“صدها سرباز ایرانی برای انجام عملیات زمینی وارد سوریه شده‌اند”

0
538

“رویترز” به نقل از منابع آگاه در بیروت نوشت که حملات هوایی روسیه در سوریه مقدمۀ حملات زمینی متحدان بشار اسد است که به زودی در شمال سوریه انجام خواهد شد.

“رویترز” تصریح کرده است که منظور از متحدان بشار اسد علاوه بر نیروهای نظامی طرفدار حکومت دمشق، قوای جمهوری اسلامی و حزب الله لبنان است.

همین منابع بعید ندانسته اند که عملیات آیندۀ زمینی در مناطق ادلب و حماه صورت بپذیرند. هدف از این عملیات نظامی بازپس گیری مناطقی است که اخیراً توسط گروه “جیش الفتح” از کنترل رژیم بشار اسد خارج شده است.

رویترز به نقل از منابع آگاه در بیروت افزوده است که صدها سرباز ایرانی برای شرکت در این حملۀ زمینی از ده روز پیش با سلاح و تجهیزات نظامی وارد سوریه شده اند و روند ورود سربازان ایرانی به سوریه طی روزهای آینده نیز ادامه خواهد داشت.

همین منابع می افزایند که نیروهای حزب الله لبنان که از مدت ها قبل در سوریه علیه نیروهای بشار اسد می جنگند در این حملۀ زمینی شرکت خواهند داشت.

دولت ایران تاکنون ادعا کرده است که در پشتیبانی از رژیم بشار اسد تنها به مشاوره نظامی بسنده کرده است، هر چند دلایل کافی در تأئید حضور سپاه پاسداران و به کارگیری شبه نظامیان شیعه عراقی و افغان در سوریه توسط دولت تهران وجود داشته است.

قوای نظامی “جیش الفتح” که در برگیرندۀ شاخۀ القاعده در سوریه نیز هست در سال جاری میلادی شهرهای ادلب و “جسرالشغور” را از کنترل قوای رژیم دمشق خارج کرد و شکست های سنگینی نیز به نیروهای رژیم بشار اسد تحمیل نمود.

روز گذشته علی خامنه ای در دیدار با مسئولان و فرماندهان ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت که برای حفظ نفوذ این کشور در خاورمیانه “نیروهای مسلح جمهوری اسلامی باید چنان اقتداری ایجاد کنند که دشمنان جمهوری اسلامی حتا جرأت نکنند خیال تعرض به ایران را به ذهن خود راه بدهند.”

رهبر جمهوری اسلامی در جای دیگری از سخنانش افزود: “دشمن” یعنی آمریکا و دیگر قدرت های غربی، “به دنبال تسلیم شدن نظام اسلامی ایران هستند و با کوتاه آمدن در مقابل آنها دشمنی‌ها بر طرف نمی شود.”

به گزارش خبرگزاری فرانسه؛ قدرت های غربی و مخالفان میانه‌روی بشار اسد می گویند که نیروی هوایی روسیه طی دو روز گذشته اهدافی را در سوریه بمباران کرده اند که بر خلاف ادعای مقامات مسکو، متعلق به گروه “دولت اسلامی” نبوده اند.
دیمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ کرملین، در واکنش گفته است که جنگنده‌های روسیه علاوه بر گروه “دولت اسلامی” دیگر “گروه های تروریستی” را نیز بمباران می کنند.

حسن حاج‌علی یکی از فرماندهان “ارتش آزاد سوریه” گفته است که هواپیماهای روسیه پنجشنبه اول اکتبر حدود ٢٠راکت به روی یکی از پایگاه های این گروه در استان “ادلب” شلیک کرده اند.

در آمریکا جان مک کین، سناتور جمهوری‌خواه گفته است که هواپیماهای روسیه “ارتش آزاد سوریه” را که از پشتیبانی نظامی و مالی سازمان اطلاعات آمریکا برخوردار است بمباران می کنند.

منابع حکومتی در سوریه گفته اند که پشتیبانی نظامی مسکو از رژیم دمشق تغییرات بزرگی را در جنگ داخلی سوریه پدید می آورد.