در صورت وقوع جنگ اسرائیل و دولت‌های عرب را نابود می‌کنیم

0
157

سردار پاسدار حسین دهقان انتخاب دونالد ترامپ به عنوان رییس جمهوری جدید آمریکا را منشاء بی ثباتی و آشوب در خاورمیانه توصیف کرد و گفت که در صورت وقوع جنگ، جمهوری اسلامی اسرائیل و کشورهای عرب حوزۀ خلیج فارس را نابود می کند.

وزیر دفاع جمهوری اسلامی موضعگیری رییس جمهوری منتخب آمریکا را در قبال برجام منشاء نگرانی در بین رهبران جمهوری اسلامی و کشورهای منطقه خواند، هر چند وی بعید دانست که رییس جمهوری منتخب آمریکا به دلیل دلبستگی اش به پول تدابیر سختگیرانه ای علیه جمهوری اسلامی  اتخاذ کند.

حسین دهقان در جای دیگری از سخنانش اشاره کرد که “شاید دشمنان جمهوری اسلامی قصد داشته باشند بر پایۀ محاسبات غلط و صرفاً با اتکاء به امکانات مادّی شان جنگی را علیه حکومت جمهوری اسلامی تحمیل کنند.” به گفتۀ حسین دهقان، در چنین صورتی جمهوری اسلامی اسرائیل را نابود خواهد کرد و این امر می تواند به وقوع جنگ جهانی سوم منجر شود.

وزیر دفاع جمهوری اسلامی همچنین اضافه کرد در صورت وقوع چنین جنگی کشورش دولت های کوچک عرب حوزۀ خلیج فارس را نابود خواهد کرد.

سخنان حسین دهقان همزمان است با اظهارات نخست وزیر اسرائیل، بنیامین نتانیاهو، در گفتگو با شبکۀ تلویزیونی “سی بی اس” که طی آن نخست وزیر اسرائیل گفت که مایل است دربارۀ توافق اتمی با ایران با رییس جمهوری منتخب آمریکا گفتگو کند.

دونالد ترامپ در جریان کارزار انتخاباتی آمریکا گفته بود که در صورت روی کار آمدن توافق اتمی با جمهوری اسلامی را باطل خواهد کرد، هر چند وزیر امور خارجۀ جدید آمریکا، ژنرال بازنشسته جیمس ماتیس، مخالفت خود را با چنین اقدامی اعلام کرده است.

نخست وزیر اسرائیل در مصاحبه اش با شبکۀ تلویزیون آمریکایی گفته است که در صورت لغو برجام او گزینه های بسیاری برای جایگزین کردن این توافق دارد و مایل است دربارۀ آنها با رییس جمهوری جدید آمریکا گفتگو کند. نتانیاهو از پنج گزینه برای جایگزین کردن توافق اتمی با جمهوری اسلامی یاد کرده است.

به گزارش حبرگزاری فرانسه؛ وزرای کلیدی دونالد ترامپ دربرگیرندۀ مخالفان سرسخت جمهوری اسلامی از جمله وزیر دفاع، ژنرال جیمس ماتیس، و مدیر سازمان اطلاعات آمریکا، سیا، “مایک پمپئو” است.