عربستان از ایران خواست از ‘صدور انقلاب’ خود دست بردارد

0
129

عادل الجبیر، وزیر امور خارجه عربستان، می‌گوید اگر ایران به دنبال روابط بهتر با عربستان سعودی و کشورهای اسلامی است باید از تلاش برای صدور انقلاب خود دست بردارد.

آقای جبیر در سفر به آفریقای جنوبی در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره رابطه با ایران گفت که عربستان خواهان بهبود روابط است اما تاکید کرد که ایران باید رفتارش را عوض کند و تلاش برای صادر کردن انقلاب خود و گسترش نفوذش به خارج از مرزها را متوقف کند.

او گفت در این صورت درهای رابطه با منطقه به روی ایران باز خواهد شد.

صدور انقلاب اسلامی ایران از جمله شعارها و ایده‌های آیت‌الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی بود که با هدف رساندن پیام انقلاب و “مبارزه با مستکبرین و دفاع از حقوق مظلومان در تمام جهان” مطرح شد.

وزیر خارجه عربستان پیش از این هم از ایران خواسته بود “از یک کشور سرکش انقلابی به یک عضو محترم جامعه جهانی تغییر کند”.

آقای جبیر دیروز یکشنبه ۲۷ مارس (هشت فروردین) گفت که کشورش بیش از سه دهه تلاش کرده تا روابط خوبی با ایران داشته باشد اما در مقابل چیزی نصیبش نشده است.

عربستان سعودی حدود سه ماه پیش و در پی حمله معترضان به اعدام یک روحانی شیعه به سفارت و کنسولگری سعودی در تهران و مشهد، روابط دیپلماتیک خود را با ایران قطع کرد.

دو کشور یکدیگر را به دخالت در امور منطقه متهم می‌کنند هر چند که در این مدت هر دو طرف در مواردی ابراز امیدواری کرده‌اند که روابطشان بهتر شود.

به گزارش بی بی سی؛ حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران روز شنبه ۷ فروردین گفت که کشورش علاقه‌مند به ادامه تنش با عربستان نیست و ابراز امیدواری کردکه در آینده نزدیک راهی برای حل و فصل مشکلات دو کشور پیدا شود.