ظریف: پیروی اروپا از آمریکا به معنای پایان برجام است

0
204

وزیر خارجه ایران در نشستی رسانه‌ای اعلام کرد که پیروی اروپا از آمریکا به معنای پایان برجام خواهد بود. ظریف گفت حدس می‌زند که ترامپ پایبندی جمهوری اسلامی به توافق اتمی را تایید نخواهد کرد و تصمیم را به کنگره محول می‌کند.

محمد‌جواد ظریف، وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی، در نشستی رسانه‌ای در روز شنبه (۳۰ سپتامبر/ ۸ مهر) با روزنامه‌های ایندیپندنت، گاردین و فایننشال تایمز از کشورهای اروپایی خواست که از سیاست‌های دولت ترامپ پیروی نکنند.

ظریف تصریح کرد که تبعیت اروپا از آمریکا به معنای پایان برجام است و “جمهوری اسلامی فعالیت‌های هسته‌ای خود را با فناوری پیشرفته‌تری نسبت به قبل از سر خواهد گرفت.»

ظریف به‌طور مشخص از کشورهای بریتانیا، فرانسه، آلمان، روسیه و چین خواست به شرایط توافق اتمی متعهد بمانند و با سیاست‌ها و اقدامات آمریکا مقابله کنند.

وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی سیاست‌های ترامپ را “پیش‌بینی‌ناپذیر” دانست و گفت: «حدس من این است که ترامپ پایبندی جمهوری اسلامی را تایید نمی‌کند و این تصمیم را به کنگره واگذار خواهد کرد.»

ظریف در روز چهارشنبه در اندیشکده “انجمن آسیا” گفته بود که آمریکا باید درباره توافق هسته‌ای تصمیمی اصولی بگیرد و پیامی روشن به جامعه جهانی دهد. او افزود: «اکنون طرف‌های مذاکره دولت آمریکا فکر می‌کنند که چهار سال بعد دولت بعدی به تعهدات آن پایبند می‌ماند یا نه. اینطوری سنگ روی سنگ بند نمی‌شود.»

ظریف: خروج از برجام یکی از گزینه‌های جمهوری اسلامی است

ظریف در گفت‌وگو روز شنبه تصریح کرد که “خروج از برجام یکی از گزینه‌های جمهوری اسلامی است”  به گفته ظریف جمهوری اسلامی می‌تواند از گزینه‌های دیگری بهره جوید که به‌کارگیری آنها بستگی به رفتار و تصمیمات جامعه بین‌المللی دارد.

وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی یادآور شد که برجام جمهوری اسلامی را مجاز به فعالیت ‌و تحقیقات هسته‌ای  کرده است و به همین دلیل جمهوری اسلامی در دوران پسابرجام موفق شده که “پایه فناوری” خود را ارتقا دهد.

ظریف با اشاره به تحریم‌ها در دهه ۹۰ قرن بیستم گفت که در آن دوره اتحادیه اروپا از آمریکا پیروی نکرد. ظریف افزود اتحادیه اروپا قانونی دارد که بر مبنای آن نه تنها موظف به حمایت از شرکت‌های اروپایی است که از تحریم‌های آمریکا متضرر شده‌اند، بلکه اجازه مقابله به مثل را دارد و می‌تواند علیه شرکت‌های آمریکایی تحریم‌های مشابهی وضع کند.

ظریف بار دیگر تصریح کرد که پیروی کشورهای اروپایی، چین، روسیه و ژاپن از آمریکا پایان برجام خواهد بود.

مسئولان ایرانی نگران خروج آمریکا از توافق اتمی هستند. بنا به ارزیابی برخی مسئولان جمهوری اسلامی دولت ترامپ قصد دارد با تغییراتی در برجام شرایطی را به جمهوری اسلامی تحمیل کند که پذیرش آنها برای جمهوری اسلامی ناممکن است.

گرچه برخی محافل تندرو در جمهوری اسلامی همواره گفته‌اند که در صورت خروج آمریکا از توافقات، جمهوری اسلامی نیز برجام را “پاره” خواهد کرد، اما مقامات دولت روحانی در هفته‌های گذشته با توجه به حمایت‌های روشن برخی کشورهای اروپایی از توافق هسته‌ای گفتند که برجام پیمانی بین‌المللی است و آمریکا یکسویه قادر به لغو آن نیست، به همین دلیل نیز جمهوری اسلامی به توافقات پایبند می‌ماند.

به گزارش دویچه وله؛ اما حال به نظر می‌رسد که نگرانی‌های جمهوری اسلامی افزایش یافته و متناسب با آن وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی علناً گزینه خروج از برجام را مطرح ساخته است.