عربستان، امارات و کویت کاهش شدید صادرات نفت دولت جمهوری اسلامی را جبران می‌کنند

0
124

سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک)، روز چهارشنبه دوازدهم دسامبر، اعلام کرد که تولید نفت خام این سازمان در ماه نوامبر گذشته به دلیل کاهش صادرات نفت جمهوری اسلامی کاهش یافته است.

بر اساس تازه‌ترین گزارش ماهانه اوپک، مجموع تولید نفت خام کشورهای عضو این سازمان در ماه نوامبر روزانه ۱۱ هزار بشکه کاهش یافت و به ۳۲ میلیون و ۹۷۰ هزار بشکه در روز رسید.

علاوه بر دولت جمهوری اسلامی، کشورهای نیجریه، ونزوئلا و عراق نیز در این ماه با کاهش صادرات نفت خام مواجه بوده‌اند. این درحالی است که برای جبران این کاهش، عربستان سعودی، امارات متحده عربی و کویت تولید و صادرات نفت خود را افزایش دادند.

این گزارش اضافه می‌کند که تولید نفت جمهوری اسلامی به دلیل اعمال مجدد تحریم‌های آمریکا، نسبت به ماه اکتبر ۳۸۰ هزار بشکه در روز کاهش یافت و به روزانه ۲ میلیون و ۹۵۴ هزار بشکه رسید.

ایران که سومین کشور تولیدکننده نفت خام در اوپک به شمار می‌رود، در ماه اکتبر روزانه ۳ میلیون و ۳۳۳ هزار و در ماه سپتامبر ۳ میلیون و ۴۵۱ هزار بشکه نفت صادر کرده بود.

 اوپک همچنین پیش‌بینی کرده که تقاضا برای خرید نفت از این سازمان در سال آینده میلادی به میزان ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه در روز کاهش یابد.

به گزارش رادیو فرانسه؛ بر اساس توافقی که اخیرا صورت گرفته، ۸۰۰ هزار بشکه از این کاهش صادرات به چهارده عضو اوپک مربوط می‌شود و ۴۰۰ هزار بشکه نفت را نیز باید کشورهای همکار این سازمان از جمله روسیه کاهش دهند.