سپاه پاسداران: شناورهای عربستان به آب‌‌های ایران نزدیک نشوند

0
144

در پی رزمایش نیروی دریایی عربستان در تنگه هرمز، سپاه پاسداران اعلام کرد که شناورهای عربستان نباید به آب‌های ایران نزدیک شوند. سپاه گفته این شناورها حتی اجازه عبور از آب‌‌های بین‌المللی نزدیک به ایران را هم ندارند.

روز سه‌شنبه ۱۳ مهر (۴ اکتبر) نیروی دریایی عربستان سعودی رزمایشی را در تنگه هرمز و دریای عمان آغاز کرد. سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بلافاصله پس از اعلام این خبر اطلاعیه‌ای صادر کرد و این رزمایش را “ستیزه‌آمیز و تنش‌جویانه” دانست.

سپاه پاسداران اظهار داشت که به عقیده این نهاد نظامی، “اصالتاً این رزمایش مصداق مشخصی برای تشنج آفرینی و کم کردن امنیت پایدار در خلیج فارس است”.

در ادامه این بیانیه آمده است: «عبور هیچ یک از شناورهای نظامی شرکت کننده در رزمایش اعلامی از آب‌های سرزمینی جمهوری اسلامی  مجاز نمی‌باشد و به هیچ وجهی به آب‌های سرزمینی جمهوری اسلامی نزدیک نشوید و حتی از آب‌های بین المللی نزدیک آب‌های سرزمینی جمهوری اسلامی عبور نکنید چرا که ما اعلام می داریم این عبور به هیچ وجه مصداق عبور بی ضرر نمی‌باشد.»

بر اساس حقوق بین‌المللی دریاها و آبراه‌ها چنانچه تنگه‌ای متشکل از دریای سرزمینی یک یا چند کشور باشد، کشتی‌های خارجی (از جمله کشتی‌های جنگی) تنها حق عبور بی‌ضرر از آن را دارند.

سپاه پاسداران در  پایان بیانیه‌‌اش تاکید کرده که این نیروی نظامی در “آمادگی کامل” به سر می‌برد و نیروی دریایی آن “با هرگونه حرکت، تلاش و اقدام برای برهم زدن آرامش و امنیت خلیج فارس و تنگه هرمز و دریای عمان مقابله متناسب و فوری انجام خواهد داد”.

به گزارش دویچه وله؛ جمهوری اسلامی و عربستان از زمان حمله به سفارت عربستان در تهران روابط دیپلماتیک‌شان را قطع کرده‌اند و تنش‌های لفظی میان سران دو کشور اخیرا بالا گرفته است.