شاهکار هنری گم‌شده لابه‌لای اشیای صحنه فیلم کودکان پیدا شد

0
362

یک تماشاگر دقیق توانست اثری گران‌قیمت از نقاش مجار اوایل قرن بیستم را که برای چند دهه مفقود شده بود، پیدا کند.

 تابلوی «بانوی خفته با گلدان سیاه» اثر رابرت برنی ( ۱۹۵۳-۱۸۸۷) که از اوایل دهه ۱۹۲۰ گم شده بود، در میان اشیای صحنه فیلم کودکان «استوارت کوچولو» (Stuart Little) بود و استودیو کلمبیا از آن به‌عنوان تابلویی که دیوار دکور فیلمش را می‌پوشاند، استفاده می‌کرد. یک تماشاگر مجارستانی به نام گرگلی بارکی که کارشناس تاریخ هنر است، تصادفاً هنگام تماشای فیلم «استارت کوچولو» محصول ۱۹۹۹ در تلویزیون به وجود این تابلو در پس‌زمینه فیلم پی برد.

گرگلی بارکی
گرگلی بارکی

تابلوی رنگ روغن «بانوی خفته با گلدان سیاه» را رابرت برنی نقاش آوانگارد مجار که برای آثار کوبیستی و اکسپرسیونیستی خود شهرت داشت، در اوایل قرن بیستم نقاشی کرده بود. این تابلو به صورتی نامعلوم سر از انبار استودیوی فیلم‌سازی در آورد و در فیلم «استوارت کوچول» به کارگردانی راب مینکف محصول ۱۹۹۹ آلمان و ایالات متحده آمریکا که جینا دیویس و هیو لوری بازیگر آن بودند و مایکل جی. فاکس در آن صداپیشه نقش موش کوچولویی به‌نام استوارت بود، مورد استفاده قرار گرفت.

نمایی از فیلم «استوارت کوچولو» و تابلوی بانوی خفته با گلدان سیاه
نمایی از فیلم «استوارت کوچولو» و تابلوی بانوی خفته با گلدان سیاه

«بانوی خفته با گلدان سیاه» را یکی از دستیاران طراحی صحنه پس از پایان فیلم‌برداری به مبلغ ۵۰۰ دلار خریداری کرده و در نهایت به یک کلکسیونر آثار هنری فروخته بود. پس از آنکه  گرگلی بارکی به‌وجود این تابلو پی برد و با تهیه‌کندگان فیلم تماس گرفت، این تابلو  به حراج ویراگ جودیت در مجارستان منتقل شد.

به‌ گزارش خبرنگار فرهنگی آنا به نقل از شبکه خبری ABC، این تابلو قرار است در روزهای آینده به حراج گذاشته شود. قیمت اولیه تابلوی «بانوی خفته با گلدان سیاه»  ۱۳۸ هزار دلار تعیین شده است و تخمین زده می‌شود که در نهایت بین ۲۴۰ هزار تا ۳۲۵ هزار دلار به‌فروش برود.