طاهره ریاحی،روزنامه نگار در تماس تلفنی به خانواده اش گفت: «منتظر من نباشید»

0
155

یک منبع مطلع به وضعیت طاهره ریاحی، روزنامه نگار و دبیر سرویس اجتماعی خبرگزاری برنا که از هفتم دی ماه سالجاری در بازداشت به سر می‎برد با اظهار نگرانی از وضعیت او گفت: «طاهره ۱۰ روز پیش تماس کوتاه چند ثانیه‎ای با خانواده‎اش داشته، خیلی بی‎تاب بوده و با گریه گفته دیگر منتظر من نباشید. اما از آن زمان دیگر هیچ خبری از او وجود ندارد. متاسفانه اجازه ملاقات یا تلفن داده نمی شود و حتی وکیلش هم نتوانسته خبری بگیرد.»

طاهره ریاحی، روزنامه نگار و دبیر اجتماعی خبرگزاری برنا، یک خبرگزاری وابسته به دولت، روز هفتم دی ماه ۱۳۹۵ در دفتر خبرگزاری برنا توسط «ماموران وزارت اطلاعات» بازداشت شد و در زمان بازداشت اتهامش «تبلیغ علیه نظام» عنوان شده‎است. او در زندان اوین به سر می‎برد اما کمپین تاکنون اطلاعی از اینکه این روزنامه نگار در کدام بند زندان اوین به سر می‎برد، به دست نیاورده‎است.

یک منبع مطلع روز پنج شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۵ به کمپین گفت: «خانواده طاهره ریاحی از او خبری ندارند، نمی‎دانند وضعیت جسمی‎اش چطور است فقط می‎دانند حال روحیش خوب نیست. به آنها اجازه ملاقات داده نمی‎شود با این استدلال که زندانی در حال بازجویی، ملاقات ندارد. این بلاتکلیفی بسیار آزار دهنده‎است. خانواده نمی‎دانند که مصداق اتهام طاهره چیست، چه زمانی پرونده‎اش به دادگاه فرستاده می‎شود و چرا بازجویی‎ها از او تمام نمی‎شود.»

این منبع با اظهار اینکه «خانواده‌اش هر روز در حال پیگیری هستند و می‎خواهند اگر او آزاد نمی‎شود آنها را هم بازداشت کنند»، گفت: «از زمان بازداشت طاهره، به خانواده‎اش گفته شده دو سه روز دیگر آزاد می‎شود اما الان نزدیک دو ماه است که همچنان در حبس به سر می‎برد.»

مدتی پیش خبر «صدمه به چشم چپ این روزنامه نگار در حین بازجویی در زندان اوین» رسانه‎ای شد و یک منبع نزدیک به طاهره ریاحی روز ۱۵ بهمن ماه در این باره گفت که یکی از مسئولان در برابر پیگیری های خانواده این روزنامه نگار زندانی گفته است «خبر صدمه چشمش را جدی نگیرید. وقتی آزاد شود خودتان می‎بینید.» با این حال مسئولان هیچ اشاره ای نکرده‎اند که او چه زمانی قرار است آزاد شود تا خانواده بتواند صحت این ادعا را مستقیما ارزیابی کند.

خبرگزاری برنا که خانم ریاحی  پیش از بازداشت در آن به عنوان «دبیر سرویس اجتماعی» کار می ‌‌کرد، پس از رسانه‎ای شدن خبر «آسیب چشم چپ این روزنامه نگار» در تاریخ ۱۴ بهمن ماه با انتشار اطلاعیه این آسیب را «شایعه» عنوان کرد و نوشت: «ادعای برخی شبکه‎های اجتماعی و سایت های معاند» است.

به گزاش خبرنامه ملی ایرانیان به نقل از کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران؛  پیشتر یکبار پیش از این به خانواده خانم طاهری گفته شده بود که او با قرار وثیقه آزاد خواهد شد اما مشخص نیست به چه دلیلی از آزادی او صرف‎نظر شده‎است.در همین‎باره یک منبع نزدیک به طاهره ریاحی به کمپین گفته بود: «در تاریخ ششم بهمن ماه طی تماس تلفنی با خانواده این خبرنگار، از آنها خواسته شد تا ۳۰۰ میلیون تومان برای وثیقه او آماده کنند با این‎حال از آن زمان علیرغم پیگیری‎های خانواده طاهره ریاحی برای تودیع وثیقه هنوز این اتفاق نیفتاده» است و مقام های قضایی بازداشت موقت ایشان برای یک‎ماه دیگر نیز تمدید کرده‎اند.