سی ان بی سی بررسی کرد؛ جنگ در یمن به چه معنا است؟

0
137

ممکن است جنگ در یمن در شرایط فعلی ضربه ای به عرضه انرژی در خارج از خاورمیانه وارد نکند اما مسائلی به مراتب مهمتر از نفت وجود دارد که می تواند باعث نگرانی شود.

به گزارش سی ان بی سی، در حالیکه ائتلافی به سرکردگی عربستان از روز پنج شنبه حملات هوایی به یمن را آغاز کرده، بازارهای نفتی با اوج گیری روبرو شده اند. عربستان و مصر سنی بسیج شده اند تا با نیروهای شیعه ای که اداره بخش عمده یمن را به دست گرفته اند، بجنگند. یمن تولیدکننده نفتی قابل توجهی نیست اما از آنجایی که به عقیده برخی، جنگ در این کشور می تواند منجر به درگیری های گسترده تر در منطقه شود، بر بازار انرژی تاثیر گذاشت.

جان اسپالانزانی، استراتژیست ارشد گروه جی‌اف‌آی به سی ان بی سی گفت: «میان عراق، سوریه و حال یمن، دومینوهایی در حال ریزش است و این مسئله همواره جای نگرانی داشته است.»

ائتلاف بیش از ۱۰ کشور به سرکردگی سعودی ها موسوم به «عملیات طوفان قاطع» مدعی پایان دادن به جنگ داخلی تازه در یمن و ممانعت از شکل گیری شرایطی است که در عراق و سوریه ایجاد شد- هر دو کشور گرفتار جنگی هستند که موجودیت شان را تهدید می کند.

اما یمن همین حال هم یک کشور سقوط کرده است. کامران بخاری، مشاور امور خاورمیانه و جنوب آسیا در اندیشکده استراتفور در اینباره گفت: «یمن در حال حاضر از بسیاری جهات شبیه به سوریه نیست. به عقیده وی تلاش های عربستان برای به عقب راندنی حوثی های شیعه در یمن مانند تلاش های سعودی ها در بحرین طی سال ۲۰۱۱ موفقیت آمیز نخواهد بود چراکه یمن دیگر دولت مرکزی ندارد که بتوان با آن کار کرد.

وی با اشاره به اینکه رسیدگی به مسئله خلا قدرت یکی از اهداف استراتژیک اصلی عربستان است تاکید کرد که حملات هوایی اخیر با هدف آوردن عناصر غیرحوثی پای میز مذاکرات انجام شده است.

در چنین شرایطی، سرمایه گذاران اتفاقات یمن را زیر نظر گرفته اند و نگرانند که جنگ در این کشور به بازار نفت ضربه وارد کند اما ترس بزرگتر آنها این است که شرایط امروز یمن منجر به درگیری های گسترده تر در منطقه شود.

مورگان دونی، تاجر کالاهای مصرفی پیش بینی کرد که جنگ در یمن چهار تا پنج دلار بر قیمت هر بشکه نفت که در حال حاضر بشکه ای ۵۹ دلار معامله می شود، خواهد افزود و در صورت مداخله مستقیم ایران در این جنگ، قیمت ها افزایش بسیار بیشتری خواهد داشت اما احتمال این مسئله بسیار اندک است.

اسپالانزانی گفت: «یمن در میان صادرکنندگان بزرگ نفت نیست اما از نظر استراتژیک در منطقه انتقال انرژی قرار گرفته و از این نظر قابل اهمیت است.»

یمن در بخش جنوبی شبه جزیره عربستان قرار گرفته و جنوبی ترین بخش آن، شکل دهنده تنگه باب المندب (محل اتصال دریای سرخ و خلیج عدن) است. بر اساس گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا در سال ۲۰۱۳، حدود سه میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه نفت در روز از این گذرگاه استراتژیک عبور کرده است. بر اساس این گزارش، تنگه باب المندب در باریک ترین نقطه خود تنها ۱۸ مایل پهنا دارد.

بت گریل، تحلیلگر مسائل خاورمیانه در شرکت راند طی ماه ژانویه که درگیری ها در یمن رو به افزایش نهاد به سی ان بی سی گفت: «کنترل این ناحیه برای منطقه و جهان بسیار مهم است.»

ممکن است برخی تاجران نگران این تنگه باشند اما آمریکا خود را متعهد می داند که از شکل گیری هرگونه مانع در این مسیر جلوگیری کند.

لوید آستین در جلسه استماع روز پنج شنبه سنا گفت: «ما در هماهنگی با شرکای شورای همکاری خلیج فارس خود کار خواهیم کرد تا اطمینان یابیم که این تنگه ها باز می مانند.»

وی با اشاره به تنگه باب المندب و تنگه هرمز میان ایران و شبه جزیره عربستان گفت: «این یکی از منافع اصلی ما است که از جریان آزاد تجارت از طریق هر دو تنگه اطمینان یابیم.»

در حال حاضر آمریکا از نظر اطلاعاتی و لجستیک در عملیات عربستان در یمن حمایت می کند اما به عقیده آنتونی کوردزمن، کارشناس اندیشکده مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی در واشنگتن، این شرایط در نهایت نیازمند اقدامات بیشتر آمریکا خواهد بود.

وی در این‌باره گفت: «یمن اهمیت استراتژیک بسیاری برای آمریکا دارد و با وجود تمام صحبت هایی که در مورد «استقلال» انرژی آمریکا می شود، واقعیت همچنان چیز دیگری است. روند افزایش نفت و سوخت های جایگزین در خارج از منطقه خلیج فارس هیچ تغییری در اهمیت استراتژیک حیاتی این منطقه برای اقتصاد آمریکا و جهان ایجاد نکرده است.»