سیاستمدار آلمانی: در صورت نقض برجام آلمان باید سیاست خود را تغییر دهد

0
152

یورگن هارت، سخنگوی امور خارجی فراکسیون احزاب مسیحی در پارلمان آلمان خواستار بررسی مستقل حمله به نفتکش‌ها از سوی سازمان ملل شد. به گفته او در صورت نقض برجام، آلمان موظف به تغییر سیاست خود در قبال جمهوری اسلامی است.

یورگن هارت، سخنگوی امور خارجی فراکسیون احزاب مسیحی در پارلمان آلمان خواستار بررسی حمله به دو نفکتش از سوی سازمان ملل متحد شد. هارت در گفت‌وگوی گفت: «پیشنهاد می‌کنم که شورای امنیت سازمان ملل دست به بررسی دقیقی در این زمینه بزند. به نظر من شیوه‌های جدید تحقیقاتی می‌توانند روشن بکنند که اصولاً از چه ماده منفجره‌ای در این حملات استفاده شده است. بزرگی و خرج بمب را نیز می‌توان مشخص کرد. شاید از این طریق بتوان  مدارک و شواهد بهتری ‌درمقایسه با تصاویر ماهوار‌ه‌ای موجود از عاملان این حمله به دست آورد.»

سخنگوی فراکسیون احزاب مسیحی با توجه با افزایش تنش‌ها میان جمهوری اسلامی و آمریکا افزود: «اگر به این فکر کنیم که جمهوری اسلامی چگونه می‌تواند به تشدید تحریم‌ها واکنش نشان دهد، آنگاه خرابکاری در تردد دریایی در خلیج فارس به ذهن خطور می‌کند.»

به گفته هارت “اگر جمهوری اسلامی توافق اتمی را نقض کند، آلمان موظف است که سیاست خود در قبال جمهوری اسلامی را تغییر دهد.” او افزود اما تا آن زمان فراکسیون احزاب مسیحی از تلاش‌های هایکو ماس، وزیرامورخارجه آلمان  در جهت کاهش تنش‌ها حمایت می‌کند.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، نیز در روز سه‌شنبه، ۲۸ خرداد (۱۸ ژوئن) تهدید کرد که نقض مواد برجام از سوی جمهوری اسلامی بدون عواقب نخواهد بود. او که در مصاحبه مطبوعاتی مشترک با رئیس جمهور اوکراین در برلین سخن می‌گفت، ابراز امیدواری کرد که جمهوری اسلامی به تعهدات خود پایبند بماند، “در غیر این صورت تبعاتی متوجه جمهوری اسلامی خواهد بود.”

بهروز کمالوند، سخنگوی سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی نیز اعلام کرده است که از مهلت ۶۰ روزه اروپایی‌ها ده روز باقی مانده و اگر آنها کاری برای کاهش تحریم‌های آمریکا انجام ندهند، جمهوری اسلامی برخی  دیگر از تعهدات خود در برجام را کاهش خواهد داد. کمالوندی در گفت‌و‌گویی تصریح کرد: «مهلت دوماهه جمهوری اسلامی به طرف‌های باقیمانده در برجام قابل تمدید نیست و براساس برنامه زمان‌بندی شده، گام دوم برداشته شد و در ادامه نیز زمان‌بندی‌ها به‌شکل دقیق دنبال می‌شود.»

یورگن هارت به آلمان و اتحادیه اروپا توصیه کرد که با جمهوری اسلامی درباره نقش این کشور در منطقه به‌ویژه در جنگ یمن گفت‌وگو کنند. هارت گفت: «اگر جمهوری اسلامی به مداخلات نظامی خود در یمن پایان دهد و نیروهای خود را از این کشور خارج کند و ما از این طریق پیشرفت‌هایی در یمن به‌دست آوریم، آنگاه بر این اساس می‌توان گفت‌وگوهای بیشتری با ایران درباره اقداماتی داشت که به ثبات در منطقه منجر ‌می‌شوند.»

“تسلیم سیاسی” جمهوری اسلامی در قبال آمریکا

سخنگوی امور خارجی فراکسیون احزاب مسیحی آلمان هم‌زمان از سیاست دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا انتقاد کرد. به گفته هارت رئیس‌جمهوری کنونی آمریکا فکر می‌کند که با افزایش فشار اقتصادی بر ایران می‌تواند به نتایج بیشتری دست یابد، حتی بیش از آنچه دولت اوباما و دیگر امضا‌کنندگان برجام در گذشته کسب کردند. هارت انتظارات ترامپ را “جسورانه” خواند.

بنا به ارزیابی هارت آنچه ترامپ از جمهوری اسلامی توقع دارد به معنای “تسلیم سیاسی جمهوری اسلامی در قبال ایالات متحده است.” او افزود که روسیه و چین هیچ‌گاه چنین اجازه‌ای نخواهند داد. به نظر هارت فشار اقتصادی کشورهای غربی بر جمهوری اسلامی نیز حد و مرزی دارد و چین و روسیه مخالف آنند که جمهوری اسلامی در چنین تنگنا‌یی قرار گیرد.

یورگن هارت  به رئیس‌جمهوری آمریکا توصیه کرد که در پی مذاکره با جمهوری اسلامی درباره برنامه اتمی این کشور باشد، زیرا شاید تنها از این طریق آمریکا بتواند در پی ناکامی‌های متعدد در عرصه سیاست خارجی به موفقیت دست یابد.

به گزارش دویچه وله؛ سخنگوی امور خارجی فراکسیون احزاب مسیحی آلمان در پایان گفت: «شاید رئیس‌جمهوری آمریکا از طریق مذاکرات بتواند در آخرین دقایق به موفقیت دست یابد، برای مثال اگر جمهوری اسلامی آماده باشد مدت اعتبار برجام که در حال حاضر ۱۰ سال است را طولانی‌تر کند. این موضوع یکی از انتقادهای محوری به توافق اتمی با جمهوری اسلامی است. اگر مدت اعتبار برجام افزایش یابد، رئیس جمهوری آمریکا می‌تواند آن را به عنوان موفقیت خود اعلام کند.»