سپرده گذاران افضل، آرمان و البرز ایرانیان همچنان صبر کنند

0
188

در حالی بیش از یک ماه از واگذاری سه موسسه غیرمجاز افضل توس، البرز ایرانیان و آرمان به دو بانک و یک موسسه می گذرد که روند رسیدگی به وضعیت این موسسات ادامه داشته و اغلب در مراحل پایانی قرار دارد. سپرده گذاران این موسسات همچنان باید صبور بوده تا فرایند مورد نظر به پایان رسیده و تعیین وضعیت آنها در دستور کار قرار گیرد!

چندی پیش و در جریان ساماندهی موسسات، بانک مرکزی تصمیم گرفت تا چند موسسه بزرگ غیرمجاز  فعال در بازار پول را به بانکها واگذار کند. براین اساس با مذاکرات و توافقات انجام شده قرار شد تا مسئولیت مدیریت دارایی‌ها و بدهی‌های تعاونی‌های اعتبار منحله البرز ایرانیان به بانک تجارت، افضل توس به بانک آینده و آرمان (وحدت) به موسسه اعتباری ملل واگذار شود، بنابراین سپرده‌گذاران این تعاونی‌ها توسط بانک‌ها و موسسات مورد نظر تعیین تکلیف خواهند شد.

بر اساس تاکید رئیس کل بانک مرکزی، مسئولیت تامین هر گونه کسری در این توافق متوجه موسسات و مدیران موسسات غیرمجاز خواهد بود. اما از مدتها قبل از این توافق، موسسات افضل توس، البرز ایرانیان و آرمان از وضعیت مناسبی برخوردار نبوده و سپرده گذاران آن با مشکل زیادی برای دریافت منابع مواجه شده و طی تجمعاتی، اعتراض خود را اعلام کرده بودند.

این در شرایطی بود که باید طی انجام فرایندی با تایید مرجع قضایی و نظارت بانک مرکزی، بررسی و ارزیابی میزان دارایی‌ها و بدهی‌های این موسسات انجام شده و بعد از تکمیل با مشخص شدن وضعیت مالی آنها، مرحله رسیدگی به حساب‌های سپرده‌گذاران از سوی بانک‌های مربوطه آغاز می شد.

سپرده گذاران این سه موسسه در حالی در انتظار تعیین وضعیت و دریافت وجوه خود هستند که آخرین اعلام بانک ها و موسسات مربوطه نشان از طی شدن فرایند رسیدگی به وضعیت مالی تعاونیها دارد.

تازه ترین اخبار از موسسه ملل به عنوان مسئول تعیین تکلیف موسسه آرمان (وحدت) حاکی از آن است که با هماهنگی اعضای هیات تصفیه و مدیران ارشد تعاونی اعتبار وحدت، کار بازرسی و شناسائی وضعیت ترازنامه (منابع، مصارف و…) شعب تعاونی، توسط تیمهای بازرسی موسسه طی روزهای اخیر به اتمام رسیده و قرار است که گروه بازرسی نسبت به جمع بندی و ارائه گزارش اقدام کند.

همچنین کار شناسایی املاک و سایر دارایی‌های تعاونی آرمان همچنان در حال انجام است به طوری که ارزیابی تعدادی از املاک انجام و با تعیین کارشناس رسمی دادگستری بزودی مورد کارشناسی قرار خواهند گرفت. بخشی از املاک نیز دارای نقص یا کسری مدارک و یا تعارضاتی هستند که در این باره نیز موسسه ملل در حال رایزنی با هیات تصفیه، بانک مرکزی و قوه قضائیه بوده تا در اسرع وقت تعیین تکلیف شده و کارشناسی و ارزیابی امکان پذیر شود. بر این اساس بعد از ارائه گزارش به بانک مرکزی و با نظر مراجع مربوطه کار پرداخت سپردهها انجام میشود.

اما درباره افضل توس نیز آخرین اخباری که چندی پیش از سوی بانک آینده اعلام شد از این حکایت داشت که اطلاعات و مستندات اولیه جمع‌آوری شده و پس از هماهنگی‌های لازم با بانک مرکزی و مرجع قضایی، امر انتقال وجوه سپرده‌گذاران، طبق برنامه زمان‌بندی، انجام خواهد شد.

در رابطه با البرز ایرانیان که مسئولیت آن بر عهده بانک تجارت است نیز باید یادآور شد تاکنون توضیحی از سوی این بانک در رابطه با فرایند رسیدگی به وضعیت این تعاونی اعلام نشده است.

مقاله قبلیجود لا در فیلم جدید وودی آلن به ال فنینگ و سلنا گومز ملحق شد
مقاله بعدی” وفا کنیم و ملامت کشیم و خوش باشیم که در طریقت ما کافری است رنجیدن”! بقلم بانو محترم مومنی روحی
پوریا نژادویسی
فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد برنامه برنامه سازی تلویزیون از دانشکده صدا و سیما. کارمند سابق معاونت سیاسی سازمان صدا و سیما ( اداره کلّ اخبار و اطلاعات ) تهیه کننده و کارگردان برنامه‌هایی‌ چون : دختران فراری پارک ملت- مجموعه عاشوراییان- ماجرای ورود گوشت‌های آلوده به کشور- هویت- رنگ و نقش- سیمای خانواده؛ قسمت خانواده و جوان- سازنده اولین فیلم آموزشی در خصوص نحوه چگونگی‌ رأی گیری برای ستاد انتخابات وزارت کشور- فیلم مستند دیدار سفیر کشور ژاپن در ایران از شهر همدان- مجری و خبرنگار مراکز ؛ تهران ؛ کیش ؛ همدان ؛ فارس- مسول پوشش خبری زلزله بم در سال۱۳۸۲- سر تیم خبری جلسات هیات دولت- سر تیم خبری جلسات بیت رهبری- سر تیم خبری سفرهای هیات دولت- عضو تیم خبری سفرهای رهبری- یکی‌ از عکاسان پروژه محرمانه قرار گاه سازندگی خاتم الانبیا در سایت ( قرب نوح )- همکار در برنامه‌های مختلف با عناوین دیگر چون : مشاور ؛ یکی‌ از کارگردانان هنری ؛مشاور مجری طرح ؛ نماینده حراست ؛ ناظر کیفی و پخش و ... **- عضو شورای عالی‌ تحقیق و مبارزه با مواد مخدر در وزارت کشور - عضو هسته مرکزی گزینش کلّ کشور - دبیر کنگره وزرای شهید هیات دولت در ریاست جمهوری - نماینده بنیاد شهید در ستاد کلّ نیروهای مسلح ( سماجا ) ديگر مسئوليت های پوريا نژاد ويسی از اين قرار است: - همکاری با نشريه گل آقا - همکاری کوتاه مدت با روزنامه کيهان در سال ۱۳۷۸ - تهيه کننده ی برنامه پرسش و پاسخ با دختران فراری پارک ملت، که از بخش خبری شبکه دوم تلويزيون جمهوری اسلامی پخش شد - سازنده ی اولين فيلم آموزشی انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا - دبير کنگره ی وزراء شهيد هيئت دولت - عضويت در گروه تحقيق مبارزه با مواد مخدر استاندری همدان - نماينده ی فرماندار همدان در اولين دوره ی انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا در سال ۱۳۷۷ - سازنده ی فيلم مستند آشورا برای معاونت سياسی استانداری همدان - تهيه کننده و مجری برنامه ی خبری با عنوان "دانشجويان انقلاب چرا؟" برای بنياد حفظ آثار ارزشهای دفاع مقدس - مجری صدا و سيمای استان همدان، تهران و کيش در سال های ۱۳۸۱ تا ۱۳۸۲ - مسئول پيگيری جلسه ی سخنرانی حسين لقمانيان در همدان - يکی از همکاران مطبوعاتی در رابطه با سفر خامنه ای به همدان - مدير بازرگانی روزنامه ی اعتماد در همدان و ...