عربستان سه نشست اضطراری را با محوریت جمهوری اسلامی در شهر مکه آغاز کرد

0
188

عربستان سعودی در روزهای پنجشنبه و جمعه، ٩ و ١٠ خرداد برابر با ٣٠ و ٣١ مِه، خود را برای میزبانی سه نشست اضطراری در شهر مکه پیرامون جمهوری اسلامی و افزایش تنش ها در منطقه آماده می کند. دولت ریاض از سران کشورهای عضو “شورای همکاری خلیج فارس”، “اتحادیۀ کشورهای عرب” و “سازمان همکاری اسلامی” دعوت کرده است تا آنها را به اتخاذ موضعی مشترک بر علیه جمهوری اسلامی ترغیب نماید. کشور قطر تنها در کنفرانس سازمان همکاری اسلامی شرکت می کند و از شرکت در دو نشست دیگر اجتناب ورزیده است.

ملک سلمان پادشاه عربستان سعودی، شامگاه پنجشنبه ٣٠ مِه/ ٩ خرداد در شهر مذهبی مکه، میزبان نشست های اضطراری کشورهای “شورای همکاری خلیج فارس” و سران “اتحادیه کشورهای عرب” خواهد بود و شامگاه جمعه ٣١ مِه/ ١٠ خرداد نیز نشست “سازمان همکاری اسلامی” در این شهر برگزار می شود.

این سه نشست به دلیل مصادف شدن با ماه رمضان، به هنگام شب برگزار می شوند و از آنجا که صدها هزار زائر برای عبادت به شهر مکه آمده اند، مقامات عربستان سعودی در جهت تسهیل برگزاری این سه نشست اضطراری، تردد را در شش خیابان این شهر ممنوع اعلام کرده اند.

عربستان سعودی که از متحدان آمریکا است و جمهوری اسلامی را عامل حمله به تأسیسات نفتی خود در خلیج فارس می داند با برگزاری این سه نشست قصد دارد پشتیبانی این کشورها را در برخورد با جمهوری اسلامی جلب کرده و با افزایش فشار ها بر دولت جمهوری اسلامی، این کشور را هر چه بیشتر منزوی کند.

کشور قطر در دو نشست “اتحادیۀ عرب” و “شورای همکاری خلیج فارس” شرکت نمی کند و نخست وزیر این کشور تنها در کنفرانس “سازمان همکاری اسلامی” حضور خواهد یافت.

از آنجا که ایران عضو سازمان همکاری اسلامی است، برای شرکت در نشست مکه از طرف این سازمان دعوت شده بود، اما با توجه به اینکه عربستان سعودی از جمهوری اسلامی دعوت نکرد، جمهوری اسلامی در سطح وزیر یا حتی معاون وزیر در این کنفرانس شرکت نکرده است اما رضا نجفی، مدیر کل صلح و امنیت بین‌الملل وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی در نشست مقدماتی کنفرانس سازمان همکاری اسلامی حضور یافته است.

“ابراهیم العساف” وزیر امور خارجۀ عربستان سعودی شامگاه چهارشنبه ٢٩ مِه/ ٨ خرداد، جمهوری اسلامی را به دخالت در امور منطقه متهم کرد و خواهان مقابله با این کشور شد. وی افزود که دخالت های جمهوری اسلامی باعث رنج مردم یمن شده است.

رضا نجفی، مدیر کل صلح و امنیت بین‌الملل وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی، اتهام‌های مطرح‌شده توسط وزیر امور خارجه عربستان را بار دیگر رد کرد.

به گزارش رادیو فرانسه؛ پیش تر “جان بولتون” مشاور امنیت ملی آمریکا نیز گفته بود که به احتمال زیاد جمهوری اسلامی پشت حمله به کشتی های تجاری در بندر فجیره در آب های امارات بوده است.