شورای وکلای بریتانیا از جمهوری اسلامی خواست مدافعان حقوق بشر را آزاد کند

0
118

بر اساس خبری که در وب سایت شورای وکلای بریتانیا و روزنامه ایندیپندت منتشر شده است، شورای وکلای بریتانیا طی نامه ای از خامنه ای می خواهد همه وکلای دربند را آزاد کنند.

وکلای انگلیس طی ارسال نامه ای به سید علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، اعتراض خود را نسبت به رفتار با وکلا در ایران و بازداشت مداوم مدافعان حقوق بشر اعلام کرده و خواستار آزادی همه وکلا و مدافعان حقوق بشر دربند شدند.

در این نامه وکلای بریتانیا نگرانی خود را نسبت به وضعیت عبدالفتاح سلطانی، وکیل دادگستری و نرگس محمدی، مدافع حقوق بشر اعلام داشته و بازداشت و حبس آنها را نقض آشکار و مداوم حقوق بین الملل دانسته اند. در این نامه اظهار نگرانی شده است که متاسفانه وکلا در ایران همواره با خطر بازداشت مواجه هستند و در انجام کار حرفه ای خود آزادی عمل ندارند.

اندرو واکر، رئیس شورای وکلا، اظهار امیدواری کرد که جمهوری اسلامی به این خواسته پاسخ دهد و به اهمیت نقش وکلا در این کشور احترام بگذارد. آقای واکر می گوید: «کشورهای قدرتمند به اهمیت نقش وکلای مستقل در تضمین حقوق شهروندان و دیگران واقفند، و آنها از حقوق وکلا برای دفاع از حقوق موکلانشان بدون ترس از مداخله دولت، از جمله در پرونده هایی که علیه حکومت وجود دارد، حمایت می کنند.

کریستی بریمولو، رییس کمیته حقوق بشر شورای وکلا می گوید: «از نظر قانونی جمهوری اسلامی باید به وکلا اجازه دهد تا کار حرفه ای خود را انجام دهند». او می گوید رییس جمهمور حسن روحانی این فرصت را دارد که با رسیدگی فوری به وضعیت وکلای زندانی، به وعده خود برای رعایت حقوق مدنی و سیاسی شهروندان عمل کند.

به گزارش مرکز حامیان حقوق بشر به نقل از ایندیپندنت، طبق خبر منشر شده در سایت ایندیپندنت، کپی نامه شورای وکلا به سفارت جمهوری اسلامی داده شده است و روزنامه ایندیپندنت از جمهوری اسلامی خواسته در خصوص این نامه اظهار نظر کند که تا زمان چاپ خبر، سفارت جمهوری اسلامی عکس العملی نشان نداده است.