شهری با قدمت ۴۸۰۰ ساله در عراق کشف شد

0
225

پژوهشگران دانشگاه توبینگن آلمان، شهری باستانی به نام «ماردمان» با قدمت چهار هزار و ۸۰۰ سال را در کردستان عراق -در شمال این کشور- کشف کردند.

 دانشمندان باستان شناس آلمانی به مدت یک سال در این منطقه کار حفاری انجام دادند و سر انجام ۹۲ لوح با خط میخی را در دیگی سفالی در یکی از کاخ های باستانی این شهر یافتند.

این سایت افزود: «بیتینا فایست» باستان شناس آلمانی و متخصص زبانشناسی توانست متن های روی لوحه ها را کشف کند و نام شهر ماردمان را به دست آورد.

وی اشاره کرد، خرابه های این شهر -در نزدیکی شهر جدید «باسکی»-، نشان می دهد که شهر باستانی ماردمان بین ۲۶۵۰ تا۲۸۰۰ سال قبل از میلاد احداث شده است.

شهر ماردمان در سال های ۱۷۰۰ تا ۱۹۰۰ قبل از میلاد به اوج شکوفایی خود رسید و سپس در عصر آشوری جدید -سال های ۶۱۲ تا۹۱۱ قبل از میلاد- بعد از یک دوره رکود، بار دیگر شکوفا شد.

همچنین این لوح ها قدمتشان به ۱۲۵۰ سال قبل از میلاد باز می گردد که در آن زمان شهر ماردمان جزئی از امپراطوری آشوری بوده که فرمانداری به نام «آشور ناصر» حاکمیت آن را به عهده داشت.

لوح های خط میخی یافت شده امور اداری و تجاری آشور ناصر با اهالی ماردمان و زمانی که ماردمان جزء امپراتوری های بزرگ بوده است را نشان می دهد.

به گزارش ایرنا به نقل از لایف ساینز آمریکا : در این گزارش آمده است، کاخ امپراتوری شهر ۱۲۰۰ سال قبل از میلاد نابود شد، اما شهر به حیات خود ادامه داد و پیشرفت کرد تا جایی که بر اساس موقعیت و مسیر تجاریش با بین النهرین و آناتولی و سوریه، به شهری با تاثیر و مرکزیت پادشاهی منطقه تبدیل شد.