شاهپور غلامرضا پهلوی، آخرین فرزند بازماندۀ رضاشاه، درگذشت

0
550

شاهپورغلامرضا پهلوی برادر آخرین پادشاه ایران، شب گذشته ۶ ماه مه/ ١۶ اردیبهشت، در پاریس درگذشت. شاهپورغلامرضا پهلوی آخرین فرزند بازماندۀ رضا شاه ٩۴ سال داشت.

شاهپورغلامرضا پهلوی که پیش از انقلاب با درجۀ سرلشکری ریاست عالی بازرسی ویژۀ ستاد فرماندهی عالی را بر عهده داشت، ششمین فرزند رضا شاه است که از ازدواج او با ملکۀ توران در روز ٢۵ اردیبهشت ١٣٠٢ در تهران زاده شد. او نخست به دبستان نظام رفت، سپس چندی در سوئیس به تحصیل پرداخت و در بازگشت در دبیرستان نظام آموزش یافت.

شاهپور غلامرضا پهلوی در تبعید رضا شاه به آفریقای جنوبی همراه بود و پس از درگذشتِ وی برای پی گرفتن تحصیلات خود به آمریکا رفت و وارد دانشکدۀ نظام دانشگاه «پرینستون» شد. او دوره های تکمیلی زرهی و تانک را نیز در دانشکدۀ «فورت ناکس» آمریکا گذراند و سپس به ایران بازگشت و آموزش نظامی خود را در دانشکدۀ افسری ایران طی کرد و از همان هنگام وارد ارتش شد و مدارج نظامی را تا درجۀ سرلشکری پشت سر گذاشت. او چند دورۀ تکمیلی نظامی را در دانشکدۀ افسری پاریس نیز طی کرد.

برادر آخرین پادشاه ایران در سال ١٣۴٠ با منیژۀ جهانبانی، دختر سرلشکر منصور جهانبانی ازدواج کرد و صاحب سه فرزند شد. او پیش از آن از نخستین ازدواج خود با هما اعلم صاحب یک پسر شده بود.

شاهپورغلامرضا پهلوی علاوه بر ریاستِ عالی بازرسی ستاد فرماندهی عالی، ریاست کمیتۀ ملّی المپیک ایران، ریاست باشگاه سوارکاران، عضویت در شورای نیابت سلطنت را نیز برعهده داشت و آجودان ویژۀ شاه بود.

او در ایران صاحب شماری موسسات کشاورزی و صنعتی بود که پس از انقلاب به نفع بنیاد مستضعفان مصادره گردید. خود وی نیز در اردیبهشت ١٣۵٨ از سوی دادگاه انقلاب اسلامی تهران غیاباً به مرگ محکوم شد.

وی همزمان با وقوع انقلاب اسلامی ایران را ترک کرد و در سال‌های اخیر در موناکو و پاریس اقامت داشت.

شاهپورغلامرضا پهلوی در گفتگوئی مفصل با ایمان انصاری و پاتریک ژرمن که بصورت کتابی زیر عنوان «پدر من، برادر من، پادشاهان ایران» نخست به زبان فرانسه و سپس فارسی منتشر شد خاطرات زندگی خود را یاد می‌آورد، نگرش خود را از تاریخ معاصر ایران باز می گوید و بویژه بر نقش ایران در ثبات و یا بی ثباتی جهان تاکید می‌کند.

به گزارش حبرگزاری فرانسه؛شاهزاده رضا پهلوی، با انتشار بیانیه‌ای، درگذشت عموی خود را اعلام کرد و افزود «او همیشه به ایران میهن عزیز خود عشق می ورزید و در انتظار آزادی و دیدن وطن خویش چشم از جهان فروبست».