شورای مشورتی اصلاح طلبان خواهان رفع حصر کروبی و موسوی شد؛ همراه متن کامل بیانیه

0
163

 شورای مشورتی اصلاح طلبان پیروزی حسن روحانی در یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری در ایران را به او و سایر مقامهای ایرانی تبریک گفته و خواستار رفع حصر مهدی کروبی، میر حسین موسوی و زهرا رهنورد و آزادی سایر زندانیان ایرانی شده است.

 در بیانیه‌ای که دیروز یکشنبه از سوی شورای مشورتی اصلاح طلبان منتشر شد، مستقیما نامی از رهبران در حصر نگهداشته شده جنبش سبز برده نشده اما بیانیه از خامنه ای و سایر مقامهای ایرانی خواسته حسن روحانی «رئیس جمهوری منتخب را یاری کنند تا ضمن دلجویی از آسیب دیدگان حوادث پس از انتخابات ۸۸ و خانواده ها و بستگان آنان، نسبت به فراهم آوردن زمینه رفع حصر و محدودیت از حصر شدگان و زندانیان تلاش کند.”

به گزارش خبرنامه ملّی ایرانیان از سايت رسمی محمد خاتمی، متن کامل این اطلاعیه بدین شرح است:

«بسم الله الرحمن الرحیم

 

شورای مشورتی اصلاح‌طلبان سپاس صمیمانه خود را از مشارکت فراگیر، معنادار و مؤثر ملت بزرگ ایران، به ویژه جوانان، زنان و اقوام مختلف کشور در انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا اعلام می‌دارد و این حماسه بزرگ را به مردم عزیز و آگاه، مقام معظم رهبری و منتخب ملت، جناب آقای دکتر حسن روحانی تبریک و تهنیت می‌گوید.

 

این انتخابات و حاصل آن پیام‌های پرمعنایی دارد و فضا و ظرفیت جدیدی در برابر مسائل و مشکلات کنونی کشور به وجود آورده است که به اعتبار آن می‌توان راهی نو برای برون‌رفت از تنگناهای موجود در پیش گرفت. از این رو، این شورا نیز به سهم خود نکات زیر را یادآوری می‌کند:

 

۱- آفرینش این حماسه بزرگ ملی بیش‌تر از هر چیز تجلی گفتمانی است که عقلانیت و اصلاح‌گری را بر افراط و تندروی ترجیح می‌دهد و در پی یافتن راه‌حل‌های مدنی و اعتدال‌گرایانه برای حل مسائل و مشکلات سیاسی، اجتماعی و فرهنگی است. باید این گفتمان و تقاضاهای ملی برآمده از آن را پذیرفت و در راهبردهای اجرایی کشور لحاظ کرد. امید آن که دولت ”تدبیر و امید” بتواند این رویکرد را در سطح مدیریت اجرایی کشور به پیش برد.

 

۲- رأی به آقای دکتر روحانی، صدای گروه خاصی نبود، بلکه صدای ملت بود که هم‌چون حماسه دوم خرداد سال 1376 با نگاه مثبت به آینده از فرصت‌های موجود استفاده کرده و با مدنی‌ترین شیوه‌ها و به دور از هرگونه خشونت، زمینه‌های تشکیل دولت وحدت ملی را فراهم آورد. این رأی نوعی یکپارچگی را میان آحاد ملت، اعم از روستاییان، شهرنشینان و ایرانیان خارج از کشور به نمایش گذاشت که به امید تغییر در وضع موجود و بهبود شرایط اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی از حق و رأی خویش به صورتی فعال استفاده کردند.

 

جشن و سرور مردم پس از اعلام پیروزی نامزد منتخب آنان در سراسر کشور نیز نشان داد که آنان با تدبیر، هر فرصت مناسبی را به امید آینده ای روشن، به فضایی عقلانی و مدنی تبدیل می کنند.

 

۳- اکنون پس از فراز و نشیب های انتخابات سال 88 و 92 ملت نیاز به آرامش دارد و امید است که رییس‌جمهوری منتخب بتواند سیاست‌های اعلامی خود را در دفاع از حقوق ملت و نجات کشور از بحران‌های ناشی از رویه‌های نادرست و تحریم‌های ناروا به خوبی اجرا کند.

 

۴- حل مشکلات کشور به ویژه در حوزه مسائل اقتصادی و آن بخش از مشکلات که در زندگی روزمره مردم تأثیر جدی داشته و دشواری‌های متعددی برای آنان ایجاد کرده است در کوتاه مدت میسر نیست و برای حل میان مدت آن‌ها نیز دولت ”تدبیر و امید” نیازمند مشارکت، همدلی و همراهی همه دلسوزان و نخبگان کشور است و لازم است دولت آینده نیز استفاده از تمام ظرفیت‌های موجود در میان همه گرایش‌ها و جریان‌های مختلف و تجارب انباشته مدیریت کشور را در این زمینه مغتنم بشمارد.

 

۵- و به‌جا است که مقام معظم رهبری و همه مسوولان ذی‌ربط و شخصیت‌های دلسوز نظام در این فضای عطرآگین، رییس‌جمهوری منتخب را یاری کنند تا ضمن دلجویی از آسیب دیدگان حوادث پس از انتخابات ۸۸ و خانواده‌ها و بستگان آنان، نسبت به فراهم آوردن زمینه رفع حصر و محدودیت از حصر شدگان و زندانیان تلاش کند.

 

۶- انتخابات اخیر که به حق حماسه سیاسی مورد نظر رهبری انقلاب نیز بود، افق جدیدی را به روی کشور و ملت گشوده است و بیانات اخیر ایشان نیز که سیاست کلی و جهت گیری نظام را نشان می‌دهد، امیدها را به آینده تقویت می‌کند. آینده‌ای که در آن حتی مخالف جمهوری اسلامی نیز شهروندی است صاحب حقوق که باید از آن صیانت کرد. چنان که وقتی رأی مردم حق‌الناس به شمار می‌آید که از حق‌الله هم خطیرتر و پاسداری از آن یک تکلیف است، بر این باور بلند حضرت امام (ره) تأکید می‌شود که ”میران” رأی ملت است و این همه می‌تواند طلیعه‌ای باشد به آینده‌ای که ان‌شاءالله همگان و بیش و پیش از همه نظام از آن بهره خواهد گرفت.

 

امید آن که رییس‌جمهوری منتخب ملت و همه قوا و نهادهای حکومت و جریان‌های سیاسی کشور این فرصت را مغتنم شمرده و جهت پیشبرد آن گام‌های عملی بردارند.

 

شورای مشورتی اصلاح‌طلبان با قدردانی از نقش مؤثر و محوری جناب آقای سید محمد خاتمی که با تدبیر و دوراندیشی در سامان یافتن سرمایه اجماعی اصلاح‌طلبان و اتحاد عقلانی آنان توانستند در فضای انتخابات و افزایش مشارکت سیاسی شهروندان تأثیرگذار باشند، حضور فداکارانه آیت الله هاشمی رفسنجانی در انتخابات و آنگاه تلاش ایشان برای شورانگیر شدن آن را مجدداً ارج نهاده و از اقدام اخلاقی جناب آقای دکتر محمدرضا عارف در چشم پوشی از حق خویش به نفع مصالح عمومی تقدیر می‌کند و امید دارد که از این پس سرمایه‌های معنوی اصلاح‌طلبان نیز بتواند به پیشبرد همبستگی و انسجام ملی و تحقق میثاق و تعهدات رییس‌جمهوری منتخب در قبال مردم و خواسته‌های آنان کمک کند.

 

شورای مشورتی اصلاح طلبان

 

26 خردادماه 1392»

 

 

مقاله قبلیپادشاه عربستان پیروزی حسن روحانی را تبریک گفت
مقاله بعدیاستاد جلیل شهناز درگذشت
پوریا نژادویسی
فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد برنامه برنامه سازی تلویزیون از دانشکده صدا و سیما. کارمند سابق معاونت سیاسی سازمان صدا و سیما ( اداره کلّ اخبار و اطلاعات ) تهیه کننده و کارگردان برنامه‌هایی‌ چون : دختران فراری پارک ملت- مجموعه عاشوراییان- ماجرای ورود گوشت‌های آلوده به کشور- هویت- رنگ و نقش- سیمای خانواده؛ قسمت خانواده و جوان- سازنده اولین فیلم آموزشی در خصوص نحوه چگونگی‌ رأی گیری برای ستاد انتخابات وزارت کشور- فیلم مستند دیدار سفیر کشور ژاپن در ایران از شهر همدان- مجری و خبرنگار مراکز ؛ تهران ؛ کیش ؛ همدان ؛ فارس- مسول پوشش خبری زلزله بم در سال۱۳۸۲- سر تیم خبری جلسات هیات دولت- سر تیم خبری جلسات بیت رهبری- سر تیم خبری سفرهای هیات دولت- عضو تیم خبری سفرهای رهبری- یکی‌ از عکاسان پروژه محرمانه قرار گاه سازندگی خاتم الانبیا در سایت ( قرب نوح )- همکار در برنامه‌های مختلف با عناوین دیگر چون : مشاور ؛ یکی‌ از کارگردانان هنری ؛مشاور مجری طرح ؛ نماینده حراست ؛ ناظر کیفی و پخش و ... **- عضو شورای عالی‌ تحقیق و مبارزه با مواد مخدر در وزارت کشور - عضو هسته مرکزی گزینش کلّ کشور - دبیر کنگره وزرای شهید هیات دولت در ریاست جمهوری - نماینده بنیاد شهید در ستاد کلّ نیروهای مسلح ( سماجا ) ديگر مسئوليت های پوريا نژاد ويسی از اين قرار است: - همکاری با نشريه گل آقا - همکاری کوتاه مدت با روزنامه کيهان در سال ۱۳۷۸ - تهيه کننده ی برنامه پرسش و پاسخ با دختران فراری پارک ملت، که از بخش خبری شبکه دوم تلويزيون جمهوری اسلامی پخش شد - سازنده ی اولين فيلم آموزشی انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا - دبير کنگره ی وزراء شهيد هيئت دولت - عضويت در گروه تحقيق مبارزه با مواد مخدر استاندری همدان - نماينده ی فرماندار همدان در اولين دوره ی انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا در سال ۱۳۷۷ - سازنده ی فيلم مستند آشورا برای معاونت سياسی استانداری همدان - تهيه کننده و مجری برنامه ی خبری با عنوان "دانشجويان انقلاب چرا؟" برای بنياد حفظ آثار ارزشهای دفاع مقدس - مجری صدا و سيمای استان همدان، تهران و کيش در سال های ۱۳۸۱ تا ۱۳۸۲ - مسئول پيگيری جلسه ی سخنرانی حسين لقمانيان در همدان - يکی از همکاران مطبوعاتی در رابطه با سفر خامنه ای به همدان - مدير بازرگانی روزنامه ی اعتماد در همدان و ...