صدور مجوز فروش فوری ۱۷ ایرباس به ایران

0
143

منابع آگاه به رویترز گفتند، دولت آمریکا شروع به صدور مجوزهایی برای فروش هواپیماهای مسافربری از سوی شرکت های غربی به ایران کرده است.

به گزارش ویترز، منابع آگاه اعلام کردند: خزانه داری آمریکا ۲ مجوز صادر کرده که اجازه صدور برخی هواپیماهای شرکت ایرباس به ایران را می دهد و انتظار می رود در طی چند روز آینده مجوز فروش هواپیماهای شرکت بوئینگ به ایران را نیز صادر نماید.

سخنگوی شرکت ایرباس تایید کرده که این شرکت ۲ مجوز از دولت آمریکا برای فروش مجموعا ۱۷ فروند هواپیما به ایران دریافت کرده است. هرچند ایرباس یک شرکت آمریکایی نیست اما با توجه به اینکه تعداد زیادی از قطعات به کار رفته در هواپیماهای این شرکت ساخت شرکت های آمریکایی است، این شرکت نیازمند کسب مجوز از دولت آمریکاست.

ایران که به دنبال احیای صنعت هوانوردی خود پس از توافق هسته ای سال گذشته با قدرت های جهانی است، قصد دارد از دو شرکت ایرباس و بوئینگ بیش از ۱۰۰ فروند هواپیمای مسافربری خریداری یا اجاره نماید.

لازم به ذکر است،  دیروز یک مقام ایرانی اعلام نموده بود که بعد از کارشکنی‌های آمریکا برای تأیید فروش هواپیمای ایرباس قصد داشت از خرید ۶ فروند از هواپیماهایی که قبلاً قرار بود از این شرکت بخرد، انصراف بدهد.