شرکت راه‌آهن آلمان از قطع همکاری با جمهوری اسلامی خبر داد

0
129

شرکت راه‌آهن آلمان با توجه به تحریم‌های آمریکا اعلام کرده که به همکاری با ایران ادامه نخواهد داد. این شرکت در حال حاضر دو پروژه را با دولت جمهوری اسلامی پیش می‌برد که هر دو پروژه حداکثر در ماه سپتامبر متوقف خواهند شد.

 شرکت راه‌آهن آلمان (Deutsche Bahn) اعلام کرده، به دلیل “مشکلات بانکی” ناشی از تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی نمی‌تواند به همکاری با دولت جمهوری اسلامی را ادامه دهد.

سخنگوی این شرکت پنج‌شنبه ۱۶ اوت (۲۵ مرداد) اعلام کرد، این شرکت در حال حاضر با شرکت تابعه خود در زمینه مهندسی و مشاوره در دو پروژه به دولت جمهوری اسلامی فعال است. اما هر دوی این پروژه‌ها در ماه اوت یا حداکثر در ماه سپتامبر ۲۰۱۸ پایان خواهند یافت.

به گزارش خبرگزاری رویترز، او “تغییر مقررات بانکی” برخاسته از تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی را علت این تصمیم خواند. سخنگوی شرکت راه‌آهن آلمان یادآور شد که بسیاری از بانک‌های بین‌المللی در چنین شرایطی حاضر به نقل و انتقال‌های مالی بزرگ در رابطه با ایران نیستند و این مسئله معامله با دولت جمهوری اسلامی را برای این شرکت دشوار ساخته است.

این خبر ابتدا در هفته‌نامه اقتصادی آلمانی “ویرت‌شافتس‌ووخه” گزارش شده بود.

شرکت راه‌‌آهن آلمان (DB) برای اولین پروژه خود در ماه مه سال ۲۰۱۷ یک تفاهم‌نامه همکاری با شرکت راه‌آهن “بنیاد شرقی” با دولت جمهوری اسلامی امضا کرده بود. رسانه‌های جمهوری اسلامی نیز در آن زمان خبر دادند که این تفاهم‌نامه در جهت “بهبود کیفیت خدمات ارائه‌شده به مسافران” و “ارتقای خدمات ریلی” امضا شده است.

محور دومین پروژه نیز همکاری‌های مشورتی با شرکت راه‌‌آهن جمهوری اسلامی (RAI) بود.

رویترز می‌نویسد، پیش از شرکت راه‌آهن آلمان شرکت‌های خودروسازی دایملر و دور (Dürr)  آلمان نیز از پایان فعالیت با دولت جمهوری اسلامی خبر داده بودند.

به گزارش دویچه وله؛ بعد از شروع مجدد تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی شرکت‌های اروپایی با مشکلات زیادی برای ادامه فعالیت با دولت جمهوری اسلامی روبرو شدند. اتحادیه اروپا در حال حاضر در تلاش است تا در برابر پیامدهای حاصل از تحریم‌های آمریکا از این شرکت‌ها که دست به فعالیت درون ایران زده‌اند حفاظت کند.