سومین وکیل پیشنهادی احمدرضا جلالی با ۱۵ سال سابقه در دادگستری هم از سوی قاضی صلواتی پذیرفته نشد

0
228

یک منبع مطلع به وضعیت احمدرضا جلالی، استاد و پزشک مقیم سوئد که در حال حاضر در زندان اوین به سر می‌برد گفت قاضی ابوالقاسم صلواتی، قاضی شعبه سوم دادگاه انقلاب، سومین وکیل پیشنهادی خانواده آقای جلالی را هم قبول نکرده است: «متاسفانه چند ماه است که برگزاری دادگاه احمدرضا فقط برای نپذیرفتن وکلایش از سوی قاضی صلواتی به تعویق افتاده است. هر سه وکیل نیز از وکلای هستند که در ایران شناخته شده هستند.»

این منبع گفت: «خانواده او خسته شدند. دیگر نمی‌دانند چه وکیلی انتخاب کنند. بسیاری از وکلا که اصلا از پذیرفتن پرونده سیاسی می‌ترسند بعضی‌ها هم می‌گویند که با قاضی صلواتی کار نمی‌کنند. خانواده او در ابتدا علیزاده طباطبایی را معرفی کرد که قاضی صلواتی با ایشان مخالفت کرد. بعدتر خانم زینب طاهری را پیشنهاد دادند که آقای صلواتی پذیرفت و ایشان برای چند ماه وکالت پرونده را عهده دار بود اما دوباره آقای صلواتی گفتند ایشان را هم باید عزل کنند و وکیل جدید بگیرند. برای بار سوم وکیلی انتخاب شد که ۱۵ سال سابقه کار در دادگستری تهران دارد اما قاضی صلواتی ایشان را هم نپذیرفتند. واقعا خانواده او دیگر نمی دانند باید چه کنند.»

این منبع گفت: «به دلیل نپذیرفتن وکیل دادگاه احمدرضا چندین ماه به تعویق افتاده است و او بلاتکلیف همچنان در بند چهار زندان اوین به سر می‌برد. »

احمدرضا جلالی، استاد و پژوهشگر مدیریت حوادث مترقبه و دارای اقامت سوئد است. او فوق دکتری خود را در رشته مدیریت بحران در دانشگاه پیه مونتو ایتالیا گرفته و از مدتی پیش به همراه همسر و دو فرزنش ساکن کشور سوئد شدند. آقای جلالی در تاریخ پنجم اردبیهشت ماه ۱۳۹۵ پس از سفر به ایران به قصد شرکت در یک کنفرانس علمی توسط ماموران وزارت اطلاعت دستگیر و روانه زندان اوین شد. او پس از هفت ماه بازجویی در سلول‎های انفرادی بند ۲۰۹ زندان اوین به بند عمومی منتقل شد. اتهام آقای جلالی «همکاری با دول متخاصم» عنوان شده است.

این منبع همچنین با اشاره به اعتصاب غذای طولانی احمدرضا جلالی گفت در حال حاضر وضعیت سلامتی این زندانی نیز مناسب نیست و نیاز به درمان‌ تخصصی‌تر غیر از بهداری زندان اوین دارد. به گفته این منبع «پاهای او درد می‌کند، به سختی می‌تواند راه برود و یکی از انگشتانش بی‌حس شده است. قبل از زندان مشکلی از ناحیه پا نداشت. پس از آزمایش‌های که از او انجام گرفته مشخص شده که کمبود کلسیم دارد و ظاهرا به دلیل اعتصاب غذای طولانی دچار این مشکل شده است.»

آقای جلالی پنجم دی ماه در اعتراض به نپذیرفتن وکیلش از سوی قاضی صلواتی و تهدید او به اعدام پیش از برگزاری دادگاه دست به اعتصاب غذا زد. او چند روز پس از قول مسوولی از سوی وزارت اطلاعات برای رسیدگی مجدد به پرونده اش دست از اعتصاب غذا کشید اما مجددا به دلیل بی پاسخ ماندن خواسته‌هایش از روز ششم اسفند اعتصاب تر خود را به خشک تبدیل کرد. آقای جلالی پس از ضعیف شدن شدید بدنش دست از اعتصاب غذا برداشت. کمپین از پایان یافتن دقیق اعتصاب غذای او اطلاعی به دست نیاورده است.

به گزارش خبرنامه ملی ایرانیان به نقل از کمپین حقوق بشر در ایران؛ ویدا مهران نیا، همسر احمدرضا جلالی در گفتگویی با کمپین در تاریخ دهم مارچ ۱۳۹۵ که پس از اعتصاب غذای او بود، گفت: «اگر طبق قانون متهمان می‎توانند وکیل داشته باشند پس چرا دادگاه وکلای او را قبول نمی‎کند. احمدرضا جز اعتصاب غذا چاره‎ای دیگری نداشته تا مگر به این شکل صدایش شنیده شود.» او همچنین با اشاره به نامه‌ای به حسن روحانی، رییس جمهور ایران گفته بود: «یک‎ماه پیش نامه‎ای به حسن روحانی، رییس جمهور نوشتم و از او کمک خواستم. از او خواستم تا به حرمت جان یک شهروند به روند ناعادلانه پرونده احمدرضا جلالی و تهدید های قاضی صلواتی رسیدگی کند اما تاکنون هیچ جوابی نگرفتم. آیا این عدالت است؟ همین طور نامه‎ای به محمدجواد لاریجانی دبیر ستاد حقوق بشر و محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه نوشتم اما از هیچکدام پاسخی نگرفته‎ام.»

این پژوهشگر پیش از بازداشت در پنجم اردبیهشت ماه ۱۳۹۵، بارها برای شرکت در سمینارها و ورک شاپ‎های علمی و تخصصی به دعوت دانشگاه تهران و هلال احمر به ایران سفر کرده و هیچگاه مشکلی برایش فراهم نشده‎ بود.