شان پن جایزه افتخاری سزار را دریافت خواهد کرد

0
160

شان پن بازیگر و کارگردان مشهور جایزه افتخاری سزار فرانسه را که معادل اسکار این کشور است، دریافت می‌کند.

 آکادمی فیلم فرانسه اواخر روز دوشنبه با توصیف شان پن به عنوان «افسانه‌ای در طول عمرش» اعلام کرد که به او جایزه افتخاری سزار را تقدیم خواهد کرد که معادل فرانسوی جایزه اسکار است. او این جایزه را روز بیستم ماه فوریه در مراسمی که در پاریس برگزار خواهد شد دریافت می‌کند.

به گفته برگزارکنندگان این مراسم، شان پن جایزه خود را در چهلمین سالگرد این مراسم و به خاطر مسیر حرفه‌ای شغلی و «انتخاب فیلم‌هایش با دقت و تعهد» دریافت می‌کند.

این بیانیه از فیلم‌های شناخته شده و برنده جوایز مختلف او از فیلم سال ۱۹۹۷ نیک کاساویت که پن برای آن برنده جایزه بهترین بازیگر فستیوال کن شد یعنی «او خیلی دوست داشتنی است» گرفته تا «مرده متحرک» که برای او جایزه بهترین بازیگر برلین را به ارمغان آورد، نام برد.

از دیگر فیلم‌های او می‌توان به دو نقش‌آفرینی او در فیلم «رودخانه مرموز» کلینت ایستوود و «میلک» گاس ون‌سن اشاره کرد که دو جایزه اسکار را برایش به همراه داشتند.

نقش‌آفرینی‌های او در فیلم «۲۱ گرم» الخاندرو گونزالز ایناریتو و «غوغا» ساخته آنتونی درازان نیز مورد تجلیل قرار گرفتند. آکادمی فرانسه گفت: او یکی از معدود بازیگرانی است که توانسته جوایز سه فستیوال بزرگ بین‌المللی و همچنین دو اسکار و یک گلدن گلوب را از آن خود کند. بازیگری افسانه‌ای، با شخصیتی متعهد، کارگردانی خارق‌العاده، شان پن یک نماد در صنعت فیلم آمریکاست.

پیش از پن، اسکارلت جوهانسون و کوین کاستنر برنده جایزه اسکار در دو سال گذشته این جایزه را از آن خود کرده بودند. از دیگر برندگان جایزه سزار می‌توان به مریل استریپ، کیت وینسلت و داستین هافمن اشاره کرد.

پن اخیرا کار فیلمبرداری «آخرین چهره آفریقای جنوبی» را با نقش‌آفرینی شارلیز ترون، خاویر باردم و آدل اگزارکوپولوس برنده سال گذشته بهترین بازیگر تازه‌کار زن سزار به پایان رسانده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از هالیوود ریپورتر، لیست کامل نامزدهای دریافت جوایز سزار امسال روز چهارشنبه اعلام خواهد شد.

19641179

جایزه سزار (به فرانسوی: César du cinéma) جایزه سینمایی ملی فرانسه است که نخستین بار در سال ۱۹۷۵ برگزار شد. نامزدهای این جایزه توسط اعضای آکادمی هنرها و فنون سینمایی فرانسه (به فرانسوی: Académie des Arts et Techniques du Cinéma) برگزیده می‌شوند که مراسم آن در تئاتر دو شتله پاریس معمولاً در فوریه برگزار می شود . این جایزه که نام خود را از سزار بالداچینی، مجسمه‌ساز فرانسوی گرفته‌است به اسکار فرانسوی معروف است.