طراحی ساخت چسب جراحی مبتنی بر سم مار

0
183

دانشمندان نوعی چسب جراحی مبتنی بر سم مار ساخته‌اند که خونریزی را در چند ثانیه متوقف می‌کند.

نیواطلس گزارش داد، متوقف کردن سریع خونریزی حین جراحی‌ و آسیب‌های جدی می‌تواند باعث نجات جان بسیاری از افراد شود. حال محققان دانشگاه انتاریو در کانادا موفق به توسعه نوعی چسب جراحی بر پایه سم مار شده‌اند که قادر به متوقف کردن خونریزی طی چند ثانیه است. این چسب جراحی که نوعی چسب قطره‌ای به شمار می‌رود، با تابیدن نور فعال شده و جلوی خونریزی را می‌گیرد.

رسانه‌های علمی داخلی به نقل از این گزارش نوشتند؛ ماده موثر این چسب نوین «باتروکسوبین» نام دارد که نوعی آنزیم لخته‌کننده خون است و در سم مارهای سرنیزه‌ای وجود دارد. مدت‌هاست که دانشمندان از این آنزیم برای درمان خونریزی حین جراحی استفاده می‌کنند. چند سال قبل نیز گروهی از محققان این آنزیم را با نانوالیاف هیدروژل ترکیب کرده و بانداژ قابل‌تزریق ساختند.

گروه تحقیقاتی در مطالعه جدید، باتروکسوبین را در نوعی ژلاتین اصلاح‌شده قرار دادند که در نتیجه نوعی چسب جراحی تولید شد. این چسب در برابر خون مقاوم است، بنابراین جلوی جریان خون را می‌گیرد و به سرعت خونریزی را متوقف می‌کند. این چسب جراحی وقتی در معرض نور شدید قرار می‌گیرد فعال می‌شود و می‌توان آن را در لوله‌های کوچک برای استفاده در مواقع اضطراری بسته‌بندی کرد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید