عراق کاردار جمهوری اسلامی را در اعتراض به موشک‌باران‌ها احضار کرد

0
201

وزارت امور خارجه عراق کاردار جمهوری اسلامی را به دلیل «نقض حاکمیت ملی» این کشور به دست جمهوری اسلامی احضار کرد.

وزارت امور خارجه عراق با انتشار بیانیه‌ای در وبسایت خود نوشت که در غیاب سفیر جمهوری اسلامی در بغداد که هم‌اکنون در ایران به سر می‌برد، موسی طباطبایی، کاردار جمهوری اسلامی را احضار کرده است.

احضار کاردار ایران در روز پنج‌شنبه ۹ ژانویه (۱۹ دی)، یک روز پس از آن انجام گرفت که جمهوری اسلامی محل استقرار نیروهای نظامی آمریکا در پایگاه عین اسد عراق را موشک‌باران کرد. این حمله به تلافی کشته شدن سردار قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه پاسداران جمهوری اسلامی به دست نیروهای آمریکایی در عراق انجام شد.

جمهوری اسلامی می‌گوید در این حمله دست کم ۸۰ نفر از نیروهای آمریکایی کشته شدند، اما دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد هیچ یک از نیروهای آمریکایی و عراقی حاضر در این پایگاه آسیبی ندیده‌اند.

حمله به پایگاه بلد

در همین حال گزارش‌ها از یک حمله راکتی به پایگاه هوایی بلد در شمال بغداد حکایت دارد. گفته می‌شود این حمله که در شامگاه پنج‌شنبه روی داد، تلفاتی نداشته است.

به گزارش یورونیوز؛ در شب‌های گذشته محله فوق حفاظت‌شده در مرکز بغداد موسوم منطقه سبز چند بار با گلوله‌های کاتیوشا هدف حمله قرار گرفته بود. ادارات حساس دولتی عراق و سفارتخانه‌های خارجی از جمله سفارت آمریکا در منطقه سبز قرار دارند.