سوئد یک شهروند سوئدى-عراقى را به دلیل تجسس علیه عرب‌‌های اهوازی بازداشت کرد

0
181

روز چهارشنبه ۸ اسفند ماه ۱۳۹۷؛ پلیس امنیت سوئد یک شهروند ۴۵ ساله سوئدى_عراقى را به دلیل تجسس علیه فعالان و پناهندگان اهوازى بازداشت کرد.

 هانس جورگن هانستروم، دادستان امنیت ملی امنیت سوئد، گفته که این فرد در روز چهارشنبه ۸ اسفندماه به اتهام تجسس علیه فعالان اهوازى بازداشت شد.این فرد از آوریل تا سپتامبر ۲۰۱۸ فعالیت‌هاى تجسسى در پایتخت سوئد استکهلم علیه یک فعال عرب اهوازى براى جمهوری اسلامی فعالیتهاى تجسسى کرده است.

 این شهروند سوئدى-عراقى از سال ۲۰۱۳ در سوئد درخواست پناهندگى کرده بود ودر ابتداء درخواست وى مورد قبول قرار نگرفته بود.بنا به گفته مقامات امنیتى سوئد، این فرد ۴۵ ساله فعالیت‌هاى شهروندان عرب اهوازى در سوئد را زیر نظر قرار داده و اطلاعات آنها را برای دولت جمهوری اسلامی ارسال مى کرد.

کلاس فریبرگ، رئیس پیشین امنیتى سوئد، پیشتر گفته بود که جمهوریاسلامی در سوئد فعالیت‌هاى تجسسى علیه پناهندگان کرده است.

بنا به گزارش العربیه به نقل از رادیو اکوت(Ekot)، در اکتبر سال ۲۰۱۸، سرویس اطلاعات دانمارک یک شهروند نروژى-ایرانى به دلیل فعالیت تروریستى که قصد ترور رهبران «جنبش مبارز عربى براى آزادى الأحواز» ASMLA را بازداشت کرد و تا کنون در حبس بسر مى برد که بسبب این فعالیت‌هاى تروریستى سازمان‌هاى امنیتى جمهوری اسلامی در اروپا روابط دو دولت جمهوری اسلامی و دانمارک تیره شد.