شوری وحشتناک قدیمی‌ترین منبع ‌آب بکر جهان..!

0
203

محققان دانشگاه تورنتو با بررسی نمونه آب دست نخورده با قدمتی بین 1.5 تا 2.6 میلیارد سال دریافته اند که سطح شوری آن از آب دریا نیز بسیار بیشتر است.

به گزارش ایسنا، قدیمی ترین منبع آب زمین حدود یک ماه قبل طی یک حفاری در عمق 2.5 کیلومتری معدن روی و مس در تیمینز کانادا توسط دانشمندان انگلیسی و کانادایی کشف شد.

در تحقیقات اولیه و آنالیز نمونه آب وجود هیدروژن، نیتروژن و متان در شکلی که احتمال وجود حیات را تقویت می کند، تأیید شد.

پروفسور «باربارا شرود» از اساتید زمین شناسی دانشگاه تورنتو که در دور جدید آنالیز،‌ این نمونه آب را چشیده تأکید می کند: قوام این آب مانند شربت درخت افرا است که طعم بدی داشته و شوری این آب بسیار بیشتر از آب دریا است.

این آب شفاف است، اما به محض خروج از داخل سنگ ها بدلیل وجود مواد معدنی مانند آهن به رنگ نارنجی در می آید؛ سنگ هایی که این آب از دل آن خارج می شوند، متعلق به 2.6 میلیارد سال قبل هستند.

312-4

به گفته محققان، شکل گیری مناطق شمال کانادا به دوره زمین شناسی پرکامبرین باز می گردد و این آب احتمالا برای میلیون ها سال بصورت دست نخورده و بکر باقی مانده است.

شباهت بین سنگ های این معدن و سنگ های موجود در سیاره مریخ، احتمال وجود نمونه آب مشابه در سیارات نزدیک به زمین را تقویت می کند.

این نمونه در حال حاضر قدیمی ترین نمونه آب روی زمین محسوب می شود که احتمالا حاوی نشانه هایی از میکروارگانیسم و اشکال حیات است؛ پیش از این نمونه آبی با قدمت 25 میلیون سال در آفریقای جنوبی کشف شد و سال گذشته نیز نمونه آب دست نخورده ای با قدمت 20 میلیون سال از اعماق دریاچه یخ زده وستوک در قطب جنوب بدست آمد.

نتایج کشف این منبع آب دست نخورد و بکر زمین ماه گذشته در مجله Nature منتشر شد.