شهر گم‌شده اسکندر کبیر در عراق پیدا شد

1
242

یک ویدئوی جاسوسی آمریکایی که در دهه ۱۹۶۰ ضبط شده‌بود، منجر به کشف شهر گم‌شده اسکندر کبیر در عراق شد.

شهر گم‌شده اسکندر کبیر، محلی جادویی برای فیلسوفان باستانی بود. حالا نزدیک به ۲۰۰۰ سال بعد از مرگ این جنگجوی بزرگ، باستان‌شناسان براین باورند که بالاخره این شهر را در عراق کشف کرده‌اند.

متخصصان ابتدا در دهه ۱۹۶۰ با بررسی ویدئوهای جاسوسی آمریکا متوجه بقایای باستانی در «قلاتا دربند» شدند. این تصاویر در سال ۱۹۹۶ به صورت عمومی منتشر شد اما به دلیل بی‌ثباتی‌های سیاسی، باستان‌شناسان برای سال‌ها قادر به بررسی و مطالعه این سایت نبودند.

حالا دانشمندان با استفاده از تصاویر پهپادها و بررسی‌های بیشتر روی سایت، اعلام کردند که طی قرن اول و دوم قبل از میلاد مسیح، که تحت نفوذ شدید یونیان و رومیان بود، شهری در این منطقه وجود داشته است. آنها براین باورند که اسکندر کبیر در سال ۳۳۱ قبل از میلاد مسیح شهر گم‌شده را تاسیس کرده است و سپس ۳۰۰۰ نفر از جنگجویانش را در این محل اسکان داد.

636420403420387199

کاشی سفالی کشف‌شده در این سایت

 

اسکندر که در جنگ شکست‌ناپذیر بود، توانست امپراتوری خود را از مقدونیه و یونان در اروپا تا ایران، مصر و حتی بخش‌های‌ شمالی هند گسترش دهد.

محققان بر این باورند که قلاتا دربند، که در زبان کردی به «کاخی روی کوه» است، در حین حمله اسکندر مقدونی به داریوش سوم در سال ۳۳۱ قبل از میلاد مسیح ساخته شده است. این شهر نقطه مهمی برای اتصال شرق به غرب بوده است. شهر گم‌شده در ۱۰ کیلومتری جنوب شرقی رانیا در استان سلمانیه واقع در کردستان عراق قرار دارد.

636420403456637457

سکه متعلق به دوران «ارد دوم»

دانشمندان موزه بریتانیا برای اولین با ر در دهه ۱۹۶۰ با بررسی تصاویر جاسوسی متوجه آن شدند. در زمانی که صدام حسین در عراق را کنترل می‌کرد، انجام حفاری باستان‌شناسی ناممکن بود. اخیرا موزه بریتانیا توانستند تحقیقاتی روی این سایت انجام دهند.

طی حفاری، باستان‌شناسان توانستند کاشی‌های سفالی مخصوص سقف را پیدا کنند که به سبک رومیان و یونیان ساخته‌ شده‌اند و نشان می‌دهد اولین ساکنان این شهر، سربازان اسکندر بودند. آنها همچنین یک تندیس از یک زن کشف کردند که گمان می‌رود «پرسفونه»، الهه یونانی و ملکه جهان مردگان، باشد. آنها همچنین سکه‌ای از «ارد دوم»، شاه سرزمین پارس که از ۵۷ تا ۳۷ قبل از میلاد مسیح بر ایران حکومت کرد، پیدا کردند.

به گزارش گروه علم و فناوری آنا از DailyMail، در قسمت غربی این شهر، یک دیوار حفاظتی وجود داشته که از رودخانه تا کوهستان کشیده می‌شده است.

یک دیدگاه

  1. أین خبر میتونه صحیح نباشه زر أین منطقه ماد ها و اکدى ها و آشوریین و بعد هخامنشیان حکمرانى کرده امد چطور همه اینها را رد کرده و به إسکندر مقدر نى بسنده سده و برأى خالى نبوده عریضه به سکه هم إز أرد دوم شاه پارس پیتزا شده!!!!!!؟؟؟؟؟

Comments are closed.