طرح ادعاهای تازه در مورد فساد در فیفا

0
168

ادعاهای تازه ای در مورد فساد در جریان روند انتخاب میزبانان جام های جهانی ۲۰۱۸ و ۲۰۲۲ مطرح شده است.

کمیته فرهنگ، رسانه و ورزش پارلمان بریتانیا مطالب تازه ای را منتشر کرده که روزنامه ساندی تایمز در اختیار این کمیته قرار داده بود.

بر اساس این داده ها، مسئولان انگلیسی پی‌گیر نامزدی این کشور برای جام جهانی ۲۰۱۸، مجموعه ای از شایعات و اطلاعاتی را گرد آوری کرده بودند که توسط شرکت های خصوصی و سفارتخانه های بریتانیا به دست آمده بود.

در میان این مطالب مدرک قطعی در مورد فساد وجود ندارد، اما جزئیاتی از چگونگی خرید رأی و سوءاستفاده ادعایی از قوانین پیچیده فیفا در آن مطرح شده است.

ساندی تایمز ادعا کرده که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در موفقیت این کشور برای کسب میزبانی جام جهانی ۲۰۱۸ نقش عمده ای داشته و حتی توانسته سپ بلاتر، رئیس فیفا را در لابی گری برای کسب آرا به کار گیرد.

ادعای دیگر این است که مسئولان روسیه با هدیه دادن یک تابلوی نقاشی که گفته می شود اثر پیکاسو بوده، حمایت میشل پلاتینی، رئیس فدراسیون فوتبال اروپا را جلب کرده اند.

به گزارش بی بی سی؛ همچنین گفته شده که قطر از نفوذی که به عنوان یک صادرکننده عمده گاز در بازار جهانی انرژی دارد، برای کسب میزبانی جام جهانی ۲۰۲۲ استفاده کرده است.

فیفا پس از آنکه در مورد عدم انتشار متن کامل گزارش مربوط به فساد در کسب میزبانی دو جام جهانی، به شدت مورد انتقاد قرار گرفت، بررسی پرونده را عملا به دادگاهی در سوئیس سپرد.