شمارش معکوس برای معرفی نماینده ایران به اسکار

0
180

با حذف نام «ابد و یک روز» سعید روستایی، «اژدها وارد می‌شود» مانی حقیقی و «چهارشنبه ۱۹اردیبهشت» وحید جلیلوند، اعضای هیأت معرفی نماینده ایران به فرهنگستان علوم و هنرهای سینمایی در روزهای آینده یک فیلم را از میان ۵گزینه باقیمانده راهی رقابت در اسکار۲۰۱۷می‌کنند.

 ۵فیلم نهایی که همچنان بخت حضور در بخش بهترین فیلم خارجی‌زبان هشتاد و نهمین دوره مراسم اهدای جوایز اسکار را دارند، به‌ترتیب الفبا عبارتند از :«ایستاده در غبار» به کارگردانی محمدحسین مهدویان، «دختر» ساخته سیدرضا میرکریمی، «فروشنده» به کارگردانی اصغر فرهادی، «لانتوری» تازه‌ترین تجربه کارگردانی رضا درمیشیان و «ناهید» ساخته آیدا پناهنده، تنها فیلمساز زن حاضر در فهرست امسال.

به‌نظر می‌رسد مهم‌ترین دلیل حذف فیلم روستایی از میان گزینه‌های اسکار ایران، حضور نداشتن آن در رویدادها و جشنواره‌های مهم بین‌المللی بوده باشد. ابد و یک روز که در یک سال اخیر تقریبا تمام جوایز مهم سینمای ایران را برده، خارج از مرزهای ایران به نمایش درنیامده و همین ماجرا بخت آن را برای حضور موفق در رقابت اسکار به صفر می‌رساند. از سوی دیگر، اژدها وارد می‌شود و چهارشنبه۱۹اردیبهشت با وجود نمایش در برلین و ونیز، از فهرست اسکار حذف شدند.

ناهید، نخستین فیلم بلند سینمایی پناهنده است که سال گذشته در بخش «نوعی نگاه» جشنواره کن به نمایش درآمد و برنده جایزه موسوم به «آینده نویدبخش» شد. با وجود این حضور موفق، بعید است این فیلم بختی برای معرفی شدن به آکادمی اسکار داشته باشد. بیش از یک سال از درخشش ناهید در کن می‌گذرد و از آنجا که بسیاری از فیلم‌های برگزیده کن ۲۰۱۵سال گذشته به اسکار معرفی شدند، پناهنده می‌تواند در دوره‌های آینده به حضور موفق در اسکار بیندیشد.

دختر میرکریمی امسال در چند رویداد بین‌المللی درخشیده که اوج آن سی و هشتمین دوره جشنواره مسکو بود. این فیلم توانست در مراسم اختتامیه ۲جایزه بهترین فیلم و بهترین بازیگر مرد (فرهاد اصلانی) را از آن خود کند و پس از آن هم در چند جشنواره دیگر از جمله باتومی گرجستان و وایادولید اسپانیا به نمایش درآمد. دختر یک پخش‌کننده معتبر بین‌المللی هم دارد و از این نظر می‌توان آن را از گزینه‌های مهم امسال سینمای ایران دانست.

لانتوری که سومین تجربه کارگردانی درمیشیان پس از «بغض» و «عصبانی نیستم» است، همزمان با نمایش در جشنواره فجر راهی برلین شد تا در بخش پانورامای این رویداد مهم روی پرده برود. فیلم در یک سال اخیر در جشنواره‌های زوریخ، شانگهای و کارلووی واری هم به نمایش درآمده و آخرین حضور آن نیمه‌ دوم مهرماه در جشنواره ونکوور کانادا خواهد بود. شاید لانتوری قربانی موضوع بحث‌انگیز خود شود و از حضور در اسکار بازبماند.

ایستاده در غبار که در روزهای اخیر مورد تأیید وزیر ارشاد هم قرار گرفت، با وجود داشتن امتیازهای فراوان، به‌احتمال فراوان نخواهد توانست نماینده ایران در اسکار هشتاد و نهم باشد. فیلم تحسین‌شده مهدویان هنوز خارج از ایران به نمایش درنیامده و جایزه‌های آن منحصر به جشنواره فجر و جشن خانه سینماست؛ دقیقا همان نکته‌ای که درباره ابد و یک روز هم مصداق دارد و باعث می‌شود سینمادوستان خارجی و رای‌دهنده‌های اسکار به آنها بی‌توجه باشند.

پرامیدترین گزینه سینمای ایران

«فروشنده» حتی اگر سرمایه‌گذار خارجی داشته یا از نظر مضمون و محتوا مورد تأیید برخی گروه‌ها و افراد نباشد، بدون تردید امیدوارترین گزینه سینمای ایران برای حضور در رقابت اسکار۲۰۱۷است؛ این فیلم بهار امسال در کن ۲جایزه اصلی برده، در جشنواره‌های مونیخ، لهستان، نیوزیلند، ملبورن و تورنتو به نمایش درآمده، هفته آینده در جشنواره زوریخ و نیمه‌ دوم اکتبر در جشنواره معتبر لندن روی پرده می‌رود و در فرانسه و آمریکا هم نمایش عمومی خواهد داشت.

به گزارش همشهری،از سوی دیگر، اصغر فرهادی یک جایزه و یک نامزدی اسکار در کارنامه دارد و بعید نیست امسال با فیلم تازه خود همان افتخارها را تکرار کند.