سیدمحمد خاتمی: نباید از وعده های داده شده و مطالبات منحرف شد

0
280

سیدمحمد خاتمی با تشریح گفتمان اصلاح طلبی اظهار داشت که از جمله اموری که گفتمان ما وجود دارد اینکه ما به “حذف” نمی اندیشیم، ما می خواهیم همه باشند ولی همه در جای خود باشند.”همه باید تلاش کنیم ان شاء الله خداوند توفیق دهد آنچه مرضی رضای او هست تحقق یابد. دوستان هم باید با نظر مثبت با دوستان دیگری که در شورا هستند تماس داشته باشند و به میزان مشارکت در نظر و سلیقه با هم کار کنند فکر می کنم کار مشکلی نیست. الان هم می شود گفت این فکر و جریان که خیرخواه و معتقد هم هست اکثریت در تصمیم گیری دارد.”

جمعی از منتخبین شورای شهر با رئیس جمهوری سابق ایران دیدار و گفت و گو کردند. در این دیدار که با سخنان منتخبین مردم در شورای اسلامی شهر آغاز شد، پس از بیان نکاتی در مورد نحوه عملکرد اصلاح طلبان در جریان تبلیغات و انتخابات و مسائل و تنگناهای موجود و بررسی و تحلیل نتایج به دست آمده در تهران و سراسر کشور، سید محمد خاتمی به بیان دیدگاه های خود در مورد مسائل جاری و انتخابات اخیر پرداخت.

متن کامل سخنان خاتمی به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وی را در ادامه بخوانید:

به نام خدا

 

از شما تشکر و برایتان ارزوی موفقیت می کنم

در انتخابات ریاست جمهوری و نتیجه آن مساله ای وجود دارد که باید باز بشود و ان شاء الله در آینده باز خواهم کرد. ما در برابر یک وضعیتی بودیم که بحمدالله اصلاح طلبان در انتخابات حضور داشتند ولی به نظر می رسید که روند کار بسوئی می رود که بطور طبیعی بدست خود اصلاح طلبان هم اصلاحات و هم اصلاح طلبی شکست بخورد.آنچه در این زمینه انتخاب شد و بسیار هم دشوار بود این بود که ما ترجیح دادیم که گفتمان اصلاح طلبی که در مواضع آقایان عارف و روحانی مطرح شده بود پیروز بشود که بحمدالله چنین شد و این مساله موفقیتی بزرگ بود که به دست آمد.

به هر حال آنچه مردم به آن رای دادند یک سری مطالباتی بود که احساس می کردند از زبان کسانی بیان می شود و آنچه در وجدان جامعه بود اینکه وضع موجود قابل قبول نیست و باید عوض بشود راهکارها هم راهکارهای مدنی و اصلاح طلبانه و نه براندازانه بود.

یعنی در واقع از یک طرف گفتمان موجود و وضعیت موجود نفی شد از طرف دیگر شیوه های غیر مدنی و روش های براندازانه مورد نفی قرار گرفت آنکه برنده اصلی شد اصل انقلاب بود و اینکه در درون نظام دلمان می خواهد تحول تغییر و پیشرفت حاصل بشودو اصلاح صورت گیرد.

از جمله اموری که در گفتمان ما وجود دارد اینکه ما به “حذف” نمی اندیشیم، ما می خواهیم همه باشند ولی همه در جای خود باشند .

راجع به انتخابات شوراهای شهر و روستا انصاف این است که تحت الشعاع انتخابات ریاست جمهوری قرار گرفت و اصلاح طلبان هم امکانات کمی داشتند هم در زمینه ریاست جمهوری و هم در زمینه شوراها.

من خبر دارم که برای انتخابات دهها میلیارد تومان در بعضی جاها خرج شده است در حالیکه الان من می دانم دو کاندیدای ما که در نهایت یکی ماند، با وضع خوبی روبرو نبودند و امکانات لازم را نداشتند وبدتر از آن مساله شوراها بود که دوستان ما اینجا گفتند و تنگناها را بیان کردند و خوشبختانه مردم با اشتیاق این فهرست شما را می گرفتند ولی این فهرست در دسترس همه تهرانی ها نبود.

مطمئن بودم اگر ما بیشتر مطالب را به مردم می رساندیم امروز وضع دیگری داشتیم در شهرستانها هم همین طور بود.متاسفانه در زمینه شوراها نیروهای شناخته شده و کارشناس را حذف کردند و در بعضی جاها به اندازه تعداد کسانی که برای شورای شهر لازم بود نامزدی در رده ی دوم و سوم هم نداشتیم.

در تهران دوستان خوبی ماندند اما نبود تیلیغات و تحت الشعاع قرار گرفتن ان نسبت به انتخابات ریاست جمهوری نتیجه ای داد که می توانست نتیجه دیگری هم داشته باشد.

الان هم مساله مساله مهمی است دوستان خیلی خوب صحبت کردند.

ما در درجه اول باید مصلحت جامعه و مصلحت مردم تهران و کشور را در نظر بگیریم و با اصول اصلاح طلبی که داریم خودمان را بسنجیم و هماهنگ کنیم و کمتر گروهی فکر کنیم و نباید بکوشیم که منافع و مصالح را با منافع خودمان تطبیق کنیم بلکه به عکس عمل کنیم.

باید شورای شهر به این مسأله بپردازد که برای تهران چه کار می شود کرد؟ برای این مردم خوب چه کار می شود کرد؟! البته مساله تهران خیلی مهم است ۶/۱ کل کشور است و نقش بی بدیل در کل کشور دارد. با توجه به نقشی که مرکز ایران دارد و شورای شهر تهران در جایگاه بسیار بالایی است و طبعا شهردار تهران هم نقش بسیار خوبی دارد.هزاران میلیارد تومان بودجه اینجاست که مساله مهمی است که البته همین جا هم لغزندگی پیدا می شود چه بسا که کسانی تحت تاثیر این مسائل قرار بگیرند.

پاک دستی و پاک بودن و به مردم اندیشیدن اولویت ها را تشخیص دادن مساله مهمی است و مطمئنم ان شاء الله دراین دوره آنرا شاهد خواهیم بود .امیدواریم هم در زمینه ریاست جمهوری و هم در زمینه شوراها ما شاهد کارهای بهتری باشیم.

این که برای بهبود جایگاه شوراها و تامین حقوق و اختیاراتی که شورا دارد چه قانونی بگذاریم و چه مقرراتی داشته باشیم از تجربه جناب اقای مسجد جامعی و دوستان دیگری که هستند استفاده بکنید جایگاه شورا را بالا ببریم و بخصوص به شوراهای بالا دستی و شورای عالی استانها بیاندیشیم.

نسبتی که میان شورا و شهرداری و نسبتی که میان شورا و دولت باید وجو د داشته باشد را تدون کنیم.

معتقدم دوستانی که در انتخابات ۲۴ خرداد انتخاب شده اند چه آقای رئیس جمهور و چه دوستان شورا الان با دو مساله مواجهند که باید آنرا حل کنند یکی مطالباتی که مردم بر اساس آن به منتخبان خود رای داده اند ، وعده هایی که به مردم داده شده است بخصوص آقای رئیس جمهور که واقعا همه باید تلاش بکنیم و کمک کنیم منتخبان نسبت به این وعده ها پای بند باشد و همکاران و ابزارهایی که باید برگزیده شود با توجه به این وعده ها و برای تامین مطالبات بحق مردم و مواضعی باشد که در جریان انتخابات اتخاذ شده است. از سوی دیگر مطالبات و توقعات مردم است که نگرانی و محرومیت فراوان داشته اند و حق دارند که عملی شدن آنها را بخواهند ولی همه باید متوجه کمبودها و امکانات و دشواری ها باشیم. ما باید جامعه را توجیه بکنیم که این طور نیست همه خواست ها در مدت کوتاه براورده شود مهم این است که ما در عین حال که روی مطالبات پا فشاری می کنیم اولویت ها را تشخیص بدهیم و فقط و فقط مواظب باشیم کسانی که در شوراها و ریاست جمهوری هستند چیزهایی که وعده داده اند و از آن مسیری که به مصلحت کشور و مردم است و مردم به خاطر آن آمده اند منحرف نشوند.عدم انحراف خودش خیلی مساله مهمی است؛ تامین ابزارها برای اینکه این مسیر طی شود خیلی مهم است .مساله سهم خواهی نیست مساله جوابگویی به مطالبات مردم است قانع کردن مردم که توقعات بالا نداشته باشند و خیال نکنند یک شبه همه مشکلات حل می شود نیز از اهمیت برخوردار است و بخصوص اینکه من احساس می کنم از طرف کسانیکه خود را در این انتخابات ناموفق می دانند دارد به مسائلی دامن زده می شود از همین حالا مثل اینکه این شورای شهر و دولت باید آلودگی هوای تهران را ظرف بیست روز حل کند، گرانی را ظرف یک ماه از بین ببرد این توقعات را بالا بردن خیلی کار خطرناکی است از آن طرف خدای نکرده در مقابل فشارها نباید انحراف از ان جهت هایی که مردم به ان رای دادند پیش بیاید . طبعا باید تنظیم ابزار چه در شهرداری و چه در دولت این باشد که کسانیکه واقعا بتوانند کار کنند کارآمد باشند و به مطالباتی که مردم به آن رأی داده اند جواب بدهند روی کار بیایند. همه باید تلاش کنیم ان شاء الله خداوند توفیق دهد آنچه مرضی رضای او هست تحقق یابد.

دوستان هم باید با نظر مثبت با دوستان دیگری که در شورا هستند تماس داشته باشند و به میزان مشارکت در نظر و سلیقه با هم کار کنند فکر می کنم کار مشکلی نیست.

الان هم می شود گفت این فکر و جریان که خیرخواه و معتقد هم هست اکثریت در تصمیم گیری دارد. وقتی ۳ عضو در شورای پانزده نفره توانستند تاثیر گذار باشند ، ۱۴ نفر بیشتر می توانند در شورای سی و یک نفره اثر گذار باشند و فضا هم فضایی است که به هر حال امروز شاید بعضی ها که ته دلشان به شما علاقه دارند راحت تر بیاییند این طرف و ملاحظات کمتری داشته باشند.

شما هم خدا را در نظر می گیرید و ان شاء الله مصالح و اولویت های شهر تهران را وجهه دید و همت قرار دهید و خداوند توفیقتان دهد تا بتوانید به وظایفتان عمل کنید.

 

در ابتدای این دیدار حاضرین در جلسه به بیان دیدگاها و نظرات خویش پرداختند:

تشکر از فرصتی که به ما دادید

اعتراضی برای بازشماری ۱۰ درصد صندوق ها داده ایم

دوره تبلیغات به خاطر رد صلاحیت ها لیست ما بلا تکلیف بود

شهرداری بیلبوردهای تبلیغاتی ما را جمع اوری کرد!

ان شاء الله شورای بعدی رابطه خوبی هم با جامعه و هم با دولت خواهد داشت

ان شاء الله ذهنیت آن شورای اول کم رنگ شود و ترمیم شود

نشست ها و دیدارهایی برای هماهنگی بیشتر داشته ایم و منشور اخلاقی امضا کرده ایم تا با هم کار کنیم و مسائل را درون خودمان حل کنیم

به خاطر فضای انتخابات ریاست جمهوری دلی به انتخابات شوراها ندادند که باید اسیب شناسی شود

از تدبیر شما و ایثار و فداکاری جناب آقای عارف تشکر می کنیم؛ اصلاح طلبان باید در جامعه فعال تر شوند

صبر و حوصله ای که به خرج دادید باعث شد جریان اصلاح طلب جان بگیرد و امید بگیرد و این امید در جامعه کاملا نمایان است

ما مدیون پشتکار و حمایت های شما هستیم که جریان را هدایت کردید و نهایتا جریانی معتدل و اصلاح طلب روی کار آمد و موفقیت نسبی را بدیت اوردیم و جای تقدیر و تشکر از حضرتعالی دارد

شورا نقش مستقیمی با زندگی مردم دارد و نقش ما موثر خواهد بود ان شاء الله در مدیریت شهر تهران نتیجه بگیرد

انتخابات شوراها تحت الشعاع انتخابات ریاست جمهوری قرار گرفت

اگر منابع مالی کافی داشتیم شاید دوستان بیشتری به شورا راه پیدا می کردند

امیدواریم همه به منشور اخلاقی پای بند باشند تا موفقیت های بزرگی برای شورای چهارم ثبت شود

همه ما مدیون حمایت های شما هستیم

با صبر آقای هاشمی و درایت حضرت عالی و اخلاق آقای عارف این اتفاق مبارک افتاد نباید بگذاریم فضا تند شود؛باید فضا را هدایت و کنترل کنید با اعتدال پیش رویم تا به مردم خدمت کنیم

نظام شهری تهران برای اسیب دیدگاه حادثه ۸۸ برنامه داشت که مشکل خیلی از پرونده ها حل شد

در شورا خیلی کار می توان انجام داد اما باید متکی به کار کارشناسی باشد

بحث دیگری که باید انجام دهیم و پیگیری شود شورای عالی استانهاست که می تواند به بودجه های استانها نظارت کند از این طریق م یتوانیم بسیاری از وظایفی که قانون اساسی پیش بینی کرده انجام دهیم

ما باید تفکر شورا یاری را جا بیندازیم

باید در دوره جدید شرایطی فراهم کنیم که شورای شهر تهران تبدیل به شورای شهر شود که الان شورای شهرداری است

باید جلوی تندوری ها گرفته شود ادعا نکنیم مشکلات را در یک دوره حل خواهیم کرد بیاییم مرحله به مرحله جلو برویم خطوط قرمز را رعایت کنیم همه اصول قانون اساسی را پیاده کنیم و به ان پایبند باشیم

در شورا به سمت افراط نرویم ما نیازمند راهنمایی های شما هستیم که چه مسیری باید برویم و حرکت کنیم

باید به سمت تئوری کردن انتخاب شهردار ببریم و یک سری ملاک و قاعده ای را قانونمند کنیم

باید پاسخگوی رأی مردم و مطالبات آنها باشیم