«صفر» بزرگ مردم به دربی صفر ـ صفر پایتخت

0
189

دربی سرد و کسل‌کننده پایتخت، موجب شده بود تا همه منتظر یک نود انتقادی باشند. آنقدر کیفیت بازی جمعه پایین بوده که انگار همه دلشان می‌خواست فردوسی‌پور انتقامشان را از دو تیم بگیرد؛ هرچند او نیز با نپرداختن به اصل ماجرای دربی، حاشیه‌هایی را دست‌مایه قرار داد تا نشان دهد که دربی دیگر‌ کیفیت حداقلی هم ندارد.

ساعت ۲۲:‌۳۵ دقیقه آخرین روز دی‌‌ بود که عادل فردوسی‌پور مهمان خانه‌های مردم شد ‌تا با برنامه نود به بررسی مسائل یک هفته اخیر فوتبال ایران بپردازد؛ مسائلی که بیشتر پیرامون ماجرای دربی سرد و کسل‌کننده هفتاد و هشتم پایتخت می‌گشت. پرسش پیامکی برنامه این هفته ‌نیز درباره کیفیت پایین دربی طراحی شده ‌و از مردم خواسته بود به بازی روز جمعه نمره بدهند.

گزینه‌های این مسابقه هم در قالب سه گزینه «صفر»، «یک تا ده» و «یازده تا بیست» طراحی شده بود که به نظر از همین آغاز برنامه مشخص بود ‌کدام گزینه در میان بینندگان برنامه نود طرفداران بیشتری دارد.

در همان آغاز کار فردوسی‌پور از مسعود مرادی، کار‌شناس داوری امشب نود ‌پرسید که کمیته یا دپارتمان داوری قوانینی برای حضور داوران در برنامه نود وضع کرده که مرادی گفت: من هم چنین خبری را شنیده‌ام، ولی آقای تاج پیش از برنامه در تماس تلفنی با بنده گفتند که حضورم بلامانع است.

 IMG17085908

نخستین بخش برنامه نود، گزارش نود درجه بود که شاخص‌ترین بخش آن به دربی اختصاص داشت و آندرانیک تیموریان با اعتراضات زیادش سوژه اصلی این گزارش بود.

در بخشی از گزارش با پخش تصاویر متعدد‌ از اعتراض‌های آندرانیک، عادل به کنایه گفت که آندو رکورد سیزده ساعت سخنرانی فیدل کاسترو را هم شکست؛ شوخی ‌شیرینی که این ‌بار در طول دربی بیدار ‌و اشاره به خطای دوباره پیام صادقیان از بخش‌های دیگر این گزارش بود. پس از این بخش بود که خلاصه بازی راه‌آهن و سپاهان پخش شد.

پس از بررسی داوری بازی سپاهان و راه‌آهن خلاصه بازی استقلال خوزستان و گسترش فولاد تبریز پخش شد و سپس بخش دوم گزارش فوتبال در استان هرمزگان که بخش نخست آن هفته گذشته ‌به نمایش درآمده‌ بود، ‌روی آنتن رفت؛ سفر گزارشگر نود به شهرستان زلزله زده بستک از بخش‌های دیدنی این گزارش بود.

اما سایپا و ملوان سومین خلاصه بازی بود که در برنامه نود  پخش و سپس به بررسی داوری این بازی پرداخته شد. اولین گزارش نود تا نود برنامه امشب پس از داوری این بازی پخش شد که سخنان یحیی گل‌محمدی درباره تصمیم اشتباه وی و باشگاهش در خصوص دادن بازیکن به تیم زیر ۲۲ سال بخش مهم این گزارش بود. گویا بازیکنان نفت که در ترکیب تیم زیر ۲۲ سال حضور داشتند، دچار مصدومیت و بی‌انگیزگی شده بودند و این مسأله نارضایتی سرمربی این تیم را به بار آورده بود.

با پخش این گزارش، کم‌کم عادل فردوسی‌پور این نوید را داد که زمان بررسی داربی هفتاد و هشت رسیده است؛ اما فردوسی‌پور هم مانند صدا و سیما که در روز داربی از بازیگران خنده‌بازار به عنوان کار‌شناس استفاده کرده بود، رویکرد متفاوتی به این بازی داشت. کیفیت پایین بازی، موجب شد تا همه با چیزهای دیگری سر خودشان را گرم کنند و عادل هم با یک ایده جالب، بازیگران سینما و تلویزیون ‌و البته بیشتر بازیگران سریال جدید مهران مدیری را به خانه محراب قاسم‌خانی دعوت کرد تا در یک جمع شلوغ دربی را تماشا کنند. البته دربی اصلا جذاب از کار در‌نیامد و تنها نکته جالب این گزارش، حضور بازیگران ‌سینما و تلویزیون در کنار هم بود.

امیر جعفری، سیامک انصاری، جواد رضویان، محراب قاسم خانی، خشایار الوند، اشکان خطیلی، امیر مهدی ژوله و علی انصاریان از مهمان‌هایی بودند که به دعوت عادل به خانه قاسم خانی رفته بودند. البته در بخش دوم این گزارش هم خود عادل در پایان بازی به جمع آن‌ها اضافه شد و حرف همه سرد و کسل کننده بودن دربی بود. امیر مهدی ژوله، نویسنده سریال‌های مدیری با اشاره به اینکه دربی ویترین فوتبال ماست، گفت ‌تا هنگامی که پول نفت از سفره باشگاه‌ها قطع نشود و باشگاه‌ها خودشان باشگاه‌داری نکنند، وضعیت فوتبال ما همین است.

با پخش این گزارش، گزارش کامل برنامه در خصوص دربی پخش شد؛ از آن‌هایی که یک روز رود‌تر به ورزشگاه آمدند در سرمای تهران خوابیدند تا به دربی برسند تا آنهایی که در پایان مدعی بودند ‌دیگر پا به این دربی سرد و کسل کننده نمی‌گدارند. گزارش‌های برنامه هم به گونه‌ای بود که انگار دربی سرد و کسل کننده یک مقصر داشت: امیر قلعه‌نویی!

یکی از تماشاگران قرمز‌ها به خبرنگار نود گفت: تا هنگامی که قلعه‌نویی مربی استقلال باشد، برای دیدن دربی نمی‌آید و بازیکنان پرسپولیس هم استقلالی‌ها را متهم کردند ‌برای تساوی به میدان آمده بودند. حتی آمار برنامه هم نشان می‌داد ‌در بازی‌هایی که پای قلعه‌نویی در میان باشد، گل کمتری رد و بدل می‌شود و تساوی بیشتری رقم می‌خورد.

در بخش داوری بازی دربی، مرادی خطای دقیقه سه پیام صادقیان روی علیرضا اکبرپور را مستحق دریافت کارت قرمز و همین‌ طور خطای اولادی روی سید جلال حسینی را هم مستحق اخراج دانست.

به باور داور، رضا حقیقی هم به علت هل دادن آندو باید کارت زرد می‌گرفت و گزارش با پخش دور تند مجموعه اعتراض‌های آندرانیک تیموران پایان یافت.

پس از پخش بخش دوم نود تا نود و دوربین نود سعید مظفری‌زاده، داور دربی هفتاد و هشت که پس از بازی از دنیای فوتبال خداحافظی کرد، مهمان ویژه برنامه نود بود. خداحافظی این داور خوب کشورمان شاید تنها نکته مهم دربی هفتاد و هشتم بود؛ جایی که مسعود مرادی با اشاره به وضعیت سخت داوران در فوتبال گفت که در فصل بعد شاید به تعداد انگشتان یک دست هم داور تراز اول نداشته باشیم!

پس از گفت‌وگوی فردوسی‌پور و مظفری‌زاده، خلاصه سه بازی تراکتورسازی و صبا، داماش و فجر و ذوب‌آهن و فولاد به همراه داوری این سه مسابقه پخش شد تا پرونده بازی‌ها در هفته بیست و سوم فوتبال ایران بسته شود.

گزارش لیگ یک، جام یونس شکوری، قدیمی‌های باشگاه پاس، وضعیت باشگاه چوکای تالش و بازی‌های تیم ملی زیر ۲۲ سال ایران هم بخش‌های پایانی نود امشب را تشکیل می‌داد.

در پایان برنامه و در نظرسنجی که بیش از سه میلیون تن در آن شرکت کرده بودند، بیش از ۸۰ درصد بینندگان نود به بازی روز جمعه نمره «صفر» داده بودند.