صدا پیشگان انیمیشن خانواده کرودها ( The Croods )

0
1021

کرودها (به انگلیسی: The Croods)‏ یک انیمیشن سه‌بعدی کامپیوتری ۲۰۱۳، به سبک کمدی ماجرایی، محصول کمپانی دریم‌ورکس انیمیشن و به نشر فاکس قرن بیستم می‌باشد. این فیلم صداپیشگانی چون نیکولاس کیج، اما استون، رایان رینولدز، کاترین کینر، کلارک دیوک و کلوریس لیچمن دارد. این فیلم در دوران ماقبل تاریخ به‌اسم کرودیشِز (Croodaceous) اتفاق می‌افتد. دوره‌ای شامل موجودات خارق‌العاده، زمانی که یک مرد «سرپرست شکار» شناخته می‌شود و از نبوغ خود در برابر تهدیدات محیطی استفاده می‌کند و اختراعاتی انقلابی شبیه کشف آتش می‌کند، و همچنین سختی و زحمت زیادی را برای پیدا کردن خانهٔ جدید از بین سرزمین‌های خطرناک اما عجیب و غریب متحمل می‌شود.

The Croods به نویسندگی و کارگردانی کرک دمیکو و به تولید کریستین بلسون و جین هارتول می‌باشد. این فیلم در سالن‌های نمایش در ۲۲ مارس ۲۰۱۳ روی پرده آمد. این اولین فیلم از دریم‌ورکس به نشر فاکس قرن بیستم، پس از پایان قرارداد نشر دریم‌ورکس با Paramount Pictures در ۲۰۱۲ برای انیمیشن ظهور نگهبانان (Rise of the Guardians) است.

ایپ در یک خانواده از انسان‌های غارنشین از نژاد انسان‌های هوشمند نئاندرتال زندگی می‌کند و به شکار به روش زمان‌های پیش از تاریخ و به بحث درمورد اینکه چگونه خانوادهٔ او یکی از معدود خانواده‌هایی است که در این نزدیکی زنده مانده است می‌پردازد و همهٔ این‌ها در مقابل قوانین سخت پدرش، گراگ است. روزی در غارشان، گراگ داستانی به همسرش اوگا، دخترش سندی، پسرش تانک، مادرزنش گرن و شخصیتی که آیینهٔ طبیعت کنجکاو ایپ است تعریف می‌کند. او با استفاده از این داستان به خانواده‌اش هشدار می‌دهد که اکتشاف «چیزهای جدید» یک تهدید برای بقایشان در بر خواهد داشت. زمانی که ایپ یک نور درخشان متحرک را در خارج از غارشان می‌بیند، باعث تحریک حس کنجکاوی و رفع بی‌حوصلگی او می‌شود و در یک شب تاریک پس از خوابیدن خانواده‌اش، نصیحت پدرش را نادیده گرفته و غار را ترک می‌کند.

به‌دنبال این ماجرا، او با گای، پسر هوشمند غانشین آشنا می‌شود. به‌خاطر گای، ایپ مجذوب آتش و مشتاق کسب اطلاعات بیشتر می‌شود. گای به ایپ می‌گوید که دنیا درحال نزدیک شدن به «پایان» خود می‌باشد و از ایپ می‌خواهد که به او ملحق شود. ایپ امتناع می‌کند و گای او را ترک می‌کند، اما قبل از آن گای به او وسیله‌ای برای ایجاد صدا می‌دهد تا هر وقت به کمک نیاز داشت به دادش برسد. مدت کوتاهی بعد از آن، ایپ توسط گراگ تنبیه می‌شود (که نتیجهٔ آن بیرون زدن ایپ از غار و جستجوی دیوانه‌وار گراگ برای پیدا کردن او می‌شود). گراگ دخترش را پیدا می‌کند و برای ماندن بقیهٔ عمر ایپ در غار برنامه‌ریزی می‌کند. ایپ تنها برای اینکه ترس خانواده‌اش از «چیزهای جدید» را از بین ببرد، درمورد گای به خانواده‌اش می‌گوید و چیزی را که به وی داد را به آنها نشان می‌دهد. پس از آن زلزله‌ای رخ می‌دهد که می‌توانست قبل از آن‌که غار توسط سنگ‌ها نابود شود، به‌وسیله گراگ جلویش گرفته شود. هنگامی که آنها برای یافتن زمین با پوشش گیاهی سرسبز از خرابه‌ها بالا می‌روند، چیزی متفاوت و فراتر از حدمعمول می‌بینند؛ زمینی پر از صخره و سنگ! گراگ خانواده‌اش را از بین جنگل عبور می‌دهد تا غاری جدید پیدا کنند.

صداپیشگان

نیکولاس کیج صدابازیگر گراگ کرود، پدر غارنشین و سرپرست خانواده، از خاندان قدیمی کرودها.

اما استون صدابازیگر ایپ کرود، یک دختر غارنشین و فرزند ارشد گراگ پدرش و اوگا مادرش است که میل به کنجکاوی و ماجراجویی درون او موج می‌زند. او عاشق «گای» است.

رایان رینولدز صدابازیگر گای (Guy)، یک پسر غارنشین اهل کوچ که از قدرت جسمانی خوبی برخوردار نیست، اما استفاده از عقل و دانش با ایده‌های ناب را ترجیح می‌دهد.

کاترین کینر صدابازیگر کاترین کرود، یک زن غارنشین و همسر گراگ. او نسبت به گراگ روشن‌فکرتر است، و گاهی راه‌های مشکلی را برای حفظ امنیت خانواده‌اش پیدا می‌کند.

کلارک دیوک صدابازیگر تانک کرود، یک پسر غارنشین و فرزند گراگ و اوگا. تانک فردی ۶ الی ۹ فوتی با ۳۲۰ پوند است و فرزند میانی خانواده با ۹ سال سن است که خیلی باهوش نیست و توازن بدی در کارش دارد، اما دارای قلب مهربانی است.

کلوریس لیچمن صدابازیگر مادربزرگ «گرن»، یک زن غارنشین خیلی پیر و وحشی با ۴۵ سال سن. او مادرزن گراگ و مادر اوگا است.

کریس سندرز صدابازیگر بلت (Belt)، حیوان اهلی و تنبل گای.

رندی تام (Randy Thom) صدابازیگر سندی کرود، دختر کوچک گراگ و اوگا که به‌جای حرف زدن گاز می‌گیرد و نق‌نق می‌کند.

مراحل تولید

این فیلم در سال ۲۰۰۵ تحت عنوان بی‌خوابی کرود (Crood Awakening) اعلام شده بود. در اصل این انیمیشن سبکی استاپ-موشن داشت که توسط آدرمن انیمیشن (Aardman Animations) در حال تولید بود که به عنوان قسمتی از یک فیلم-پنج‌گانه با دریم‌ورکس قرارداد بست. جان چیز (John Cleese) و کرک دمیکو در حال کار بر روی داستان رولد دال (Roald Dahl) بودند. پروژه‌ای که هرگز به تولید نرسید. اما دریم‌ورکس یک کپی از سورس کدهای فیلم برداشت و به‌آن علاقه داشت و از چیز و دمیکو خواست تا بازنگاهی قوی در ایده‌های کمپانی داشته باشند تا ببینند چیزهایی هست که منجر به کار آن‌ها با هم بشود یا خیر. آن‌ها یک داستان پایه‌ای در مورد دو انسان غارنشین ترتیب دادند، یک مخترع و یک لودیت (luddite)، و شروع به نوشتن چند پیش‌نویس اولیه از فیلمنامه کردند. با انصراف استودیوی آدرمن انیمیشن در سال ۲۰۰۷، حقوق فیلم به دریم‌ورکس رسید.

در ماه مارس ۲۰۰۷، کریس سندرز، کارگردان عنوان لایلو و استیچ (Lilo & Stitch)، برای کارگردانی فیلم، به شرط بازنویسی فیلمنامه‌ای قابل توجه به دریم‌ورکس ملحق شد. در ماه سپتامبر ۲۰۰۸ گزارش شد که سندرز کارگردانی انیمیشن چگونه اژدهای خود را تربیت کنیم (How to Train Your Dragon) را برعهده دارد و The Croods را به تعلیق انداخته است؛ و در نتیجه برنامهٔ اصلی خود را یک سال پس از پروژهٔ فعلی‌اش به مارس ۲۰۱۲ موکول کرده است. عنوان نهایی فیلم در ماه می ۲۰۰۹ همراه با انتخاب دستیار کارگردان، کرک دمیکو آشکار شد. در ماه مارس ۲۰۱۱، فیلم یک سال (به ۱ مارس ۲۰۱۳) جلو افتاد و در نهایت به ۲۲ مارس حل و فصل شد و به این‌صورت فیلم باری دیگر به تاخیر افتاد.

ویکی پدیا , IMDB