شصت و پنجمین جشنواره فیلم برلین امروز پنج شنبه کار خود را شروع می کند

0
194

 جشنواره فیلم برلین در این دوره از فعالیت خود نمایش دهنده فیلم هایی از ورنر هرتسوگ، پیتر گرین اوی، ترنس مالیک و ویم وندرس خواهد بود و وندرس امسال خرس طلایی افتخاری جشنواره ۲۰۱۵ را نیز برای یک عمر دستاوردهای هنری دریافت خواهد کرد.

این جشنواره کار خود را با نمایش «کسی شب را نمی خواهد» آغاز می کند که داستانی از تلاش برای بقا را به کارگردانی ایزایل کوگسیت کارگردان اسپانیایی تصویر می کند و ژولیت بینوش بازیگر نقش اصلی آن در نقش همسر ریچارد پری کاشف قطب بازی کرده که به جستجوی شوهرش آمده و تا قطب شمال پیش رفته است. در این راه او با زنی اسکیمو با نام آلاکا دوست و همراه می شود.

خانم کوگسیت یکی از سه کارگردان زن جشنواره است که با فیلم بلند در بخش رقابتی امسال که متشکل از ۲۳ فیلم است، حضور دارد. لورا بیسپوری از ایتالیا با فیلم «دوشیزه قسم خورده» که درباره زنی است که در قالب مردی فرو می رود تا بتواند طبق قوانین یک قبیله آلبانیایی از آزادی خودش دفاع کند و مالگورزاتا سوموسکا از لهستان نیز با فیلم «بدن» که درباره یک پزشک قانونی و دخترش است در این جشنواره حضور دارد.

امسال بیش از ۴۰۰ فیلم در این فستیوال نمایش داده می شود.

فیلم های متفاوت جشنواره

ورنر هرتسوگ فیلمساز مشهور با فیلم «ملکه صحرا» بار دیگر با موضوع زنان سرسخت در آب و هوایی سخت بازگشته که در آن نیکول کیدمن در نقش گرترود بل جهانگردی بریتانیایی، تاریخدان و نیز جاسوس بازی می کند. او کسی بود که در پایان جنگ جهانی اول به تعیین مرزهای عراق کمک کرد . این اولین فیلم بلند هرتسوگ از زمان ساخته شدن فیلم «سپیده دم رهایی» در سال ۲۰۰۶ است.

در این فیلم جیمز فرانکو ستاره همیشه حاضر در نقش دیپلماتی به نام هنری کارگردان بازی کرده که خانم بل گاهی توجه اش به او جلب می شود. این بازیگر همچنین در نقش اصلی فیلم جدید و بلند سه بعدی ویم وندرس با عنوان «همه چیز خوب خواهد شد» بازی کرده و در آن در نقش رمان نویسی ظاهر شده که پس از کشتن یک پسر در یک تصادف زمستانی با اتومبیل دچار افسردگی شده. در این فیلم راشل مک آدامز و شارلوت گینزبورگ با فرانکو همبازی هستند.

یکی از دیگر فیلم هایی که در جشنواره امسال مشتاقان زیادی دارد هفتمین فیلم ترنس مالیک است که خرس طلای این جشنواره را در سال ۱۹۹۹ برای فیلم «خط قرمز باریک» دریافت کرده و نخل طلای کن را برای «درخت زندگی» در سال ۲۰۱۱ در بخش فیلم بین المللی از آن خود کرده است. فیلم «شوالیه جام ها» اولین فیلم بلند این کارگردان پس از «درخت زندگی» است و در آن کریستین بیل ، کیت بلانشت و ناتالی پورتمن بازی کرده اند. در این فیلم بیل در نقش ریک برده سیستم هالیوود بازی کرده است. او معتاد به موفقیت است اما همزمان در پوچی زندگی خود دست و پا می زند و نیاز به محرکی خارجی دارد.

جعفر پناهی نیز با فیلم «تاکسی» در این جشنواره حاضر است. او به دلیل ممنوعیت در فیلمسازی، این فیلم را با یک گوشی موبایل در یک تاکسی زرد که در تهران در حال عبور و مرور است، تهیه کرده است.   

دیگر بخش های جشنواره

بخش آوانگاردتر جشنواره در برنامه «فوروم» دنبال می شود. این در حالی است که آثار بین المللی و هنری در بخش پاناروما نمایش داده می شوند. امسال این جشنواره همچنین صدمین سال اختراع سینمای تکنی کالر را گرامی می دارد.

782334

این جشنواره امسال برای نخستین بار درام های تلویزیونی از اروپا و آمریکا را نیز به نمایش درمی آرود که در بخش بازار فیلم اروپا و بازار تهیه برلیناله عرضه می شوند.

برنامه های تلویزیونی که در ابن بخش ارایه می شوند شامل «۱۹۹۲» سریالی ایتالیایی است که به جریان تحقیقات «دست های تمیز» که اوایل دهه ۱۹۹۰ در ایتالیا به راه افتاده بود می پردازد. «دنبال پول» سریالی جدید درباره مسایل مالی از تهیه کننده دانمارکی مجموعه موفق «بورگن» و محصولی از آلمان با عنوان «دویچلند ۸۳» که درباره تجربیات جاسوسی آلمان شرقی با ماموریتی برای اجرا در غرب المان در اوایل دهه ۱۹۸۰ است، دیگر فیلم های این بخش هستند.

گروه داوری

دارن آرنوفسکی کارگردان آمریکایی امسال ریاست گروه داوران بخش بین المللی جشنواره برلین را برعهده دارد که جایزه خرس طلایی را به بهترین فیلم بخش رقابتی اهدا می کند. جایزه خرس نقره ای نیز به بهترین بازیگر مرد، بازیگر زن، کارگردان و فیلمنامه نویس تعلق می گیرد. جایزه بزرگ داوری و جایزه آلفرد باوئر برای فیلم بلندی که چشم اندازهای جدید ایجاد کند نیز در همین بخش اهدا می شود.

دیگر اعضای گروه داوری عبارتند از: دانیل بروئل بازیگر آلمانی که در فیلم «خداحافظ لنین» بازی کرده بود، بانگ جون-هو کارگردانی از کره جنوبی سازنده فیلم «برف روب»، مارتا دی لورنتیس تهیه کننده آمریکایی ، کلادیا یوسا کارگردان پرویی، آدری تاتو بازیگر فرانسوی فیلم «املی» و متیو واینر تهیه کننده مجموعه تلویزیونی آمریکایی «مد من».

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از نیویورک تایمز، برخلاف جشنواره کن و ونیز، جشنواره فیلم برلین به روی عموم گشوده است و هزاران نفر در طول جشنواره صف می بندند تا در هوای سرد موفق به خرید بلیت های جشنواره شوند.

این جشنواره از ۵ تا ۱۵ فوریه ادامه دارد.