طوفان شن سرتاسر مریخ را دربر گرفت

0
518

کاوشگر “فرصت” (Opportunity) ناسا هفته‌های بسیار دشواری را سپری کرده‌است زیرا از تاریخ ۳۰ می ۲۰۱۸ طوفان شن نسبتا بزرگ در سطح مریخ آغاز شد که درست در مسیر این کاوشگر قرار داشت و از آن تاریخ تا به امروز این طوفان تنها بزرگتر و شدید‌تر شده‌است.

 وسعت این طوفان در ۱۲ ژوئن به ۳۵ میلیون کیلومتر مربع رسید و این یعنی یک چهارم کلسیاره مریخ. ناسا اوایل این هفته تایید کرد که این طوفان عظیم اکنون دورتادور سیاره را فراگرفته و به طوفانی جهانی در مریخ تبدیل شده‌است و هیچ نشانه‌ای از کاهش شدت آن در دست نیست.

به محض آغاز طوفان، کاوشگر فرصت که منبع انرژی آن نور خورشید است، خود را در وضعیت کم‌مصرف قرار داد تا بتواند بدون جضور نور خورشید فعالیت خود را حفظ کند. کاوشگر دیگر حاضر در مریخ،‌کنجکاوی، انرژی خود را از محل باطری‌های اتمی تامین می‌کند از این رو همچنان فعالیت خود را ادامه می‌دهد و درحال بررسی تاثیرات طوفان شن در آنسوی سیاره مریخ است.

درصورتی که کاوشگر فرصت هنوز به اندازه‌کافی انرژی داشته باشد، از آن برای گرم نگه داشتن سیستم‌های داخلی‌اش استفاده خواهد کرد و برق مورد نیاز ساعت ماموریت را تامین خواهد کرد تا کنترل سطح انرژی کاوشگر تحت کنترل باقی بماند. در عین حال اگرچه توفان مانع از آن می‌شود که باتری‌های خورشیدی کاوشگر شارژ شوند،‌اما شن‌های جاذب گرما می‌توانند دمای اطراف کاوشگر را ثابت نگه دارند.

گزارش جدید ناسا حاکی از آن است که هیچ سیگنال جدیدی از این کاوشگر دریافت نشده‌است، اگرچه بررسی روند بقای طولانی‌مدت کاوشگر در شرایط آب و هوایی نامساعد سیاره نشان می‌دهد باتری‌ها و تجهیزات الکترونیک کاوشگر دمای مورد نیاز برای فعال بودن خود را نگه می‌دارند.

به گزارش همشهری به نقل از ساینس الرت،کاوشگر فرصت در سال ۲۰۰۷ نیز طوفانی بسیار بزرگتر را تجربه کرده‌است، در آن سال برای یک ماه مجموعه‌ای از طوفان‌های شن سیاره مریخ را درنوردید و باعث شد کاوشگر اسپیریت، که اکنون غیرفعال است، وارد حالت کم‌مصرف شود.