان پروژه محرمانه قرار گاه سازندگی خاتم الانبیا در سایت ( قرب نوح )- همکار در برنامه‌های مختلف با عناوین دیگر چون : مشاور ؛ یکی‌ از کارگردانان هنری ؛مشاور مجری طرح ؛ نماینده حراست ؛ ناظر کیفی و پخش و ... **- عضو شورای عالی‌ تحقیق و مبارزه با مواد مخدر در وزارت کشور - عضو هسته مرکزی گزینش کلّ کشور - دبیر کنگره وزرای شهید هیات دولت در ریاست جمهوری - نماینده بنیاد شهید در ستاد کلّ نیروهای مسلح ( سماجا ) ديگر مسئوليت های پوريا نژاد ويسی از اين قرار است: - همکاری با نشريه گل آقا - همکاری کوتاه مدت با روزنامه کيهان در سال ۱۳۷۸ - تهيه کننده ی برنامه پرسش و پاسخ با دختران فراری پارک ملت، که از بخش خبری شبکه دوم تلويزيون جمهوری اسلامی پخش شد - سازنده ی اولين فيلم آموزشی انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا - دبير کنگره ی وزراء شهيد هيئت دولت - عضويت در گروه تحقيق مبارزه با مواد مخدر استاندری همدان - نماينده ی فرماندار همدان در اولين دوره ی انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا در سال ۱۳۷۷ - سازنده ی فيلم مستند آشورا برای معاونت سياسی استانداری همدان - تهيه کننده و مجری برنامه ی خبری با عنوان "دانشجويان انقلاب چرا؟" برای بنياد حفظ آثار ارزشهای دفاع مقدس - مجری صدا و سيمای استان همدان، تهران و کيش در سال های ۱۳۸۱ تا ۱۳۸۲ - مسئول پيگيری جلسه ی سخنرانی حسين لقمانيان در همدان - يکی از همکاران مطبوعاتی در رابطه با سفر خامنه ای به همدان - مدير بازرگانی روزنامه ی اعتماد در همدان و ...