عاصمه جهانگیر: جمهوری اسلامی به اعدام، فشار بر رسانه‌ها و فعالان مدنی ادامه می‌دهد

0
121

گزارشگر ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل برای دولت جمهوری اسلامی می گوید هرچند در دوران ریاست جمهوری حسن روحانی وضعیت حقوق بشر در ایران بهبود نسبی داشته اما هنوز موارد مهم نقض حقوق بشر در ایران وجود دارد.

عاصمه جهانگیر روز چهارشنبه ۳ آبان در نشست کمیسیون حقوق بشر به افزایش اعدام ها در دولت جمهوری اسلامی، فشار بر رسانه ها و همچنین فعالان مدنی به عنوان موارد برجسته نقض حقوق بشر در ایران اشاره کرد.

گزارشگر ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران با اشاره به انتخابات اردیبهشت ماه گذشته گفت: برگزاری دو انتخابات ریاست جمهوری و شورای شهر و روستا موجب شد فضای سیاسی در دولت جمهوری اسلامی کمی آزاد تر باشد اما بعد از آن شاهد فشار بر فعالان مدنی و بخصوص روزنامه نگاران بودیم.

وی افزود: با اینکه مجلس مجلس جمهوری اسلامی طرح هایی برای کاهش اعدام بخصوص اعدام کودکان در دست دارد اما هنوز ایران جزو کشورهایی است که بالاترین آمار اعدام ها را دارد. جمهوری اسلامی در ماههای گذشته، باز افرادی که در سن زیر ۱۸ سالگی مرتکب به جرم شده اند، بدون توجه به کنوانسیون حقوق کودک اعدام کرد.

خانم جهانگیر در گزارش حقوق بشر درباره در دولت جمهوری اسلامی از محمدعلی طاهری و حکم اعدام او گفت و همچنین از فشار بر نرگس محمدی انتقاد کرد.

وی گفت آقای طاهری که رای او در دادگاه لغو شده بود، دوباره به اعدام محکوم شده است. همچنین نرگس محمدی که فعالیت حقوق بشری داشته در زندان های جمهوری اسلامی زندانی است.

خانم جهانگیر به فشار بر رسانه ها اشاره کرد و گفت روزنامه نگاران در حکومت جمهوری اسلامی همچنان بازداشت می شود و دولت جمهوری اسلامی با عدم امکان دسترسی آنها به درمان، سعی در فشار بر آنها دارد. همچنین دولت جمهوری اسلامی اعضای خانواده روزنامه نگاران مقیم خارج از جمله بی بی سی فارسی را نیز زیر فشار قرارداده است. من با چند نفر از آنها صحبت کرده ام.

گزارشگران بدون مرز، ایران را یکی از بزرگترین زندان های روزنامه نگاران در جهان می داند.

خانم جهانگیر سال گذشته به عنوان گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر دولت جمهوری اسلامی منصوب و جانشین احمد شهید شد.

دولت جمهوری اسلامی گزارش خانم جهانگیر و آقای شهید را همواره رد کرده، در عین حال به آنها اجازه حضور در ایران و گفتگو با قربانیان نقض حقوق بشر را نمی دهد.

به گزارش صدای آمریکا؛ ایران در دهه شصت خورشیدی گزارشگر ویژه برای گزارش نقض حقوق بشر داشت اما در میانه دولت محمد خاتمی گزارشگر ویژه برداشته شد. با اینحال بعد از سرکوب معترضان در سال ۸۸، یک گزارشگر ویژه حقوق بشر برای بررسی وضع حقوق بشر در ایران منصوب شد. اما ایران همواره گزارش های آنها را رد کرده است.