شناسایی یک غار جدید در ماه برای سکونت فضایی

0
256

در شرایطی که سازمان فضایی آمریکا و روسیه به دنبال همکاری با یکدیگر به منظور تبدیل ماه به یک پایگاه فضایی هستند، یک کشف جدید تحقق این هدف را تسهیل کرده است.

 سازمان فضایی ژاپن موفق به شناسایی یک غار منحصر به‌فرد در زیر سطح کره ماه شده است که تبدیل آن به یک پایگاه فضایی می‌تواند تا حد قابل‌توجهی از دشواری‌های زندگی در سطح این قمر کره زمین بکاهد.

دهانه غار یاد شده، ۵۰ متر پهنا و ۵۰ متر عمق دارد و در منطقه‌ای از ماه موسوم به «Marius Hills» واقع است. شناسایی این غار با استفاده از یک سیستم راداری ویژه صورت گرفته است و بررسی‌های بیشتر ثابت می‌کند که عمق غار مذکور به ۵۰ کیلومتر می‌رسد و بنابراین می‌توان تجهیزات و امکانات زیادی را در این غار جای داد.

درون این غار مملو از صخره‌هایی است که ممکن است حاوی آب نیز باشند و این امر سکونت طولانی مدت در کره ماه را تسهیل خواهد کرد. دانشمندان معتقدند شکل‌گیری این غار ناشی از فعالیت‌های آتشفشانی در کره ماه در ۳/۵ میلیارد سال قبل است.

به گزارش مهر؛ این غارها که بعد از سردشدن گدازه‌های آتشفشانی وضعیت تثبیت شدهای یافته‌اند، شرایط دمایی ثابتی نیز دارند و با سکونت در آنها می‌توان جان انسان‌ها و تجهیزات فضایی را در برابر تشعشعات خطرناک خورشید که به سطح کره ماه تابیده می‌شود، حفظ کرد.