«سپاه پاسداران جمهوری اسلامی در سوریه سرمایه‌گذاری کرده است»

0
248

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه بخش خصوصی کشور وارد بازار ۶۰۰ میلیارد دلاری سرمایه گذاری در پروژه‌های بازسازی سوریه شده است، گفت: دولت جمهوری اسلامی قرار نیست منابعی را به پروژه‌های عمرانی این کشورها اختصاص دهد اما تضمین این سرمایه گذاری‌ها را از طریق بانک مرکزی می‌پذیرد.

امیر امینی، معاون برنامه‌ریزی و مدیریت منابع درباره سرمایه‌گذاری قرارگاه خاتم الانبیاء در سوریه اظهار داشت: قوانین سرمایه گذاری در کشورهای خارجی متفاوت از قوانین سرمایه گذاری در دولت جمهوری اسلامی است و سرمایه گذاران باید براساس قوانین آن کشور نسبت به سرمایه گذاری در بخش‌های مختلف اقدام کنند.

وی با بیان اینکه بخش خصوصی کشورمان در حال سرمایه گذاری در حوزه‌های فسفات، تامین مصالح ساختمانی به ویژه سیمان در کشور سوریه است، ادامه داد: فرصت‌های سرمایه گذاری خوبی در سوریه وجود دارد و تنها مشکل این است که کانال ارتباطی سرمایه گذاران با دولت سوریه ضعیف است.

معاون وزیر راه وشهرسازی افزود: البته پیمانکاران وابسته به سپاه پاسداران وارد بازارهای عراق و ترکمنستان هم شده‌اند و چندین پروژه در بخش‌های حمل و نقلی در این کشورها توسط سرمایه گذاری جمهوری اسلامی در مرحله عملیات اجرایی قرار دارد.

امینی تاکید کرد: البته این سرمایه گذاری‌ها مستقل از دولت است و قرار نیست از منابع دولت جمهوری اسلامی در این پروژه‌ها استفاده شود. پروتکل‌هایی را فراهم کرده‌ایم و تفاهمنامه راهبردی بلندمدتی با دولت سوریه در حال انعقاد است که بخش خصوصی وابسته به سپاه پاسداران از آن مجرا بتواند در سوریه سرمایه‌گذاری کند.

وی با بیان اینکه راه را برای بخش خصوصی برای ورود به کشورهای همسایه باز کرده‌ایم،  ادامه داد: دولت جمهوری اسلامی قرار نیست منابعی را به پروژه‌های عمرانی این کشورها اختصاص دهد اما تضمین این سرمایه گذاری‌ها را از طریق بانک مرکزی می‌پذیرد که این خود بار سنگینی برای دولت خواهد داشت.

معاون وزیر راه وشهرسازی با بیان اینکه روس‌ها هم در سوریه برای سرمایه گذاری در پروژه‌های عمرانی حضور دارند، گفت: هر چند روسیه هم در این بازار حضور دارد اما تمایل سوریه به سمت دولت جمهوری اسلامی است چرا که قرابت مذهبی و فکری با دولت جمهوری اسلامی دارد.

امینی با تاکید بر اینکه برآوردهای انجام شده نشان می‌دهد بازسازی سوریه یک بازار ۶۰۰ میلیارد دلاری است،  گفت: ۱۵۰ میلیارد دلار از این عدد مربوط به بازسازی مساکن عمومی است.  

وی ادامه داد: دولت جمهوری اسلامی بخش خصوصی کشور را به دولت سوریه معرفی می‌کند و در چند سفر اخیر دولت جمهوری اسلامی به سوریه هم سرمایه گذاران همراه دولت حضور داشتند.

معاون وزیر راه وشهرسازی درباره ورود قرارگاه خاتم الانبیا به بازسازی سوریه هم گفت: قرارگاه خاتم الانبیاء هم وارد سرمایه گذاری در سوریه شده است.