صدای دوتار موسیقی نواحی خراسان خاموش شد

0
155

استاد غلامعلی پور عطایی نوازنده پیشکسوت موسیقی نواحی خراسان سر انجام بعد از مدت ها مبارزه با بیماری دار فانی را وداع گفت.

این نوازنده پیشکسوت دوتار منطقه خراسان که از مدت ها پیش با بیماری مبارزه می کرد سرانجام در سن ۷۴ سالگی دار فانی را وداع گفت.

قطعه نوایی نوایی از آثار به یاد ماندنی استاد پور عطایی در عرصه موسیقی نواحی است. زنده‌یاد پورعطایی ظهر روز شنبه ۱۲ مهرماه در بیمارستان امام رضا شهر مشهد چشم از جهان فروبست.

استاد غلامعلی پور عطایی سال ۱۳۲۰ در منطقه محمود آباد تربت جام از توابع استان خراسان متولد شد. وی از همان دوران کودکی و نوجوانی به موسیقی منطقه خراسان علاقه مند شده و به نواختن ساز دوتار پرداخت.

این خواننده و نوازنده عاشقانه‌های خراسانی در دوران جوانی به سبب شهرتی که در عرصه نوازندگی و خوانندگی پیدا کرده بود، به تهران دعوت شد و از همین جا بود که در تهران و بسیاری از شهرهای دیگر به اجرای برنامه در حوزه نوازندگی دوتار و موسیقی نواحی منطقه خراسان پرداخت. او در اثنای اجراهای مختلف در کشورمان بود که در بسیاری از مجامع بین المللی شرکت کرد و برنامه های مختلفی را در شهرهای مختلف اروپایی و کشورهای دیگر برگزار کرد.

به گزارش مهر، زنده‌یاد پورعطایی علاوه بر نوازندگی و فعالیت در موسیقی در تعدادی از فیلم های سینمایی کارگردانان صاحب نامی چون بهرام بیضایی و واروژ کریم مسیحی به عنوان بازیگر حضور داشته است. ضمن اینکه حضور در چندین برنامه با موضوع شاهنامه و خوانش قطعه ماندگار «نوایی نوایی» از جمله فعالیتهای این هنرمند عالی رتبه حوزه موسیقی نواحی است.