ضیا نبوی بعد از ۵۵ ماه زندان با وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی برای ۵ روز به مرخصی آمد

0
222

 ضیا نبوی دانشجوی محروم از تحصیل دانشگاه نوشیروانی بابل، شامگاه چهارشنبه پس از تحمل حدود ۵۵ ماه زندان که بخش عمده ای از آن زندان در تبعید بوده است با قرار وثیقه ۵٠٠ میلیون تومانی برای مدت ۵ روز به مرخصی آمد.

وی در سال ٨٨ از سوی شعبه ٢۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی پیر عباسی به تحمل ١۵ سال حبس و ٧۴ ضربه شلاق محکوم شد که این حکم در دادگاه تجدید نظر به ١٠ سال حبس در تبعید تبدیل شد .

ضیا نبوی شب۲۵ خرداد ۸۸ به همراه چند تن از دوستانش بازداشت شد. روند بازجویی و فشارهای جسمی و روحی که در طول ۱۲۰ روز تحقیقات مقدماتی بر این فعال دانشجویی وارد شد، بارها مورد اعتراض فعالین حقوق بشر قرار گرفت.

ضیا نبوی در تاریخ ۸۹/۷/۱ بدون اطلاع قبلی به زندان کارون اهواز منتقل شد. او تا کنون چندین نامه از داخل زندان کارون منتشر کرده است که در بخشی از آنها به تشریح شرایط وخیم و غیر انسانی زندان کارون پرداخته است. همچنین نامه بسیار تاثیرگذار وی در خصوص محمد علی عموری ؛ فعال عرب محکوم به اعدام انتقال یک ماهه وی به زندان انفرادی را برای وی به همراه آورد.

سید ضیاء الدین نبوی دانشجوی محروم از تحصیل مهندسی شیمی در سال ۸۱ وارد دانشگاه نوشیروانی بابل شد و از سال ۸۲ تا ۸۶ با رای مستقیم دانشجویان، عضو شورای مرکزی انجمن اسلامی این دانشگاه بود. در سال ۸۶ به دلیل برگزاری اعتصاب غذا به همراه ۱۵ دانشجوی دیگر این دانشگاه، در یورش شبانه نیروهای امنیتی به دانشگاه بازداشت شد. او همچنین دو ترم از تحصیل تعلیق شد.

کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران؛ضیا نبوی در کنکور کارشناسی ارشد سال ۸۷ علیرغم کسب صلاحیت علمی، از تحصیل محروم شد. پس از آن، با تشکیل شورای دفاع از حق تحصیل برای دفاع از حق دانشجویان محروم از تحصیل، به عضویت در این شورا در آمد.

یکی از دلایل صدور حکم سنگین برای این فعال دانشجویی ، وابستگی او به سازمان مجاهدین عنوان شده بود. در حالی نه تنها هیچ شاهد و مدرکی در این زمینه توسط دادگاه ارائه نشده بود بلکه خود وی بارها چنین اتهاماتی را رد کرده بود. این اتهام همچنین از سوی پدر ضیا نبوی، دوستان و هم بندی های او در زندان اوین هم رد شده و ۴۴ نفر از این زندانیان در شهادت نامه ای وابستگی ضیا نبوی را به آن سازمان خلاف واقع دانسته اند.

خانواده آقای نبوی امیدوار هستند که مرخصی پنج روزه ضیا نبوی توسط مسوولات قضایی تمدید شود.

مطلب قبلیدر یکی از آرامترین نقاط جهان، در باره یکی از شرورترین حکومتها چه رد و بدل می شود؟!
مطلب بعدینان لواش از سوی ارمنستان جهانی می‌شود
پوریا نژادویسی
فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد برنامه برنامه سازی تلویزیون از دانشکده صدا و سیما. کارمند سابق معاونت سیاسی سازمان صدا و سیما ( اداره کلّ اخبار و اطلاعات ) تهیه کننده و کارگردان برنامه‌هایی‌ چون : دختران فراری پارک ملت- مجموعه عاشوراییان- ماجرای ورود گوشت‌های آلوده به کشور- هویت- رنگ و نقش- سیمای خانواده؛ قسمت خانواده و جوان- سازنده اولین فیلم آموزشی در خصوص نحوه چگونگی‌ رأی گیری برای ستاد انتخابات وزارت کشور- فیلم مستند دیدار سفیر کشور ژاپن در ایران از شهر همدان- مجری و خبرنگار مراکز ؛ تهران ؛ کیش ؛ همدان ؛ فارس- مسول پوشش خبری زلزله بم در سال۱۳۸۲- سر تیم خبری جلسات هیات دولت- سر تیم خبری جلسات بیت رهبری- سر تیم خبری سفرهای هیات دولت- عضو تیم خبری سفرهای رهبری- یکی‌ از عکاسان پروژه محرمانه قرار گاه سازندگی خاتم الانبیا در سایت ( قرب نوح )- همکار در برنامه‌های مختلف با عناوین دیگر چون : مشاور ؛ یکی‌ از کارگردانان هنری ؛مشاور مجری طرح ؛ نماینده حراست ؛ ناظر کیفی و پخش و ... **- عضو شورای عالی‌ تحقیق و مبارزه با مواد مخدر در وزارت کشور - عضو هسته مرکزی گزینش کلّ کشور - دبیر کنگره وزرای شهید هیات دولت در ریاست جمهوری - نماینده بنیاد شهید در ستاد کلّ نیروهای مسلح ( سماجا ) ديگر مسئوليت های پوريا نژاد ويسی از اين قرار است: - همکاری با نشريه گل آقا - همکاری کوتاه مدت با روزنامه کيهان در سال ۱۳۷۸ - تهيه کننده ی برنامه پرسش و پاسخ با دختران فراری پارک ملت، که از بخش خبری شبکه دوم تلويزيون جمهوری اسلامی پخش شد - سازنده ی اولين فيلم آموزشی انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا - دبير کنگره ی وزراء شهيد هيئت دولت - عضويت در گروه تحقيق مبارزه با مواد مخدر استاندری همدان - نماينده ی فرماندار همدان در اولين دوره ی انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا در سال ۱۳۷۷ - سازنده ی فيلم مستند آشورا برای معاونت سياسی استانداری همدان - تهيه کننده و مجری برنامه ی خبری با عنوان "دانشجويان انقلاب چرا؟" برای بنياد حفظ آثار ارزشهای دفاع مقدس - مجری صدا و سيمای استان همدان، تهران و کيش در سال های ۱۳۸۱ تا ۱۳۸۲ - مسئول پيگيری جلسه ی سخنرانی حسين لقمانيان در همدان - يکی از همکاران مطبوعاتی در رابطه با سفر خامنه ای به همدان - مدير بازرگانی روزنامه ی اعتماد در همدان و ...